Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co s prázdnými kancelářemi? Většině lidí se práce z domova líbí

Přibývá zaměstnanců, kteří si jednou dvakrát do týdne odskočí od práce z domova do kanceláře. Proto se firmy zatím svých budov nezbavují, ale spíše přemýšlejí, jak na jejich provozu netratit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ticho. Nikde nikdo… Dříve se tento pohled naskytl snad jen uklízečkám, které večer procházely s vysavači mezi prázdnými židlemi. Přibývá pracovišť, kam zaměstnanci nevkročili už měsíce. Na pracovních stolech jim rostou květiny, v kuchyňce teče teplá i studená, všude je vytopeno, a přece tam nikdo nechodí… 

Hledáte práci z domova? Najděte si ji ještě dnes na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

„Před Vánocemi jsem si odnesla domů i fialky, které jsem měla na stole. Uvědomila jsem si, že do kanceláře chodím hlavně kvůli zalévání,“ říká Denisa, administrativní pracovnice banky, ta už od jara pracuje z domova.

Jen o pár bloků dál sídlí jazyková škola. Kvůli pandemii přesunula veškeré svoje kurzy na internet a učebny ztichly. Než se do nich studenti zase vrátí, pomůžou jiným. A zároveň si na sebe vydělají. Majitelka společnosti oslovila jiné firmy a živnostníky, aby si jejich kanceláře i s prezentační technikou a recepcí pronajali.

„Využili jsme toho, že zde máme kancelářské zázemí a můžeme nabídnout různě velké místnosti, které se liší nejen vzhledem, ale také uspořádáním. Přijdou si tak na své jak jednotlivci, tak menší firmy, které hledají nové prostory. Sami všechny prostory nevyužijeme, ale věříme, že mnoho lidí bude chtít změnu a místo toho, aby neustále pracovali z domu, přijdou k nám,“ říká majitelka jazykovky Lucie Bold.

Už nikdy jako předtím

Lidem se práce z domova líbí. Z průzkumu asociace ABSL, která sdružuje poskytovatele zákaznických, podnikových a IT služeb, vyplývá, že i do budoucna chtějí více než půl pracovní doby z domu pracovat čtyři z pěti zaměstnanců.

Příjemný pracovní koutek. Jak si vybavit místnost na home office

Háček je právě v té polovině. Lidem se nechce docházet každodenně do práce, ale na druhé straně si nedovedou představit, že nebudou vůbec nikam chodit a pracovat pouze doma. 

„Z průzkumu vyplynul jednoznačný trend, že flexibilita a hybridní model práce již zůstane nedílnou součástí pracovního prostředí. Kombinace práce z domova, z firemní kanceláře či z jiného alternativního místa, například coworkingového prostoru, změní podobu a funkci samotných kanceláří,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

Pohodlí, pružnost pronajímání, ale také poloha či vybavení kanceláře teď bude pro zájemce stěžejní. Podle společnosti Colliers, která radí v oblasti nemovitostí, se do kanceláře nejméně rádi vracejí zaměstnanci, kteří pracovali v openspacech. Firmy tak zvažují zcela nové uspořádání pracovišť. Na výběr je hned několik variant.

„Jednou z možností je model Hub & Spoke, kdy firma zmenší velikost hlavní kanceláře a doplní ji menšími prostory v různých lokalitách stejného města nebo i regionů. Kanceláře v několika lokalitách provozuje mnoho velkých firem už dnes, doposud však jednotlivé prostory byly určeny pouze pro jedno konkrétní oddělení, nikoliv pro všechny zaměstnance firmy,“ říká Jana Vlková z Colliers. Podle ní stačí málo – regionální kanceláře stačí přebudovat na jakési interní coworky, kde může pracovat kterýkoli zaměstnanec dané firmy.

Další alternativou je podle Jany Vlkové model Flex & Core. V tomto případě hlavní kancelář firmy nabízí velice kvalitní designové a technologicky vybavené sdílené interní pracovní prostředí s členstvím v jednom nebo více coworkingových centrech. „Tento model je vhodný zejména pro firmy, kterým se dynamicky mění počet zaměstnanců a spolu s tím i potřebná kapacita kanceláří,“ nabízí řešení Jana Vlková.

Můj stůl, tvůj stůl

Ty, kteří se budou díky změnám vracet do designové kanceláře, ale čeká jedno překvapení. Zřejmě tam nenajdou svůj stůl.

„Jednou ze změn viditelných již dnes je nárůst počtu sdílených pracovních míst. V době předcovidové byly určeny sotva pro pětinu zaměstnanců kanceláří, v době pocovidové to bude 45 procent,“ míní Jonathan Appleton. To znamená, že stůl bude toho, kdo ho zrovna bude potřebovat.

„Nedokážu si zatím představit, že nemám svůj stůl, kde je na určitém místě kalendář, hrnek s čajem, záznamník, kytka... Ale za poslední měsíce jsme se museli přizpůsobit tolika změnám, že určitě půjde i to,“ myslí si asistentka Denisa.

Kdo dřív přijde...

Coworkingovým centrům v Česku se začalo dařit už loni, ke konci první vlny pandemie. Lidé, kteří hledali klid na práci, ale také potřebné technologie či inspiraci u kolegů, je našli v kreativních kancelářích ve všech větších městech.

„O coworkingová místa je vyšší zájem zejména z řad zaměstnanců firem s povinným home office. Doba uzavření je dlouhá a v domácnostech mladých rodin s dětmi nemají zaměstnanci profesionální a klidné místo pro svou práci. Ceny pro klienty jsme nechali, ale upravili jsme prostory tak, aby respektovaly všechna hygienická opatření a zároveň umožnily větší dostupnost pracovních míst,“ představuje Cowo Brno Alexandra Ruberová. Do brněnského coworku si zajdou nejčastěji na dva dny v týdnu, zbytek stráví při práci doma.

Stejně flexibilní ve službách se snaží být i firmy, které nyní zbůhdarma vytápějí vlastní prázdné kanceláře. V jazykové škole Confucius nabízí pronájem třeba jen na hodinku, ale také možnost zařídit si tam sídlo společnosti.

Třetina lidí pracuje doma v pyžamu, víc se uklízí i tloustne, říká průzkum

„Zájemci si mohou vybrat ze sedmi různě velkých kanceláří, k dispozici jsou i překladatelské a tlumočnické služby, tiskárna nebo kopírka, recepce funguje od osmi ráno do osmi večer,“ vyjmenovává Lucie Bold.

Práce v kanceláři může mít ale i luxusnější podobu, se službami na pomezí hotelu a bytu. „Loni tvořili naši klientelu v podstatě pouze živnostníci a firmy, kteří se ubytovali kvůli schůzkám nebo chtěli změnit pracovní prostředí. Nyní stejně jako hotely nemůžeme mít zcela otevřeno, ale i přesto u nás stále podnikatelé hledají klidné útočiště pro svoji práci,“ uvádí Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Investments, která provozuje servisované apartmány pod značkou Honest apartments.

Podle něj bude zájem o coworking a sdílené kanceláře růst i nadále. „Lidé totiž nevydrží celou dobu sedět doma,“ uvažuje Tomáš Wildt.

Podobný nápad měl i majitel bistra v přízemí čtyřpatrové kancelářské budovy v Brně. Kvůli dlouhodobé uzavírce odešel nájemník restaurace. Majitel budovy se rozhodl, že bistro už dále pronajímat nebude a namísto toho prostor změní na další kancelářské místnosti. „I za cenu nákladů na přebudování prostoru je to ekonomicky jistější než se snažit získat nového nájemníka pro provoz restauračního provozu,“ dodává Jakub Hrbáč z RE/MAX G8.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

Kvíz: Dovolená po vlastní ose. Co čekat v hotelu a co (ne)můžete reklamovat

19. května 2024

Stále častěji si Češi vybírají dovolené na vlastní pěst, během kterých zvládnou navštívit co...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Pojištění bydlení: jak na to, abyste v případě škody dostali zaplaceno

17. května 2024

Premium Podle statistik České asociace pojišťoven má 65 procent Čechů pojištěnou domácnost a více než...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...