Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Lidé bez práce? Jen v některých profesích. Po jiných je stále hlad

aktualizováno 
Koronavirová krize otočila trendy na trhu práce. Začala vlna propouštění. Ovšem jen v hodně postižených oborech. V řadě jiných je po lidech neustále velká poptávka. Přetrvává například nedostatek ajťáků, stále citelněji chybějí také řemeslné profese a prohloubil se i nedostatek některých odborností ve stavebnictví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru dosud ovlivnila pracovní podmínky 37 procent zaměstnanců. Díky vládní podpoře nedošlo v první fázi k žádnému plošnému propouštění, o práci přišly tedy jen 4 procenta lidí ve věku 18-65 let. Mnohem častěji musely firmy přistoupit ke snižování mezd a benefitů a omezování pracovní doby. Celkem se tyto změny dotkly 31 procent českých zaměstnanců. Tak zní závěry průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Nejvíce dopady na své pracovní podmínky pocítili manuálně pracující a zaměstnanci působící v segmentu HoReCa, tedy ti z hotelů, restaurací a dalších gastronomických provozů. Ti se v uplynulých měsících asi nejvíce snažili změnit obor a hledali práci. 

Obecně pak podle informací ManpowerGroup nejvíce propouští malé podniky. Velké průmyslové podniky spíše vyčkávají a čerpají státní podporu.

Bude se na podzim znovu propouštět?

Vývoj pracovního trhu pro příští měsíce zatím není zcela jasný. „Očekáváme, že hlavní pohyby na trhu práce začnou na konci léta a nezaměstnanost začne růst rychleji,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru ManpowerGroup. 

Jde ale podle něj pouze o předpoklad, s určitostí to říct nejde. „Zatím totiž není známý další plán vlády na podporu ekonomiky a zaměstnanosti. Zásadně situaci v zaměstnanosti ovlivní i intenzita dalších vln epidemie,“ vysvětluje Halbrštát.

Podobně to vidí i další odborníci z oblasti personalistiky. „Domníváme se, že nárůst nezaměstnanosti se projeví v nejbližších měsících, přičemž míra bude závislá na několika faktorech,“ uvedl Martin Malo, ředitel personální agentury Grafton Recruitment. 

Prvním je podle něj to, jak rychle a v jakém rozsahu se povede znovuobnovit výkon byznysu zaměstnavatelů. Druhým faktorem je délka trvání podpory prostřednictvím nejrůznějších vládních programů, jejichž případné prodlužování v čase může růst nezaměstnanosti přibrzdit. Třetím faktorem je vývoj epidemiologické situace nejen u nás, ale i v zemích, do kterých Česká republika exportuje.

Kdo je v ohrožení a kdo může být v klidu

V ohrožení jsou stále zaměstnanci v oblasti HoReCa a cestovního ruchu. Ale také lidé z automobilového průmyslu. „V tom je v zásadě těžké cokoli odhadovat, protože nevíme, jaký bude apetit firem a jednotlivců pořizovat nová vozidla, stejně jako zda vlády v Evropě podpoří produkci a prodeje tzv. šrotovným,“ doplňuje Malo.

Aktuální nabídky práce na portálu jobDNES.cz

Na koho konkrétně ale „Černý Petr“ v podobě výpovědi padne, není ještě úplně jasné. Pravděpodobně ale zaměstnavatelé budou posuzovat u zaměstnanců především jejich výkonnost, nikoli věk nebo pohlaví. Výkonní zaměstnanci nebudou podle Martina Mala ohrožení, a to bez ohledu na věk.

Příliš zle letos ještě nebude

Celkově však poptávka ze strany firem v současné době stále převyšuje nabídku a personalisté nepředpokládají, že by se do konce roku situace nějak výrazně změnila. I přes dopady pandemie covid-19 totiž v mnoha oborech a profesích zůstává situace, co se týče zaměstnanců, stále napjatá.

Například sektory jako logistika či farmaceutický průmysl očekávají další růst. Zde by se mohli uplatnit kandidáti původně pracující ve službách nebo automobilovém průmyslu, jelikož rekvalifikace by podle Mala neměla být časově náročná. V podnikových službách je poptávka po účetních.

Technici jsou stále nedostatkovým zbožím

Rostou také firmy s dlouhodobými zakázkami z oblasti strojírenství a stavebnictví. Lidé jim ale chybí. V některých segmentech těchto oborů se totiž s odjezdem zahraničních pracovníků prohloubil nedostatek některých odborností.

Stávající situace nahrává také rychlejšímu nástupu Průmyslu 4.0 a firmám, zabývajícím se robotizací a automatizací výrobních procesů.

Prognózy konzultačních firem ukazují, že koronavirová krize způsobí zrychlení digitalizace v mnoha oborech. „To bude znamenat zvýšený zájem o práci IT odborníků a projektových specialistů,“ popisuje Michal Novák z portálu Profesia.cz. 

Dodává, že v této oblasti se lze setkat s určitým paradoxem. Úplně snadno ani v tomto oboru neseženou místo specialisté bez praxe. A se stejným problémem se potýkají i ti na opačném konci spektra, tedy odborníci s velkou praxí, kteří si svou práci nechají dobře zaplatit.

Schází i řemeslníci

Kromě středoškolských a vysokoškolských techniků výrazně chybějí také lidé z řemeslných profesí. I když se v posledních letech daří školám na „řemeslo“ zlákat více uchazečů, se stárnutím populace se stále zvětšuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků v mnoha oborech – od instalatérů, přes pokrývače až po nástrojaře. Na vině je zejména více než 15letý útlum učňovského školství, který nastal koncem 90. let minulého století.

Jeden příklad za všechny. Přestože v Česku máme staletou tradici textilní výroby, dlouhodobě chybějí kvalifikované švadleny. Generace zkušených šiček a švadlen vyučená ještě za minulého režimu pomalu odchází do důchodu a nových absolventů je poskrovnu. 

„S útlumem automobilové výroby včetně produkce subdodavatelských firem, které například vyrábějí sedačky či čalounění, se situace nyní trochu mění, švadleny budou tak možná o něco dostupnější,“ doufá Adam Rožánek, zástupce značky textilního prádla Styx.

Autor:
  • Nejčtenější

Se třemi malými dětmi zůstal na rodičovské, živí ho prastaré řemeslo

Od mala viděl, jak se jeho dědeček činí, když vyrábí koňská sedla, chomouty, jak pracuje s kůží. A tak se vyučil...

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Premium Kuriózní příběhy z notářské praxe i seriózní rady, jak sepsat poslední vůli, přibližuje v rozhovoru prezident Notářské...

Proč se nevyplatí práce načerno. Hrozí vám víc než jen mastná pokuta

Premium Pro někoho to může znít lákavě: „Budu ti platit jen minimální mzdu a další peníze dostaneš na ruku.“ S podobnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Živnostníci si mohou vyzkoušet zdarma platební terminály. Zájem roste

Již 2 600 drobných podnikatelů a živnostníků projevilo zájem vyzkoušet si platební terminál na rok zdarma. Od začátku...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Advokát: Nový zákon zlepší podmínky Čechů vysílaných pracovně do Německa

K 30. červenci 2020 vstoupil v platnost nový Zákon o vysílání pracovníků (tzv. Arbeitnehmerentsendungsgesetz), který...

Na svůj stůl a židli nemáte nárok. Jak se sdílí pracovní místo?

Hot desking. Nový trend v open spacech, kdy se do pracovního prostoru nevejdou všichni a zaměstnanci pracovní místa...

Zvládněte dovolenou i návrat. Co udělat, abyste se nestresovali

Dovolená je od toho, abychom si co nejvíc odpočinuli od práce. Když ale budete během dní volna pořád kontrolovat...

Se třemi malými dětmi zůstal na rodičovské, živí ho prastaré řemeslo

Od mala viděl, jak se jeho dědeček činí, když vyrábí koňská sedla, chomouty, jak pracuje s kůží. A tak se vyučil...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...