Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Co pomůže uspět u pracovního pohovoru a k čemu se moc nepřihlíží

Máte po škole, praxe jste moc nenasbírali a teď dumáte, čím zaujmout personalisty při hledání práce? A nebo se poohlížíte, abyste mohli změnit stávající místo? Rozvíjejte dovednosti budoucnosti, jako je kreativita, kritické myšlení, mentální pružnost a schopnost kombinovat obory. A nejen to.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jste přemýšliví? Máte chuť se učit? To jsou devízy, kterými můžete u pohovoru zazářit a přebrat místo i leckterému kolegovi s letitou praxí. Personalistům ani tak nezáleží na tom, zda k nim přichází absolvent nebo nový zaměstnanec s pracovními zkušenostmi. Jde jim vždy o přístup k práci, nasazení, spolehlivost a snahu odvést co nejlepší výkon.

„V dnešní době jsou častokrát firmy ochotné absolventa téměř všechno naučit, ale on sám musí chtít se zlepšovat, ukázat zápal pro věc a zapadnout do týmu, umět s kolegy či klienty komunikovat a respektovat je,“ míní Lucie Mairychová, zakladatelka Institutu kariéry a rozvoje.

Nováčkům po škole v počátcích značně pomáhají například i jejich pracovní zkušenosti, které nasbírali při studiu. „Díky nim je jejich představa o pozici, o niž se ucházejí, reálnější,“ přidává další možnosti ředitelka HR MONETA Money Bank Klára Escobar.

Stejně jako zahraniční a pracovní stáže pomáhá i angažmá v různých spolcích nebo koníčky. Čím pestřejší zkušenosti jste nasbírali, tím lépe. „Bez ohledu na obor budou stále žádanější takzvané future skills – dovednosti budoucnosti, jako je kreativita, kritické myšlení, mentální pružnost, interpersonální dovednosti, práce v mezinárodních týmech a schopnost kombinovat obory,“ poukazuje Lucie Mairychová. 

Nadšení i schopnost učit se je zkušený personalista schopný rozpoznat hned u prvního pohovoru. „Pokud je na novém pracovníkovi znát, že ho práce nebaví, nezajímá, že nestojí o zaučení a nerespektuje základní pravidla, není důvod ho zaměstnávat,“ říká jednoznačně Jaroslava Šindelářová, HR manažerka společnosti Geis.

Svéráz mezi kravaťáky?

Vezměte na vědomí, že se nehodíte na každou pozici. Je dobré si nejdříve třeba jen z článků na internetu zjistit, jaká atmosféra v tom kterém odvětví, či ještě lépe v tom kterém podniku, vládne. „Firemní kultura a způsob organizace firmy je důležitější, než si kolikrát myslíme. Když se v dané společnosti cítíte dobře, významně to ovlivní i vaše výsledky,“ nabádá Klára Escobar.

Jak rozjet kariéru? Motivační dopis vás může vyšvihnout nahoru

Přestože společnost je stále tolerantnější vůči odlišnostem a podle Jiřího Halbrštáta z personální agentury Manpower se nekonformní typy lidí najdou nejen ve startupech, ale běžně už i v globálních korporacích, bankovnictví, školství nebo státních úřadech, rozdíly v kultuře jsou obrovské. „V americké firmě si budou pravděpodobně všichni tykat a komunikace bude velmi přímočará, Holanďané se zajímají jen o čísla, německá společnost bude velmi hierarchická a lidé se budou oslovovat akademickými tituly,“ popisuje Halbrštát.

Hvězda Facebooku

Počítejte s tím, že personalisté a manažeři si zájemce o práci běžně lustrují na internetu. „A to především u pozic, kde je nezbytné zapadnout do týmu a ztotožnit se s firemními hodnotami. Zároveň ale lidé začínají být opatrnější a své profily například na Facebooku nemají veřejné,“ říká Jiří Halbrštát.

Nabídky práce pro absolventy škol na portálu jobDNES.cz

Také Jaroslava Šindelářová potvrzuje, že se občas na profily zájemců dívá: „Někdy si tak doplňujeme obrázek o kandidátovi před pohovorem i po něm. Proto by měl každý zvážit, jak se prezentuje ve veřejné části profilu. Někdy může obsah personalistu opravdu odradit, zejména pokud jsou zveřejněny fotografie nebo názory, které jsou za hranou.“ Netolerují se ani projevy neetického nebo nemorálního chování na internetu, nenávistné nebo agresivní komentáře, projevy rasismu a podobně.

Pokud člověk žádný profil na sociálních sítích nemá, personalisté tomu nepřipisují žádný význam. Klíčový je podle nich stále životopis a v něm uvedené zkušenosti. „Nehraje roli, zda je CV umístěno na sociální síti LinkedIn nebo je uchazeč zasílá v e-mailové příloze. Ostatní sociální sítě nejsou brány v náborovém procesu jako zdroj informací o profesním životě,“ podotýká Klára Escobar.

Práce pro stát: jiná pravidla

Ani na ministerstvu dopravy si u výběrového řízení informace na sociálních sítích nezjišťují. Podle mluvčího Františka Jemelky musí adepti počítat s tím, že pro zaměstnance ve služebním poměru není vystupování na internetu úplně soukromou záležitostí: „Povinnost nesnižovat důstojnost úřadu se totiž neomezuje jen na služební dobu.“ 

Pokud jste si jako své budoucí zaměstnání zvolili práci ve státní správě, u některých úřednických pozic vstupujete do služebního poměru. Ten se od toho klasického pracovního v lecčems liší, což je dáno zákonem o státní službě.

„Prostředí ministerstva je poměrně jasně uspořádané, a to jak ohledně místa v organizační struktuře, tak z pohledu odměňování. Některé požadavky jsou však pro mladé zájemce často překvapivé, jejich povědomí o státní službě je malé,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Adepty tak může zaskočit například to, že služební poměr je na dobu jednoho roku a na období neurčité se mění až po složení předepsaných úřednických zkoušek. Také zkušební doba tady trvá déle, než je obvyklé – šest měsíců.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

KOMENTÁŘ: Vrátí se nízké úrokové sazby? Rozhodne se to na trhu práce

Premium Rok 2022 byl plný zvratů a nečekaných událostí. Jedním z hlavních cílů ČNB bylo pomocí zvýšení úrokových sazeb snížit...

Z původně rodinného hobby je dnes úspěšná firma, oceňují ji zákazníci i porotci

V devadesátých letech koupili zpustlé pole a sady. Postupně revitalizovali, opravovali sklady a plánovali co dál. Dnes...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...