Držák na rohlíky je jedním z unikátních kousků, které zaslali diváci České...

Držák na rohlíky je jedním z unikátních kousků, které zaslali diváci České televize Přemku Podlahovi do pořadu Receptář nejen na neděli. Vždyť zkušenost s převrhnutým namazaným rohlíkem učinil snad každý. S jednoduchým držákem se vám to nestane. | foto: www.muzeum-hlucinska.cz

Vystavují vynálezy kutilů, nechybí výtvory zaslané Přemku Podlahovi

  • 18
Zahradní sekačky z toho, co dům dal, motorovou pilu s motorem z motocyklu a další unikáty vyrobené většinou v průběhu 50. až 80. let vystavují až do 27. května v Muzeu Hlučínska. Vzdávají tak hold národnímu fenoménu: vynalézavosti kutilů a zlatým českým ručičkám.

Reprezentativní zástup sto čtyřiceti kutilských výrobků dal dohromady sběratel těchto unikátů Milan Říha, který se popularizaci kutilství věnuje s opravdovým zápalem. Zapůjčením dalších výtvorů z dílny českých kutilů jeho snahu podpořila i Kateřina Kalendová, vdova po televizním moderátorovi Přemku Podlahovi. A tomu televizní diváci do pořadu Receptář nejen na neděli naposílali za roky vysílání nepřebernou řadu unikátních kousků ze svých dílen.

V Hlučíně z kutilských dílen:

Právě na obdivuhodné kutilské vynálezy z obou sbírek a s odkazem na fenomenální Receptář láká k návštěvě výstavy „Udělej si sám“ ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký. Namátkou zmiňuje originální pastičky na myši, držák na rohlíky či smeták na hokejce, díky kterému se nemusíte ohýbat a dostanete se s ním i pod nábytek. 

To všechno lze od minulého týdne až do 27. května obdivovat ve slezském regionálním muzeu nedaleko Opavy. A to nejen spolu s dalšími unikátními kousky, které lidem sloužily v domácnosti nebo při práci na zahradě. Nechybí totiž ani rukodělné předměty dekorativního charakteru, doma vyrobené hračky pro děti nebo elektronika.

Připomeňte si Receptář a domácí výrobu snowboardu

Luděk Váša popisuje v Receptáři jedno ze svých prvních sněžných prken.

Jízda na snowboardu v Praze roku 1987 v podání Luďka Váši a jeho kamaráda

Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale kutilové si z tehdy dostupných materiálů dokázali vlastníma rukama vyrobit i tak komplikované přístroje jako  elektrická sekačka na trávu, motorová pila, mixážní pult, elektrická kytara či pohyblivý betlém. Nechybí samozřejmě ani výstřelky ve stylu reproduktorové soustavy z pivních sudů nebo ořezávátko na výrobu zubů do hrábí.

„Pokud váháte, jestli tato expozice bude bavit i něžné pohlaví, tak se nenechte zmást. Zkušenosti muzeí, ve kterých kutilská výstava již proběhla, ukazují, že k nejvděčnějším návštěvníkům patří právě dámy,“ láká na výstavu majitel sbírky Milan Říha z Polné na Jihlavsku.

Jeho sbírka čítá na 400 exponátů uložených v Muzeu kutilství, které otevírá jen na požádání. Všechny exponáty, vesměs amatérské výrobky, eviduje spolu s příběhem vzniku a jménem autora. Má i amatérské výrobky z první světové války, ale zaměřuje se hlavně na období od 50. do 80. let.

Milan Říha ukazuje hokejku se smetáčkem.
Milan Říha (vlevo) předvádí jednu z vystavených sekaček na trávu.
V revolučním roce 1989 si Michal Nešpor sestrojil domácí motocykl, který bychom...
Na výstavě je k vidění také několik hraček, které vyrobili zruční otcové svým...

Právě tyto kutilské výrobky připomínají zádrhele někdejší socialistické ekonomiky a lze z nich vyčíst, jaké podniky v tom kterém koutě země představovaly zásobárnu dílů a materiálu pro kutily.

„Třeba v 50. letech se doma hodně dělaly pračky. Jsou k tomu celé příběhy, jak lidé sháněli vany, motory a vrtulky,“ uvedl pro ČTK sběratel, který má v muzeu pračky v dřevěných skříňkách, ale viděl i plechové. Vzhledem ke své profesi má nejblíže ke kutilům v elektrotechnice a nejvíc má zesilovačů. „To jsme zažili už jako kluci: kdo si nevyrobil zesilovač k magnetofonu nebo ke gramofonu, jako by nebyl,“ zavzpomínal nostalgicky.