Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sezona letních brigád se blíží. Kde a kolik si lze přivydělat?

Léto není jen ideálním časem na relaxaci, ale také pro přivýdělek. Nabídka brigád je totiž v letní sezoně rozmanitější než jindy v průběhu roku. Vydělat se dá přitom letos zase o něco více, a navíc ještě získat i nějaký ten benefit. Co tedy zaměstnavatelé nabízí?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stávající ekonomická situace je poměrně napjatá. Na pracovním trhu to zatím ale nijak zásadně znát není. A to ani co se týče počtu nabídek letních brigád a jejich rozmanitosti. „Zatím nepozorujeme žádný výrazný výkyv,“ potvrzuje Jitka Součková, marketingová ředitelka Grafton Recruitment. Nabídka je tedy i letos na podobné úrovni jako jiné roky. Nejvíce nabídek se podle Součkové objeví na přelomu května a června.

Hledáte brigádu na léto? Vyberte si z nabídky brigád na pracovním portálu jobDNES.cz.

Kdo se tedy po letním přivýdělku poohlíží, měl by začít nabídky intenzivněji sledovat. „Klíčovým faktorem je mimo jiné i rychlost, nejzajímavější nabídky mizí velmi rychle,“ upozorňuje Michal Harásek spoluzakladatel Tymbe, online platformy, která se soustředí právě na brigády.

Kde brigády hledat

Možností, kde nabídky hledat, je více. V prvé řadě se ptejte příbuzných a známých. Zvláště menší firmy totiž někdy brigádnická místa nikde neinzerují, ale „rozhodí sítě“ přes své kmenové zaměstnance a dají na jejich doporučení. Sledovat se vyplatí weby zaměstnavatelů a jejich sociální sítě, kde se nabídky rovněž objevují.

Dívejte se i na pracovní portály či platformy s brigádami, kde se můžete zaregistrovat a dát tam firmám vědět, že hledáte přivýdělek. Při vytipování toho správného portálu či platformy vám mohou pomoci recenze a reference jiných uživatelů.

Hodinové sazby rostou

Meziroční růst brigádnických odměn podle údajů online platformy Tymbe zrychlil z průměrných tří procent (leden až březen 2023 – průměrná odměna byla 149,38 Kč/h) na dubnových devět procent (158,37 Kč/h). „V létě očekáváme, že se průměrné sazby budou držet kolem 160 korun za hodinu,“ říká Harásek.

Zájem o brigády roste. Vlivem zdražování už Čechům nestačí jejich příjmy

Upřesňuje, že odměny aktuálně rostou nejvíce v odvětvích, které vyžadují těžší manuální práci ve větším kolektivu. Čím komornější atmosféra a lehčí práce, tím méně se průměrná odměna zvyšuje. Aktuální nárůst ceny práce reaguje zejména na vysokou inflaci. „Konkrétní hodinová sazba se samozřejmě liší nejen podle oboru, ale i dané pozice. Rozdíly jsou také regionální,“ dodává Součková.

Oslovili jsme proto organizace a firmy z různých oborů a regionů, abychom nabídku zmapovali konkrétněji.

V zemědělství to bez brigádníků nejde

Tradičním odvětvím, kde každoročně hledají brigádníky, je zemědělství. A to hlavně v rostlinné výrobě. „Pro některé práce, jako je například první zavádění chmele, již sezona začala. Za nedlouho začne i sklizeň ovoce, která potrvá až do podzimu. Právě zde je potřeba nejvíce pomocné síly,“ popisuje Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Postupně se sklízí třeba rybíz, třešně, višně, jablka či hrušky. V červnu a červenci se okopává řepa, na přelomu srpna a září zase probíhá sběr chmele.

„Brigádníky, nejčastěji studenty, využívají podniky například také na vážení a evidenci sklizně nebo expedici objednávek z e-shopů,“ říká Pýcha. Doplňuje, že v živočišné výrobě se brigádníci, s výjimkou třídění vajíček, příliš nevyužívají, hlavně kvůli specifickému nastavení provozu.

Chodíte na brigády?

celkem hlasů: 76
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 25. května 2023. Anketa je uzavřena.

Studenti, obvykle děti zaměstnanců nebo lidé z okolí provozu, kteří daný podnik znají, se většinou hlásí sami. Běžně ale i zemědělská družstva a firmy k inzerci brigád využívají sociální sítě a vlastní weby. Zemědělský svaz ČR pak připravuje speciální pracovní portál (www.pracevzemedelstvi.cz), který bude propojovat zaměstnavatele v zemědělství se zájemci včetně nabídky brigád a praxí. Spustí jej během května.

„Výdělky v zemědělství jsou v porovnání s jinými obory spíše nižší, práce je ovšem rozmanitá a zajímavá,“ konstatuje Pýcha. U sběru ovoce se hodinová sazba pohybuje kolem 110 korun, u sběru chmele okolo 135 korun, u okopávání řepy je placeno za hektar tzn. úkolově. V zemědělství je také běžnou praxí možnost ubytování pro sezonní pracovníky, ceny se pohybují již od 100 korun za noc.

Na brigádnících stojí také hotely...

Léto je také obdobím dovolených, což s sebou nese zvýšenou potřebu sezonních pracovníků v turistickém ruchu, tedy v hotelech, restauracích, na koupalištích a v rámci turistické infrastruktury obecně. „Využíváme poměrně velké množství brigádníků a jsou pro nás zásadní podporou a pomocí v průběhu sezony,“ potvrzuje Petra Slabá, HR ředitelka OREA Hotels & Resorts. „Jde prakticky o většinu našich provozních pozic na hotelích a jsou to číšníci a servírky, kuchaři, pokojské, ale i animátoři pro děti nebo maséři a pracovníci spa.“

Pro letošní letní sezonu hledají stejné množství brigádníků jako v jiných letech. Se zájmem o brigády jsou v OREA vcelku spokojeni. Mají ale velkou ‚spotřebu‘, takže jsou rádi za každé doporučení. „Máme i naše stálé brigádníky, kteří se rekrutují třeba z našich maminek na mateřské, které k nám rády zajdou na brigádu a zase si užijí aspoň pár dní či týdnů ve svém bývalém týmu nebo naši kolegové v důchodu, které práce bavila, rádi vypomohou. A třeba takoví kuchaři-důchodci s mnohaletou praxí jsou profíci k nezaplacení, kteří zvládnou práci i za dva,“ poukazuje Petra Slabá na fakt, že brigádníky nejsou zdaleka jen studenti. Pro zájemce ze vzdálenějších míst jsou schopni nabídnout ubytování. Výhodou je bezpochyby stravování zdarma.

… i lázně

Podobná situace je i v lázeňských domech a provozech. „Brigádníky využíváme jako výpomoc pro širokou škálu provozních pozic, jako jsou číšníci, servírky, pokojské, uklízečky či pomocníci v kuchyni na mytí nádobí,“ říká Michaela Kadlecová, personalistka společnosti Lázně Luhačovice. Hledají ale i brigádníky do zdravotnického provozu, zde už je ale samozřejmě vyžadováno potřebné vzdělání.

Sezonních pracovníků v Lázních Luhačovice hledají přibližně stejný počet jako loni. Přičemž nabídku zveřejňují na svých webových stránkách, na neplacených pracovních portálech a na sociálních sítích, kde využívají místní skupiny i homepage. Dávají také letáčky do škol, kde cílí především na kvalifikovanější brigádníky, jako jsou studenti zdravotnických či gastronomických oborů.

Druhou početnou skupinou jsou pak penzisté. „Celá řada brigádníků se k nám vrací opakovaně a jsme rádi, že se na ně můžeme spolehnout,“ uvedla Kadlecová. „Vzhledem k velké potřebě však máme i tak stále pro zájemce dostatek příležitostí, zejména v obsluze hostů nebo na místech pokojských.“

Minimální délka brigády je v této společnosti jeden měsíc, aby byl dostatečný prostor pro zaučení. Finanční ohodnocení brigádníků se odvíjí od pozice v rozmezí 130 až 200 korun za hodinu. „Každý rok pravidelně odměny navyšujeme, většinou procentuálně od pěti do deseti procent,“ říká Kadlecová. Kromě toho i brigádníkům nabízí obědy za zvýhodněnou cenu, kdy porce stojí jenom 35 korun. A pokud to kapacity dovolí, zajistí pracovníkům také ubytování.

Záskok v době dovolených

„Objemově budou dominovat tradiční brigádnické obory, tedy výroba, logistika a retail, kde je nutné nahradit velký počet pracovníků, kteří sami vyrazí na dovolenou,“ zdůrazňuje Michal Harásek. Zvláště v rámci logistiky a retailu se o brigádníky trh trochu přetahuje. „Dochází tak i k postupnému vyrovnání odměn mezi sklady a retaily. Velký rozvoj e-shopů a na ně navázaná logistika totiž poptává již tak vysoký počet pracovníků, že se cenově srovnává s jinak tradičně lépe ohodnocenými brigádami v retailových řetězcích,“ konstatuje Harásek.

V rámci výroby se pak jedná nejčastěji o manuální práce. Například v rodinné manufaktuře M&T využívají v létě brigádníky třeba na balení finálních produktů. „Letos to ale zatím vypadá, že budeme potřebovat doplnit výrobu sezonními zaměstnanci v menší počtu než loni,“ říká Ivo Ulich, majoritní akcionář M&T. Zájemců obvykle bývá více než volných míst. Nejčastěji chodí na týdenní brigádu, ale vždy na celou pracovní směnu. Aktuálně firma nabízí brigádníkům odměnu zhruba 120 korun na hodinu.

Ve výrobním družstvu OBZOR Zlín využívají letní brigádníky zejména na pozice lisař a dělník. „Situace je v současné době nestabilní, je pro nás tedy náročné konkrétně plánovat. Předpokládáme však, že letos v létě budeme potřebovat brigádníků méně,“ říká Martina Postavová, personalistka OBZOR Zlín. Zájem o práci ve firmě je vysoký, nebývá problém volné pozice naplnit. Délka brigády není stanovena striktně, bývá od jednoho týdne do dvou měsíců. Výdělky brigádníků se tu pohybují od 110 do 200 korun za hodinu, v závislosti na vykonávané práci. Kromě toho i sezonním zaměstnancům přispívají na obědy.

Převážně v letních měsících, ale i nárazově v průběhu roku, využívají brigádníky také ve firmě Zehnder. „Zejména nám pomáhají pokrýt aktivity, které jsou kapacitně nad rámec možností našich pracovních sil, a zároveň jde o činnosti, které je možné rozložit do delšího časového úseku,“ vysvětluje Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro ČR a SR. Letos jich shání stejně jako v předchozích letech. Obvykle jsou to studenti a ve firmě pracují čtrnáct dní až měsíc.

Dříve jim nabízeli finanční odměnu ve výši 100 až 110 korun na hodinu, letos ji navýšili na 130 korun. „Snažíme se studentům výdělky navyšovat podle růstu inflace za dané období. Často také odměnu individuálně posuzujeme podle náplně práce a kvality zpracování daných úkolů,“ doplňuje Štekr. V rámci pracovní doby pak mají – stejně jako stálí zaměstnanci, k dispozici bezplatně nápoje a ovoce.

Na jednoduché manuální práce počítají přes léto s brigádníky také ve společnosti Trachea. Vyhledávají je ale primárně přes zaměstnance. Nejčastěji se tak jedná o děti zaměstnanců. Obdobná je situace rovněž v Dřevojasu. I tady se brigádníci rekrutují obvykle ze studujících dětí zaměstnanců. Nejčastěji pracují dva týdny.

  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Uznání nemoci z povolání je byrokracie, ale někdy se může vyplatit

20. června 2024

Za uznanou nemoc z povolání vyplácí zaměstnavatel pracovníkovi finanční náhrady. Může jít o...

Pozor na nabídku práce od kyberšmejdů, ať se nestanete jedním z nich

20. června 2024

Premium V Česku se rozjel nový trik kybernetických útočníků s nabídkou práce. Na novou fintu upozorňují...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...