Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Přilepšit si podvodem? Pro řadu Čechů sport. Očekává se nárůst případů

V pojistných podvodech nejsou někteří lidé žádní troškaři. Snaží se tak přijít i k velmi vysokým částkám, v posledních dvou letech v průměru 230 tisícům korun. Pojišťovny však využívají stále propracovanější metody, jak tomu čelit. Loni se jim podařilo rozkrýt téměř 8,5 tisíce podvodů a uchránit přes jednu miliardu korun. Letos očekávají nárůst pokusů o podvod.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oproti předchozím letům se nyní opět zvedají počty podvodů u pojištěných vozidel. Loni se o něj pokusilo 3 848 lidí, kteří si takto chtěli přilepšit o celkem 341 milionů korun. Pojišťovny přitom zaznamenávaly podezřelé pojistné události i během letošní koronavirové pandemie. 

„A nebylo jich málo. Vévodily jim případy, kdy se lidé snažili navyšovat škody na vozidlech i majetku. Během koronavirových měsíců jsme uchránili o 10 až 15 procent škod více než ve standardních měsících,“ říká Nela Maťašeje, mluvčí Direct.

„Vzhledem k povědomí lidí, že páchání trestné činnosti v nouzovém stavu je posuzováno orgány činnými v trestním řízení a soudy přísněji, jsme zaznamenali pokles těchto případů. V květnu a červnu s postupným uvolňováním se ale například počet podvodů u pojištěných aut vrátil k původním číslům a v 1. pololetí 2020 jsou opět v čele ostatních podvodů,“ poznamenává Michal Vlk, odborník na vyšetřování pojistných podvodů v Allianz pojišťovně.

Nejvíc se však pojištění lidé snaží obohatit tím, že navýší škodu za poničený majetek, nebo škodu fingují. Loni šlo o podvody za 401 milionu korun. A stejný trend zaznamenávají pojišťovny i letos. 

„Kvůli vyššímu výskytu vichřic a bouřek někteří klienti, ačkoliv nebyli těmto živly zasaženi, uplatňují škody na střechách, oknech a dalších částech domů. Není výjimkou nárokování oprav, kdy po šetření pojistné události prokážeme, že objekt byl dlouhodobě ve špatném stavu, a to zpravidla i před počátkem pojištění. Uchráněné hodnoty jsou v takových případech v jednotkách milionů korun,“ říká Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Šetřené případy pojistných podvodů v roce 2019
Druh pojištěníPočet případůUchráněná hodnota (v tis. Kč)Meziroční změna
Pojištění vozidel3 848341 240 131 %
Pojištění majetku1 400401 16178 %
Pojištění odpovědnosti826225 51367 %
Pojištění osob2 400165 28589
Celkem8 4741 133 19987 %
Zdroj: ČAP

Organizované skupiny mění strategii

„Posun jsme zaznamenali u podvodů páchaných organizovanými skupinami. Ty se dříve soustředily především na autopojištění, v poslední době se však přesunuly do oblasti úrazového pojištění,“ přibližuje nový trend Ivana Buriánková, mluvčí Generali Česká pojišťovna.

Narůstající počty podvodů v oblasti úrazového a životního pojištění potvrzuje i Česká podnikatelská pojišťovna. „Zpravidla se jedná o fingované úrazy, padělání lékařských zpráv, záměrné uvádění nepravdivých údajů o původu a rozsahu zranění či cílené prodlužování doby léčení,“ poznamenává mluvčí ČPP Renata Čapková. 

„Klasickým případem je umělé prodlužování pracovní neschopnosti, během které už ale pojištění lidé vykonávají výdělečnou činnost, popřípadě vykazují přetrvávající následky, které jim papírově znemožňují výkon určitých aktivit, ale v praxi je normálně dělají,“ dodává Eva Svobodová, mluvčí UNIQA pojišťovny.

A jak reagují lidé, když jsou prokazatelně usvědčeni z pojistného podvodu? „Postoje se liší. Zpravidla svůj nárok stáhnou. Někteří se stydí a omlouvají, někteří se vymlouvají, že to mysleli jinak a bylo to špatně pochopeno. Další se jen zasmějí a konstatují, že to tedy nevyšlo, berou to jako sport. Záleží ale na tom, zda to jen ´zkusili´ jednorázově, nebo zda to berou jako ´příležitostnou šanci přivýdělku´ či zda jsou to soustavní podvodníci, kteří z toho chtějí mít živobytí. A podle této segmentace se také chovají při odhalení,“ popisuje Eva Svobodová. 

Někteří se otevřeně přiznají, že jim šlo o peníze a řada lidí se uchyluje i k výhrůžkám, ohání se soudy, svým postavením i arogancí typu: „Víte, kdo já jsem a kde všude mám známé?!“

Očekává se nárůst pojistných podvodů

Se zhoršováním ekonomické situace se dá očekávat, že se lidé budou k podvodům více uchylovat. „V následujícím období by mohlo dojít k nárůstu pokusů o pojistný podvod,“ připouští Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. 

„Vzhledem k dopadům epidemie na společnost očekáváme po prázdninách možný nárůst fiktivních škod. Máme vytypované oblasti, kterých by se nárůst mohl týkat,“ dodává Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

„Obecně se dá říct, že pozorujeme jisté souvislosti mezi zhoršující se ekonomickou situací a nárůstem počtu pokusů o pojistný podvod, kdy se při zhoršující se ekonomické situaci lidé více pokouší o pojistné podvody,“ poznamenává Ivana Buriánková.

Jinými slovy – pojišťovny jsou na podvodníky připravené. Každá má své metody a umí rozklíčovat drobné podvody i velké případy, v nichž jde o vysoké částky.

Chytračí se v odpovědnostních pojistkách

A jak si zkoušejí někteří pojištění přilepšit v letošním roce? „Odhalujeme případy, kdy si lidé poškodí vlastní věc a aby mohli získat pojistné plnění, domluví se s někým ze svých známých, aby škodu nahlásil ze svého pojištění s tím, že ji zavinil. Častým znakem u těchto případů je použití jedné věci vícekrát nebo se opakují shodní viníci a poškození, pouze si u další pojistné události své role vymění,“ poznamenává Renata Čapková. 

„Řešili jsme případ pána, který byl pojištěný u několika dalších pojišťoven. Snažil se uplatnit svoji odpovědnost za škodu se všemi a byl dohodnutý s poškozeným, že si peníze rozdělí,“ říká Nela Maťašeje.

„S pojistnými podvody z pojištění odpovědnosti občanů se setkáváme stále častěji. Lidé si rozbijí vlastní mobil, poškodí notebook nebo jen potřebují obměnu starého televizoru za nový, a snaží se získat na pořízení nových věcí peníze z pojišťovny a to právě z pojištění odpovědnosti,“ dodává Milan Káňa.

„Díky vyššímu výskytu vichřic a bouřek někteří klienti, ačkoliv nebyli těmto živly zasaženi, se nyní snaží uplatňovat škody na střechách a oknech. Není výjimkou nárokování oprav nemovitostí ve velmi špatném technickém stavu, kdy po šetření pojistné události prokážeme, že objekt byl dlouhodobě ve špatném stavu, a to zpravidla i před počátkem pojištění. Uchráněné hodnoty jsou v jednotkách milionů korun,“ přibližuje Petr Milata.

Pojistný podvod je stále větší riziko

V rozkrývání podvodů jsou pojišťovny stále úspěšnější a zkusit se obohatit pojistnou událostí, která je navýšená nebo fiktivní, je oproti předchozím letům velké riziko. Pro srovnání – zatímco v roce 2015 se pojišťovnám podařilo prokázat podvody za 624 milionů, loni to bylo za více než 1,1 miliardy korun.

„Při odhalování nově pomáhá úplná digitalizace. Například máme k dispozici fotografie všech havarijně pojištěných vozidel při sjednání pojištění a fotografie všech vozidel po škodě. Díky tomu jsme schopni snadno odhalovat typický pojistný podvod – násobné plnění za stejnou škodu. Digitalizace se projevuje i v okamžitém přístupu do externích databází. Podvodníci často netuší, že existuje databáze vozidel s totální škodou v minulosti. Pokud dojde ke škodě na vozidle, zjistíme, zda auto v této databázi je či není uvedeno. Pokud ano, automaticky se rozbíhá detailní vyšetřování a pokus o pojistný podvod je brzy odhalen,“ přibližuje Martin Podávka z pojišťovny Pillow.

Někdy sehrává v odhalení pojistného podvodu i náhoda. Nejpodstatnější roli však hrají schopnosti a zkušenosti vyšetřovatelů. „Máme vlastní tým expertů, kteří využívají svých znalostí, pozorovacího talentu, analytických schopností či léty získaného instinktu. Disponují navíc i technologickou podporou, jako jsou speciální programy pro správu či analýzu dat,“ říká Ivana Buriánková. 

„Detektivové na náhody nevěří, spíše lze použít rčení – tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne,“ dodává odborník na vyšetřování pojistných podvodů Michal Vlk.

Podle pojišťoven jsou však Češi k pojistným podvodům stále hodně tolerantní, bez ohledu na to, že od roku 1998 jde o trestný čin. Za jeho spáchání může soud uložit trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let nebo zákaz činnosti, propadnutí věcí anebo peněžitý trest.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Bez přilby na kole riskujete nejen život, ale i výplatu pojistky

Přilba na kole zachránila už nejeden život cyklisty, ale chrání i domácí rozpočty. Úrazy bez ochrany hlavy jsou totiž...

Svobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka

Je to bezmála deset let, co první pojišťovna na českém trhu dala klientům možnost v podstatě kdykoliv ukončit smlouvu...

Dovolená doma. Na pojistku stačí deset korun denně a může krýt úraz i storno

Proč nevyzkoušet o dovolené něco nového? Lanové centrum, sjíždění divoké řeky, jízdu ve čtyřkolce nebo třeba...

Pojistky potřebují revizi. Podpojištění nemovitosti je dvojitá ztráta

Rychle rostoucí ceny nemovitostí zkracují dobu pro aktualizaci jejich pojistných smluv. U podpojištěných nemovitostí...

Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...