Rohlíčky máme obzvláště vypečené, dokazují čtenáři svými příspěvky

  • 7
Na naši výzvu, aby čtenáři posílali výsledky domácího pečení, zareagovalo mnoho čtenářů. Dělí se většinou na dvě skupiny: pekaře chleba, nebo rohlíků. V tomto přehledu se zaměříme na recepty na rohlíky, což je jednodušší disciplína než u pečení chleba, zvláště toho kváskového.

Během několika dní se sešlo mnoho desítek receptů. Vynechali jsme ty, kde přišla třeba krásná fotografie, ale slovní doprovod byl nedostatečný. Jde nám totiž hlavně o to nashromáždit recepty s postupem práce. 

Vinohradské kozí rohlíky

Vinohradské kozí rohlíky

Příspěvek poslal Jan Beer.

Budete potřebovat: 1/2 kg hladké mouky (já tu z obchodu doma ještě prosévám skrz jemné síto, aby se do těsta opravdu nedostal žádný žmolík), 125 ml oleje (někdo dává sádlo, ale aby bylo cítit trochu přírody, lepší je použít třeba slunečnicový olej), 1/2 lžíce cukru (doporučuji přírodní hnědý), lžička soli, kostku droždí (když není, je dobré mít doma po ruce kvásek jako rezervu) no a nakonec 300 ml kozího mléka (kdo chce ušetřit, může použít samozřejmě vodu, ale neodstraní tak univerzální chuť rohlíků z velkokapacitních pekáren, které známe z hypermarketů). 

Postup: těsto nechat kynout asi hodinku a pak udělat mikrobochánky a rozválet je do trojúhelníků, ty zabalit od širší strany směrem ke špičce a posypat kmínem se solí, pak dát do trouby na 20 minut na 200 °C a na dalších 5 minut na 250 °C, aby rohlíky chytly barvu. Ke zjemnění chuti je možné dát do trouby hrnek s vodou.

Domácí pečivo podle Romana Vaňka

Domácí pečivo podle kuchařky Romana Vaňka

Příspěvek poslala Monika Starková.

Suroviny: 500 g hladké mouky, 275 ml mléka, 50 g másla nebo sádla, 1/2 kostky čerstvého droždí, 15 g soli na posypání (hrubou sůl), mák, kmín, semínka.

Postup: Do teplého mléka přidám lžičku cukru, rozdrobené kvasnice, zamíchám a posypu lžící mouky. Nechám vzejít kvásek, který pak přidám k osolené mouce. Přidám máslo a zbytek mléka. Vypracuji pružné těsto. V robotu hnětám asi 10 minut. Těsto nechám na teplém místě vykynout. Trvá to asi hodinu. 

Předehřeji troubu na 230 ºC a postavím do ní misku s vodou, tak aby se housky pekly ve vlhkém prostředí. Upletu housky. Před pečením potírám vodou a sypu tím, co mám po ruce: mák, hrubá sůl, sezamová semínka. Po 15 minutách, až zezlátnou, mám pečeno.

Nejsnadnější rohlík

Nejsnadnější rohlík

Příspěvek poslala Michaela Grossmannová.

Na těsto: 500 g hladké mouky, 270 ml plnotučného mléka, půlka kostky droždí, 60 ml sádla, 2 lžičky soli, 2 lžičky cukru, 100 g másla, 1 vejce na potření.

Postup autorka neposlala, evidentně je to tak zkušená kuchařka, že to považovala za zbytečné, ale klidně postupujte například podle předchozího receptu.

Kváskové rohlíky

Kváskové rohlíky

Příspěvek poslal Honza S.

Postup: z kvasu založit ve dvou až třech iteracích rozkvas: 1. dvě lžíce kvasu (v první iteraci z minula, jinak z předchozí iterace) 2. 100 g pšeničné mouky, 100 g vody, 3. promíchat, nechat prokvasit (6-8 hodin). Pozn.: zbytek kvasu odkládám vždy do lednice a použiji na něco jiného (lívance, do chleba...) 

Na výsledný rozkvas (který již půjde do těsta): 1. 2 lžíce kvasu, 2. 170 g pšeničné hladké mouky, 3. 170 g vody. Opět nechat 6-8 hodin prokvasit. 

Kváskové rohlíky
Kváskové rohlíky

Těsto: 1. Rozkvas, 2. 340 g pšeničné hladké mouky, 3. voda podle potřeby (60–80g), 4. 40 g rozpuštěného tuku (máslo/sádlo/olej), 5. 1-2 lžičky soli, 6. 1 lžička sladěnky (sladěnky jsou extrakty z naklíčených obilovin, které vedle jednoduchých cukrů obsahují i cukry složené a určité množství minerálních a stopových látek).

Postup: Vymíchat, 3 hodiny kynout zakryté někde v teple. Po vykynutí lžící odebírat bochánky (mísu mám na váze, odečítám každou dávku) o hmotnosti asi 45 g.

Vyválet tenký, jen pár milimetrů silný trojcípý „šátek“, připomínající písmeno V. Z horní strany (té kratší) jemně srolovat a založit konec cípu pod rohlík. Opět nechat 3 hodiny kynout. Narosit vodou z rozprašovače a plech zakrýt víkem nebo folií. 

Musí kynout ve vlhku. Pečeme na 230–250 stupňů asi 10–12 minut. Během rozehřívání a před každým dalším plechem dávám na dno trouby plech s vodou, počkám až začne vřít. Do takto zapářené trouby vložíme plech s rohlíky a pečeme. Po asi 5 minutách vytahuji plech s vodou a nechávám dopéct dozlatova „nasucho“. 

Zlatavé houstičky

Zlatavé houstičky

Příspěvek poslala Eva Kazdová.

Kvásek: půlka kostky droždí, kávová lžička cukru, 300 ml mléka (vlažného), lžíce hladké mouky, asi 20 minut nechat vzejít. 

Zlatavé houstičky

Těsto: půl kg hladké mouky, lžička soli, 2 celá vejce, 25 g rozpuštěného másla a přidat kvásek. 

Postup: Vypracujeme těsto. Upleteme housky a necháme asi 45 minut kynout. Než dáme do trouby, potřeme žloutkem a ozdobíme hrubou solí či kmínem nebo mákem. Pečeme v předehřáté troubě cca 29 minut na 185 °C.

Obyčejné české rohlíky

Obyčejné české rohlíky

Příspěvek poslala Zuzana Synková. 

Na omládek: 120 g hladké mouky, 100 ml vlažné vody, 13 g droždí, 1 čajové lžičky sladěnky nebo medu. 

Obyčejné české rohlíky

Postup: Vše smícháme a vzniklé těstíčko necháme přikryté cca 45 min pracovat. Pak v míse smícháme 360 g hladké mouky, 140 ml vlažné vody, 1,5 čajové lžičky soli, 25 g rozehřátého sádla (cca 1 polévková lžíce) a omládek. 

Propracujeme na hladké, trošku tužší těsto a necháme v teple vykynout na cca dvojnásobný objem. Pak rozdělíme na 10–12 kousků, necháme 10 min odpočinout a tvarujeme rohlíky nebo houstičky, postříkáme vodou a na plechu necháme pod igelitem nebo fólií 30 minut kynout. 

Posypeme mákem a případně hrubou solí. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 stupňů asi 15 minut (při předehřívání dáme do trouby kastrůlek nebo jinou nádobu s vodou, aby se vytvořila pára – rohlíky lépe vykynou). 

Domácí rohlíky

Domácí rohlíky

Příspěvek poslala Gabriela Koželuhová.

Potřebujete: 500 g hladké pšeničné mouky, 290 g vlažné vody, 60 g změklého sádla, 10 g soli, 5 g instantních kvasnic.

Postup: Do prosáté mouky přidáme kvasnice, sůl a pak sádlo a vodu, vypracujeme těsto, které necháme 90 minut kynout, pak se vytvarují bochánky, které necháme kynout 10 minut, a z nich vyválíme placky a zamotáme rohlíky a ty necháme kynout dalších 20 minut. Rohlíky posypeme mákem, postříkáme rozprašovačem, abychom vytvořili v troubě páru a pečeme dozlatova v troubě rozpálené na 230 °C.

Housky i rohlíky

Rohlíky i housky

Příspěvek poslala Jana P.

Omládek: 100 ml vlažné vody, 1 lžička sladěnky, 10 g droždí, 125 g hladké mouky, 5 g cukru, 140 ml vody, 1,5 lžičky soli, 355 g hladké mouky, 25 g tuku. 

Rohlíky i housky
Rohlíky i housky
Rohlíky i housky

Postup: Suroviny na omládek smícháme a necháme v teple vzejít (asi 30 min.) Přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto, které necháme v teple dobře vykynout. Vykynuté ještě propracujeme, rozdělíme na 12 menších nebo 8–10 větších dílů. Tvarujeme rohlíky nebo pleteme housky. Na plechu přikryté utěrkou necháme dokynout, potřeme vodou, posypeme solí, kmínem nebo mákem. Pečeme v předehřáté troubě na 210 °C, 10–15 min.

Housky

Housky

Příspěvek poslala Eva Lokajová.

Potřebujete: 1/2 kg hladké mouky, 1/4 l mléka, 25 g rozpuštěný tuk, 1 žloutek, 20 g droždí, 1 lžička soli, 1/2 lžičky cukru.

Postup: Vše zaděláme na těsto a necháme vykynout. Po vykynutí pleteme housky, položíme na plech a necháme ještě 30–40 minut kynout. Pak potíráme rozšlehaným vejcem a posypeme solí a kmínem (nebo mákem) a pečeme při 180 °C přibližně 20 minut.

A ještě jednou housky

Domácí housky

Příspěvek poslala Věra Adamová.

Potřebujete: 500 g hl. mouky, já používám Pernerku, 275 g mléka, 2 lžičky soli, 1 lžička cukru, 60 g sádla nebo másla, 1/2 kostky droždí.

Postup: Všechny suroviny spojíme ve vláčné těsto, které necháme vykynout. Následně rozdělíme na 12 dílů a tvoříme housky nebo rohlíky. Potřeme vejcem a posypeme semínky, solí, kmínem. Fantazii se meze nekladou. Pečeme ve vyhřáté troubě na cca 170 °C asi 15 minut do zezlátnutí.


Témata: Vaření