Azalky, milovnice kyselosti, můžete pěstovat i na kmínku nebo jako bonsaj

  • 0
Dříve bývaly spíše symbolem MDŽ, dnes si je můžete pořídit po celý rok. K zimě se hodí ty sněhově bílé, leden či únor vám ovšem spolehlivě rozzáří červené, růžové, fialové, lososové nebo vícebarevné.

Azalka indická vám jako pokojová květina může přinést spoustu radosti.

Máte-li zahradu, možná se na ní skví místo plné azalek a rododendronů, které na jaře vykvetou paletou barev. Domácí azalky jsou ovšem jiný druh, který by celoročně na záhonu neobstál. V interiéru bývají nejčastěji ty s druhovým názvem indická – s většími květy a neodolné vůči mrazu. Ven se dávají japonské.

Studený odchov

Abyste se mohli z azalek v květináči těšit co nejdéle, je třeba dodržet určitá pravidla pěstování. Hodně záleží na tom, v jaké fázi kvetení si rostlinu koupíte. Pokud má ještě zavřená poupata nebo se právě dává do kvetení, nechte ji v chladu kolem 10 až 15 °C. Ideální je třeba světlá chodba.

Jestliže jste si domů přinesli už krásně nakvetlou azalku, můžete ji dát na místo, kde teplota nestoupne nad 20 °C, klidně tedy do méně vytápěné ložnice a podobně. Někteří pěstitelé ji nechávají i mezi okny, je-li tam dost místa na květináč.

Azalkám také nesvědčí suchý vzduch způsobený například ústředním topením. Řešením může být to, že květináč postavíte do hezkého obalu a potom ho umístíte do širší a hlubší mísy s vrstvou vody, případně okrasných kamínků či perlitu. Ten obal je důležitý, rostlina by totiž neměla stát trvale ve vodě. Pokud vás zláká hezký květináč, do kterého byste rádi zasadili azalky, přesvědčte se, jestli má odtok vody.

Někomu květy azalek připomínají růže. Není divu, že jsou oblíbené.

Milovnice kyselosti

Azalky mají rády kyselejší půdu s nižším pH, spolehlivě je však zahubí ta s příměsí vápníku. Chtějí rašelinu, a tak až je po odkvětu na jaře budete přesazovat, zakupte například speciální substrát určený právě pro tento typ rostlin.

Se zálivkou to nepřehánějte, kořenový bal chtějí vlhký tak akorát. Neměl by přeschnout, ale ani být přemokřený. Zkušení zahrádkáři to dělají třeba tak, že si naberou do kbelíku dešťovou vodu, kterou azalky milují, zhruba jednou až dvakrát týdně do ní ponoří květináč, nechají nasát substrát a pak rostlinu na chvíli postaví na hadr, aby přebytečná voda odtekla. Jinak azalku nezalévají.

Eukalyptus oblaží tělo a duši jako pokojovka, i jeho silice v kapkách

Pamatujeme si je jako kytičky našich babiček, nicméně krásné jsou stále a umí svými květy potěšit i uprostřed zimy.

Kráska na kmínku

Někdy také můžete v květinářství narazit na atraktivní azalky na kmínku, které vypadají jako malé stromky. Jsou velmi dekorativní, a tak se lidé často nadchnou a pořídí si je do bytu.

To není nic proti ničemu, jen je třeba myslet na to, že i tyto azalky potřebují stejné podmínky jako ty „běžné“. A tak i kdyby se vám azalkový stromeček moc líbil kupříkladu někde v obýváku, dopřejte mu chladnější stanoviště než je třeba parapet nad rozpáleným topením a dostatek světla.

Azalky jako zimní pokojové růžičky

Z pokojové azalky si můžete vypěstovat pěknou bonsaj, která v sezoně určitě ocení letnění.

Úžasná bonsaj

Chcete zkusit opravdovou pěstitelskou výzvu? Pořiďte si azalku indickou jako bonsaj. Zvlášť máte-li s pěstováním dlouholetých stromků v miskách zkušenost, přinese vám radost na řadu let a na rozdíl od jiných bonsají bude kvést. Samozřejmě se dá i různě tvarovat.

K čemu se pokojové azalky hodí?

Kvetoucí azalky někomu připomínají keříky růžiček, obzvlášť ty s plnějšími květy. Hodí se přitom jak k moderním designovým kouskům, tak i mezi starožitnosti či k rustikálnímu nebo retro stylu.

VIDEO: Pozor na jedovaté pokojovky. Umí způsobit záněty i oslepit

, Tina