Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační

aktualizováno 
Když vám ukradnou kolo, je to nepříjemné, ale dá se to ustát. Jestliže však jako cyklista způsobíte někomu škodu, může to být likvidační. Pokud nejste pojištěni, škodu budete muset uhradit ze svého.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Právě jsem při jízdě na kole poškodil váš vůz. Vidělo mne u toho dost lidí. I teď se na mě koukají, jak vám píšu vzkaz. Myslí si, že uvádím své jméno a kontakt. Ale to se mýlí,“ stálo na lístečku, který nechal cyklista za stěračem poškozeného auta. Zní to jako vtip, ale klient pojišťovny Uniqa, který byl adresátem tohoto vzkazu, se nejspíš nesmál.

Přitom stačilo jediné a nešikovný cyklista se nemusel chovat jako lump a podvodník – dříve, než sedl na kolo, se měl pojistit. Odřený lak na autě je totiž úplná maličkost proti tomu, co všechno se může stát.

„Řešíme smutné případy, kdy po usmrcení chodce cyklistou dosahuje výše vznesených nároků na náhradu způsobené újmy několika milionů korun,“ říká Milan Káňa z Kooperativy.

Pojišťovny sice žádné speciální „povinné ručení pro cyklisty“ nenabízejí, mají však něco mnohem lepšího. Obyčejné pojištění občanské odpovědnosti. Kromě jiného kryje i škody, které člověk způsobí při amatérském sportování (tedy i cyklistice). A co víc: není drahé.

Pojištění odpovědnosti patří k těm, která by si měl sjednat každý. To není pojišťovací lobby – cena je tak nízká a škody, které může vyvážit, jsou tak vysoké, že je prostě nerozum zrovna tuhle pojistku nemít. Na co si dát pozor?

1.SJEDNÁNÍ

Smlouvu je možné uzavřít samostatně či jako připojištění k majetkovému nebo cestovnímu pojištění. Pak bývá asi o polovinu levnější, leč vázané na jinou smlouvu a její podmínky. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) umí odpovědnost přidat i k investičnímu životnímu pojištění. Axa má dokonce pojištění odpovědnosti až na jeden milion jako součást pojištění domácnosti zahrnuté v ceně majetkové pojistky.¨

2.CENA

Pojistné částky začínají na milionu korun, cena za takové pojištění je od 390 korun ročně. Ani ten, kdo se chce pojistit na víc, se nemusí bát vysoké platby; u vyšších pojistných částek je navíc pojistné relativně nižší. Například u Generali je milionová pojistná částka za 550 korun a pětimilionová za 1 000 korun ročně, desetimilionové pojištění u Uniqy vyjde na 1 200 korun ročně.

Kolik stojí samostatné pojištění odpovědnosti
PojišťovnaNejnižší možný limit* v KčRoční pojistné v Kč
Axa5 milionů1 600
Česká pojišťovna2 miliony792
ČPP2 miliony792
ČSOB pojišťovna2 miliony730
Direct3 miliony800
Ergo pojišťovna3 miliony600
Generali1 milion550
Kooperativa1 milion390
První klubová5/10 milionů**1 095
Slavia2 miliony878
Uniqa1 milion800
Poznámka: *nejnižší částka, kterou daná pojišťovna nabízí u samostatného pojištění odpovědnosti; ** 5 milionů pro škody na majetku a 10 milionů pro škody na zdraví, spoluúčast 5 000 Kč. Pokud smlouvu sjednáte jako připojištění například k pojištění domácnosti, bývají ceny ještě nižší. Například u Allianz, která samostatnou pojistku nenabízí, je pro limit 5 milionů cena 480 Kč/rok. Zdroj: pojišťovny

3.SPOLUÚČAST

Při řešení pojistné události u pojištění odpovědnosti nebývá účtována žádná spoluúčast. Výjimkou je První klubová pojišťovna, u níž je spoluúčast minimálně 5 000 korun, Axa sjednání spoluúčasti umožňuje, ale není povinné. V Ergo uplatňují spoluúčast v případě, že je odpovědnost uzavřena jako připojištění, a to v takové výši, jaká je u základního majetkového pojištění.

4.ÚZEMNÍ ROZSAH

Nejčastěji Evropa. Pokud si u Kooperativy připojistíte sportovní výbavu, bude i u odpovědnosti platnost celosvětová. Zejména tam, kde není smlouva uzavřena samostatně, ale je součástí pojištění domácnosti, se však vyplatí zkontrolovat pojistné podmínky. Mnohdy bývá pojištění omezeno územně jen na Českou republiku.

5.POJIŠTĚNÍ LIDÉ

Pojištění odpovědnosti platí obvykle pro všechny členy rodiny: zahrnuje manžele a jejich děti s tím, že věk dětí bývá omezen třeba 26 či 30 lety (pokud jsou stále svobodné a bezdětné). Pozor, u některých pojišťoven (Ergo, Uniqa) je samostatně uzavřená smlouva (která není součástí pojištění domácnosti) jen pro konkrétního člověka, nikoli pro celou rodinu.

6.VINA CYKLISTY

Z principu se počítá s tím, že cyklista nese za škodu odpovědnost. Ale něco jiného je vina a něco jiného úmysl nebo hrubá nedbalost. Prostě, pokud na kole pojedete například pod vlivem alkoholu, pojišťovna se odvolá na obchodní podmínky, škodu sice zaplatí, ale peníze bude vymáhat po vás. Stejně tak může být problémem „frajerská“ jízda bez držení či v protisměru.

7.PŮJČENÉ VĚCI

Když si půjčíte kolo a následně ho rozbijete, cítíte za to před majitelem bicyklu odpovědnost a chcete mu škodu nahradit. Jenže pojišťovny mají jiný názor: odpovědnost za škodu na vypůjčených věcech běžně nehradí. I zde jsou však výjimky. Třeba pokud jste si v oficiální půjčovně přikoupili pojištění a chtějí po vás spoluúčast, zaplatí Ergo až 5 000 korun.

8.NA POSTUPU ZÁLEŽÍ

Když jako cyklista zaviníte nehodu, hned zavolejte do své pojišťovny. Číslo na asistenční služby svých pojišťoven byste měli mít uložené v mobilu, nebo v peněžence. Pojišťovnou se nechte navigovat, abyste neudělali chybu v postupu. Nejprve byste měli pořídit fotodokumentaci (případně situaci nafilmovat i s komentářem).

Pojišťovna bude k hlášení pojistné události potřebovat podrobný popis toho, co se stalo, včetně vašeho vyjádření, zda a proč se cítíte vinni. Nutná bude i písemná žádost poškozeného o náhradu újmy, včetně kontaktu na něj. Jestliže byli u události svědci, vezměte si kontakt i na ně. Pokud věc vyšetřovala policie, doložte protokol.

A když cyklista poškodí zaparkované auto jako v úvodu tohoto textu? Stačí lísteček za stěračem? Nebude pojišťovna dělat problémy, když ho u toho ani nikdo neviděl? Pojišťovny nikoho nebudou nutit jednat v rozporu s dobrými mravy či dokonce protiprávně. Cyklista by však rozhodně neměl zanedbat dokumentaci škody a zajištění svědků. A pozor, například Allianz a Axa trvají na přítomnosti policie, a to i když jde o pouhý škrábanec na dveřích auta.

Na cyklistovi pak je, jestli věc nahlásí, bude čekat na příjezd policistů a ještě bude mít pocit, že je volá kvůli prkotině, zatímco někde jinde se třeba děje něco opravdu závažného, nebo zda škodu prostě zaplatí ze svého.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Pojištění více osob v jedné pojistné smlouvě má své výhody i nevýhody

ilustrační snímek

Pojišťovny svým klientům nabízejí pojistné smlouvy pro celou rodinu. Přesvědčují je slevami na pojištění. To klienty...

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Najdete na iDNES.cz