Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Cesta od lichvářů po uhlobarony skončila pro Petschky za oceánem

Levně koupit, draze prodat. To bylo motto slavné rodiny Petschků, uhlobaronů a bankéřů. Jejich majetek zhodnotili Němci v roce 1939 na více než 200 milionů říšských marek. Všechno jim vzali. A Benešovy dekrety nevrátily.
Ignáz Petschek

Ignáz Petschek | foto: repro: MAFRA - Martin AdamecMAFRA

Začátky rodu ze středních Čech byly notně skromné. Pomohl jim pád zdí ghett. Tento krok představoval pro „gründery“, zakladatele podnikatelských dynastií z židovské komunity, šanci prosadit se.

Přispěl k tomu reformátor císař Josef II. na sklonku 18. století. Nebyl to samoúčelný krok. „Proces emancipace začal v letech 1781 až 1782. Jejím cílem nebylo zrovnoprávnění Židů, ani další skupiny obyvatel nebyly plně rovnoprávné, ale zvýšení jejich užitečnosti pro stát,“ vysvětluje historik Tomáš Pěkný. 

Tajemství slavných rodin

Nicméně šlo o důležitý počin i pro první Petschky z Kolínska. Kraje, který se mohl pochlubit úctyhodnou historií židovského osídlení - Kolín býval přezdíván „Jeruzalém na Labi“. Jejich souvěrci žili například i na sousedním Českobrodsku, Kouřimsku a v dalších lokalitách.

Své příjmení získali jako další produkt josefínských reforem, podle obce Pečky kousek od Kolína. Jejich předek podle legend působil jako „hauzírník“, tedy podomní obchodník. Historické prameny považují za zakladatele rodu kolínského rodáka Mosese. Ten se v roce 1869 podepisoval ještě „po česku“, Peček. Působil jako „úvěrník“, což lze přeložit jako lichvář.

Z Mosesových synů se překvapivě nejrazantněji prosadil Ignatz, narozený v roce 1857. Na rozdíl od bratrů, Isidora a Julia, právníků, vystudoval „jen“ na gymnáziu na Malé Straně v Praze. „Moses držel své syny zkrátka. Neměli příležitost, aby si navykli lehce a rozmařile žít. Vštěpoval jim své zásady, mezi něž patřila i poučka, že v obchodě nesmí člověk znát ani vlastního bratra,“ popsal výchovu Petschků historik Karel Kratochvíl.

Od úvěrníků po úhlobarony

  • 1822 - V Kolíně se narodil Moses Petschek, původně obchodník se starým železem, později „úvěrník“, zakladatel vzestupu dynastie. 
  • 1873 - V severočeském hnědouhelném revíru se těží 2,5 milionů tun uhlí, roku 1900 již 18,5 milionu. Petschkové kontrolují 75 procent produkce.
  • 1920 - V Praze vznikl Bankovní dům Petschek založený Juliem, jeho synem a čtyřmi synovci, potomky Isidora. 
  • 1929 - V Německu ovládli třetinu těžby uhlí. Celkem tak kontrolovali produkci 60 milionů tun uhlí ročně. 
  • 1932 - Zemřel Julius, hlava pražských Petschků. Jeho jmění bylo odhadnuto na 45 milionů říšských marek, u Ignatze na 200 milionů.

Budoucnost patří uhlí

Moses Petschek odhadl, že budoucnost patří uhlí a v roce 1871 koupil akcie Mostecké společnosti pro těžbu uhlí. „Levně koupit, draze prodat,“ to prý bylo motto petschkovské dynastie. Dokázali vydělat i na propadu části Mostu v roce 1895, který stlačil cenu akcií.

Ignatz začal kariéru jako praktikant v bankovním ústavu Wiener Bankverein, založeném dynastií Rothschildů. Ta vlastnila podíly i ve zmíněné Mostecké společnosti pro těžbu u uhlí. Ignatz se tak dostal k zajímavým obchodním informacím. Ty se mu hodily i poté, kdy nastoupil do velkoobchodu uhlím Jakoba Weinmanna v Ústí nad Labem. Weinmannův podnik poté převzal, vzápětí se spojil i se silnou finanční skupinou Anglobanky a získal jejich kontakty na Velkou Británii.

Na začátku 20. století Ignatz expandoval také do Německa, kde se výhodně dostal například k sanované zkrachovalé důlní firmě knížecího rodu Hohenlohe.

Zatímco Ignatz a členové jeho severočeské větve rodu se etablovali jako uhlobaroni, bratři z pražské odnože klanu se úspěšně činili jako finanční magnáti. Julius a Isidor z investorské skupiny Petschek Praha vydělávali díky burzovním operacím, což jim pomohlo proniknout i do sklářství, chemické či papírenské produkce.

Útěk do emigrace

A to ještě zdaleka nebyl konec, po vzniku první republiky Petschkové a jejich bankovní dům vytvořili s pěti desítkami společností syndikát, který ovládl polovinu evropské těžby uhlí. Zejména expandovali v Německu, kde jim pomohla hyperinflace a krize.

Nepřehlédněte

Ignatz Petschek zemřel v roce 1934, dědicem se stal syn Franz. Jenže okupace českých zemí pro Petschky znamenala pohromu. Před nacisty museli uprchnout do emigrace, podniky Němci zkonfiskovali. Přešly například pod křídla koncernu „Říšské závody Hermanna Göringa“. Rodina emigrovala přes Kubu s haitskými pasy do USA. Klan Petschků tam žije dodnes. V Čechách zanechali mimo jiné 13 velkých vil.

Nacisté vyrabovali majetek všech větví rodiny. Obrazy či starožitnosti z domů v Praze a Ústí nad Labem putovaly na aukci v Berlíně. Z pražského Petschkova paláce se stal dům hrůzy, v květnu 1939 ho zabralo gestapo. Právě tady se konaly děsivé výslechy a mučení českých vlastenců a odbojářů. Byl tu stanný soud, který ve většině případů odsouzené posílal na popravu, nebo do koncentračních táborů. Smutné období připomíná pamětní deska umístěná na nároží budovy.

Na předválečnou slávu Petschkové nenavázali. Banky a těžký průmysl znárodnil dekret prezidenta Edvarda Beneše z října 1945, nemovitý majetek vrácen nebyl. Stavby spojené s dynastií dostaly nové majitele. Petschkova vila v pražské Bubenči se v roce 1945 stala rezidencí velvyslance USA. V další pražské vile sídlí ambasáda Ruska.

Autor:
  • Nejčtenější

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Přivyděláváte si na brigádě? Může vám vzniknout zajímavá daňová vratka

Během léta si přivydělávají studenti, ženy na rodičovské, penzisté i zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Nejčastěji jde o přivýdělky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní...

26. července 2024

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....