Vyrobte si doma bylinkovou sůl nebo léčivou mast, s návodem to zvládnete

  • 0
Uzdravují, osvěží, uleví, voní a ještě potěší naši duši. To všechno umí bylinky, ať už v mastičkách, krémech, solích, nebo jako výluh či čaj. Poměrně snadno si je můžete vyrobit doma.

Domácí výroba bylinkových mastí, tinktur či koupelové soli není složitá a získáte kvalitní přípravky na péči o své tělo za cenu použitých surovin.

Nemusíte mít obavy, příprava macerátu nebo třeba bylinkové mastičky či koupelové soli není vůbec žádná věda. Zvládnete to s přehledem v pohodlí svého domova. S trochou trpělivosti z vás za pár týdnů může být protřelá mastičkářka známá po celém okolí! A to se může hodit.

Udělejte si macerát

Stačí jen smíchat hrst bylinek s rostlinným olejem (slunečnicový, mandlový, konopný, kokosový) nebo čistým alkoholem. Čerstvé bylinky nechte minimálně jeden den zavadnout. Poté je vložte do zavařovací sklenice a zalijte.

Macerace probíhá většinou dva až tři týdny v pokojové teplotě, každodenně kontrolujte a protřepávejte, aby se uvolnilo co nejvíce látek. Pak jednoduše olej přeceďte přes plátýnko, uložte do lahvičky se závěrem. Používá se jako základ do mastí, krémů, masážních olejů nebo třeba jako jednu z hlavních složek přírodních mýdel.

Bylinkové masti lze používat jako krémy – návod od Margit Slimákové:

19. srpna 2014

Výběr tuku na mast je čistě na vás. Můžete použít škvařené vnitřní sádlo, kokosový olej či bambucké máslo.

Kterou bylinku vybrat?

Měsíček (na snímku nahoře): na kožní problémy (vyrážka, ekzém), na jizvy, strie, dokonce i celulitidu, regeneruje, hojí odřeniny, je protizánětlivý, dezinfekční, vhodný na smíšenou pleť.

Levandule: dobře hojí ranky, mast je tedy vhodná na drobná poranění. Hodí se i pro mastnou pleť, na akné, vyrážku, rozšířené kožní póry. A na plísně.

Co budete potřebovat?

Masťový základ (vazelína, olej, sádlo), bylinky (čerstvé či sušené) a můžete přidat i doplňkové složky (mentol a kafr, které dodají chladivý účinek, chilli, které prohřeje).

Základemkaždé masti je tuk, vybrat si lze hned z několika druhů, každý má svá pro a proti (viz text dále).

Kostival: vynikající na namožené svaly, namáhané klouby a šlachy, na proleženiny, revma a artrózu.

Mateřídouška: na migrénu, na bolesti při menstruaci, na křečové žíly a studené končetiny, na problematickou pleť.

Šalvěj: vhodná na kožní plísně, na popáleniny, spáleniny od sluníčka, na bodnutí hmyzem.

Heřmánek: hojí rány, uklidňuje podrážděnou pokožku, je vhodný na smíšenou pleť.

Jitrocel: je vhodný na smíšenou pleť, hojí drobná poranění. Pomáhá při bodnutí hmyzem a dezinfikuje.

Heřmánek je multifunkční bylina. Umí zklidnit žaludek i atopický ekzém

Měsíčková mastička, kterou lze používat i jako denní i noční krém. Ta na snímku je z vepřového sádla, které pleť dobře vstřebává, použít ale můžete i kokosový olej či bambucké máslo.

Vyberte si tuk pro svou mastičku

Vepřové sádlo

Je tradiční přísadou bylinných mastiček, ovšem pozor – musí být naprosto čisté, bez jakýchkoli příměsí, přecezené. Je levné, dobře vstřebatelné a nevznikají na něj žádné alergie. Ale je-li budoucí uživatel masti vegetarián, asi by se raději poohlédl po jiném základu, tak na to při výrobě pamatujte.

Bílá a žlutá vazelína

Vazelína nemůže snad vadit vůbec nikomu, je levná a lehce dostupná (seženete ji v každé drogerii či lékárně). Masti s její příměsí poměrně dlouho vydrží, ale jsou zároveň hodně mastné, takže se hůř vstřebávají.

Bambucké máslo či kokosový olej

Tyto rostlinné tuky jsou příjemně voňavé, lehké, dobře vstřebatelné, ale jejich cena je v porovnání s vazelínou či sádlem o dost vyšší.

Masti z těchto přírodních tuků ovšem můžete používat na denní péči o pleť. Kokosový olej se lépe rozmazává, bambucké máslo hůře, ovšem pleť je po ošetření krásně vyživená a napnutá, je tedy vhodné pro zralejší pleť.

Práci na univerzitě v Irsku vyměnil za pěstování konopí. Je to budoucnost, říká

Třetí den už můžete hotovou směs na mast přecedit přes husté sítko nebo pláténko do kelímků.

Návod na výrobu třídenní mastičky

A jak na vlastní výrobu bylinkové mastičky? Tři dny kouzlení a výsledek bude stát za to. Ve vodní lázni zahřejte na mírném ohni tuk, když se rozpustí, přisypejte k němu nadrobno rozdrcené bylinky. Čerstvé či sušené.

Tip pro nedočkavé

Pokud vás tlačí čas, můžete přípravu mastičky značně zkrátit – a povařit ji jen jednou a hned ji přefiltrovat do krabiček. Počítejte ale s tím, že taková mastička není ani zdaleka tak účinná jako poctivá třídenní.

A nyní pozor – je velice důležité, abyste nejméně půl hodiny udrželi vše v tekutém stavu, a přitom nezvyšovali výkon plotničky. Bylinky tak lépe vyloučí léčivé látky, které se při nižších teplotách neznehodnotí. Pak nechte směs ztuhnout a vraťte se k ní druhý den.

Rozehřejte ji a zase půl hodiny za stálého míchání provářejte. Opět nechte ztuhnout a třetí den postup ještě jednou zopakujte. Teprve teď budete mít totiž jistotu, že mastička bude dostatečně účinná.

Směs přeceďte před husté sítko nebo pláténko a nalijte ji do připravených skleniček či dřevěných krabiček. Ty nejenže působí efektněji, ale navíc by v nich mastičky měly vydržet déle čerstvé a voňavé. Dobře ovšem poslouží i plastikové kelímky od krémů. Mastičku vždycky nabírejte špachtličkou, nikdy si ji nenabírejte jen tak na prst, jinak vám nevydrží příliš dlouho.

Udělejte si test citlivosti kůže

V tenké vrstvě si mastičku naneste na kůži na předloktí a nechte chvíli působit. Pokud pokožka začne protestovat, je to jasné – máte pro někoho dárek, ale vy si mastičku rozhodně neužijete!

Domácí koupelová sůl s bylinkami vám prokáže cennou službu. Může být třeba levandulová.

Je libo bylinková sůl?

Do dobře uzavíratelné nádoby nasypte asi cca 3 cm kvalitní soli (např. himálajské nebo z Mrtvého moře) a na ni zavadlé bylinky. Pak zase dejte vrstvu soli, znovu bylinky a vrstvěte tak, abyste skončila solí.

Navrch můžete kápnout několik kapek levandulového nebo meduňkového esenciálního oleje, případně nalít lžíci olivového nebo mandlového oleje. Uzavřete, důkladně protřepejte a nechte týden dva uležet.

Použití je jednoduché. Do koupele přidejte asi 3 lžíce směsi, je to blaho, zmírňuje stres a únavu. A kromě přímého působení bylinek na kůži, navíc ještě inhalujete silice.

Využijte silné přírodní antibiotikum a připravte si česnekovou vodku