Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině případů živly i voda, která vyteče třeba z prasklého potrubí, poškodí jak samotnou nemovitost, tak domácnost. Aby tedy v případě potřeby pojištění zafungovalo správně, je třeba se při sjednávání smluv zabývat i detaily.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Počet majetkových škod i jejich výše jsou rok od roku vyšší. Jen za první pololetí letošního roku pojišťovny řešily téměř 138 tisíc pojistných událostí s odpovídající škodou převyšující hodnotu 4,5 miliardy korun, tedy o 14 procent meziročně více. Občanský majetek, tedy zejména rodinné domy, byty a domácnosti samozřejmě představují jen část z nich. Vývoj je zde ale stejný.

„Statistice majetkových škod letos i nadále dominují události způsobené nepříznivými výkyvy počasí, konkrétně vichřicemi a krupobitím,“ uvádí Jaroslav Urban, analytik České asociace pojišťoven (ČAP). Tyto škody nyní překonávají i jinak zpravidla nejničivější živel, alespoň co se týká výše vzniklé škody, kterým je oheň. Třetí nejvýznamnější skupinou jsou vodovodní škody. V současnosti vznikají mnohem častěji než dříve.

Co říkají statistiky pojišťoven

Například Česká podnikatelská pojišťovna v loňském roce řešila zhruba 8 tisíc škodních událostí z pojištění občanského majetku. Jejich nejčastější příčinou byl únik kapaliny z technického zařízení (vodovodní škody) s průměrnou výší škody 25 tisíc korun. 

Škoda se ale i v tomto případě může vyšplhat mnohem výš. „Řešili jsme případ úniku kapaliny z prasklého potrubí do konstrukce dřevostavby. Pojišťovna zde vyplatila plnění ve výší 2,2 milionu korun,“ uvádí příklad Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny (ČPP). 

Pomyslná druhá příčka patřila u ČPP škodám způsobeným vichřicí, třetí poškození elektrických zařízení přepětím nebo zkratem. Škody v těchto případech obvykle dosahují nižších desítek tisíc korun. 

Nejvyšší škody vyplácela ČPP v případě požárů. Loni to byly například 2 miliony korun při požáru rodinného domu v Praze či 2,3 milionu korun při požáru rodinného domu s hospodářskou budovou (vedlejší stavbou).

Pojišťovna Kooperativa řeší ročně okolo 20 tisíc událostí z pojištění nemovitosti a 26 tisíc událostí z pojištění domácnosti. Nejčastěji se jedná o živelné škody. „Tedy o nemovitosti a domácnosti poškozené vichřicí, kroupami, následným zatečením do domácnosti nebo záplavami,“ říká Milan Káňa z Kooperativy. Průměrná škoda zde u Kooperativy v letošním roce zatím dosahuje 21 500 korun.

Nejvyšší škody se i u Kooperativy týkaly požárů, které na majetku obvykle způsobí totální škody. „Jednu z největších jsme letos zaznamenali na Jindřichohradecku, kde požár zničil velkou usedlost. Celková škoda přesáhla částku sedm milionů korun,“ uvedl Káňa.

Nepleťte si pojmy

Jedno mají ale uvedené škody společné. Obvykle poničí samotnou nemovitost i domácnost. Aby tedy pojištění v případě potřeby zafungovalo a pojišťovna vám uhradila všechny škody, musíte mít to správné a dobře nastavené. „V pojištění majetku rozlišujeme tři typy: pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Bohužel, lidé mnohdy mívají v těchto pojmech zmatek,“ konstatuje Martin Březina, spoluzakladatel portálu UlovDomov.cz.

Experti odhadují, že drtivá většina rodinných domů je kryta pojištěním, ale domácnost má pojištěnou pouze polovina majitelů nemovitostí. „Je to dáno především tím, že lidé zaměňují pojištění stavby, jak se správně nazývá pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti,“ potvrzuje Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Sjednat si jen jedno či druhé pojištění tedy nestačí, plnění by nemuselo pokrýt zdaleka vše. Navíc, každá pojišťovna má podmínky trochu jiné. Je tedy na místě se zajímat do detailu i o pojistné podmínky, abyste věděli, co konkrétně ta, která pojistka kryje.

Škody na vybavení kryje pojištění domácnosti

Trochu jednodušší je určit, co kryje pojištění domácnosti. „Co vše do něj náleží, napoví zjednodušená pomůcka: představte si dům či byt otočený vzhůru nohama. Co by se z něj vysypalo, to patří do pojištění domácnosti,“ říká Renata Čapková. 

Patří sem tak všechny movité věci ve vaší domácnosti, tedy nejen vybavení bytu, ale i věci osobní spotřeby jako je například ošacení, sportovní potřeby či knihy. Zahrnuje také některé stavební součásti.

Do domácnosti se rovněž počítají další vaše věci uložené v nebytových prostorech, například v garáži či ve sklepě, nebo ve společných nebytových prostorech, například v kočárkárně. Pojištění se bude vztahovat i na věci na oploceném pozemku u domu, typicky třeba na zahradní nábytek.

„Pojištění domácnosti zahrnuje rovněž škody vzniklé jinde než v místě pojištění, například na věcech, které měl pojištěný na sobě nebo u sebe, dále na věcech odložených na místě určeném nebo obvyklém, nebo na věcech vnesených do ubytovacího zařízení,“ uvedl Káňa. Tedy třeba na věci, které jste po dobu návštěvy sportovního centra měli odložené v šatně nebo si je vzali s sebou na dovolenou do hotelu.

Co všechno je stavba

„Pojištění stavby se naproti tomu vztahuje na samotnou budovu,“ vysvětluje Buriánková. Ochranu tedy poskytuje majetku pevně spojenému se zemí, který nelze odnést. Vztahuje se například na zdi, střechu, okna, terasu i její zastřešení. Pokryje také škody na vedlejších stavbách na pozemku, mezi něž patří například plot, bazén, skleník, garáž nebo kůlna.

Kvalitní pojištění ochrání rovněž elektronické a strojní zařízení zabudované do pojištěné stavby. „Může jít například o fotovoltaické panely, vnitřní části tepelných čerpadel či venkovní žaluzie,“ uvádí příklady Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

Specifická situace může nastat u podnikatelů, kteří mají v domě prostor, kde vykonávají svoji podnikatelskou činnost. Typicky se může jednat o dílnu. „V tomto případě je nutné si v pojistných podmínkách ověřit, do kolika procent plochy je možné nemovitost pojistit jako občanskou,“ upozorňuje Jiří Matusík, analytik poradenské společnosti Partners. „Většinou se tato míra pohybuje kolem 50 procent.“ Jinými slovy. Pokud je plocha nemovitosti určená z více než 50 procent k bydlení, lze ji pojistit v rámci produktů na pojištění občanského majetku.

Pojistit je možné také rodinný dům ve výstavbě. „V takovém případě pojistka bude krýt například stavební materiál nebo výrobky sloužící k opravám či výstavbě pojištění stavby, ale také zařízení staveniště,“ říká Čapková.

Kam patří kuchyňská linka se spotřebiči?

Asi největší zádrhel může nastat u pojištění stavebních součástí. Některé z nich totiž kryje pojištění domácnosti, některé pojištění stavby a některé obojí, ale s různými limity. „Vždy se proto podívejte do pojistných podmínek na výklad pojmů. Zde zjistíte, co u kterého pojistitele stavební součásti znamenají,“ doporučuje Matusík.

Největší rozdíly je podle něj možné zaznamenat u pojištění kuchyňské linky. Pozornost věnujte i vestavěným spotřebičům. „U některých produktů jsou součástí pojištění nemovitosti, tedy jako stavební součásti nemovitosti včetně kuchyňské linky a vestavěných spotřebičů,“ upozorňuje Matusík. Pokud nejsou obsaženy ve stavebních součástech u nemovitosti, pak je nutné jejich hodnotu zahrnout do pojištění domácnosti.

Nezapomeňte na odpovědnost a asistenční služby

Nedílnou součástí majetkového pojištění bývají dnes i asistenční služby. Jejich rozsah se ale může lišit. Základem je asistence pro případ stavu nouze. Ta se může hodit, třeba když si zabouchnete dveře nebo praskne vodovodní potrubí. 

Širší asistenční bývají obvykle za příplatek. „Nadstandardní asistenční služba obsahuje navíc například právní asistenci, IT asistenci, která může pomoci při úniku či ztrátě dat a osobní asistenci, která zajistí zase například úklid domácnosti v případě nemoci či úrazu,“ uvedla Buriánková.

V rámci pojištění domácnosti je také možnost sjednat si pojištění odpovědnosti. To je vhodné uzavřít vždy. „Chrání vás totiž pro případy, kdy například chvilkovou neopatrností vytopíte sousedy či váš pes způsobí škodu,“ říká Milan Káňa.

Autor:
  • Nejčtenější

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Na životním pojištění nešetřete, jeho kvalita roste s cenou

Češi za své životní pojištění platí průměrně tisíc korun, cena za ideálně nastavenou pojistku však bývá většinou daleko...

Máte životní pojištění? A jste si jistí, že bude pojišťovna plnit?

Někde v šuplíku máte pojistnou smlouvu a možná také mnohdy falešný pocit klidu, že vždy, když si něco uděláte,...

Srážek se zvěří přibývá, viníkem je prý řidič. Kdo zaplatí škodu?

Pomačkané plechy po střetu se zvířetem jsou to nejmenší. Pokud ovšem nemáme havarijní pojištění, náhrady se asi...

Povodeň není záplava. Poradíme, jak se vyznat v pojišťovácké mluvě

Premium Povodeň není záplava, dům není domácnost, kouř není požár a krádež není loupež. Ačkoliv v běžné mluvě tyto pojmy dost...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...