Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Do penze o pět let dříve. Předdůchod nabízí řadu výhod

Ve srovnání s předčasným výběrem úspor ze starého penzijního připojištění je předdůchod výrazně flexibilnější. Jeho čerpání přitom nijak nesnižuje výši starobní penze a ani nezahrnuje povinnost danit případné příspěvky od zaměstnavatele.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření (DPS) mohou lidé čerpat až pět let před dosažením věku pro státní starobní důchod. Podmínkou je, že ho musí čerpat alespoň dva roky.

Chcete být v důchodu zabezpečeni? Najděte si dobrou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

„Předdůchod v rámci doplňkového penzijního spoření začíná být živým tématem. Peníze z něj lze čerpat v případě ztráty zaměstnání nebo při nemožnosti pracovat ze zdravotních důvodu i několik let před reálným odchodem do starobního důchodu,“ potvrzuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Podle něj je právě předdůchod nejvhodnější řešení, jak se vyhnout krácení státního starobního důchodu kvůli čerpání předčasné penze.

„Předdůchod se počítá do vyloučené doby, která neovlivní vyměřovací základ pro výpočet starobního důchodu,“ říká s tím, že při jeho čerpání nedochází ani ke zdanění 15procentní daní případných příspěvků od zaměstnavatelů účastníkům DPS.

Další výhodou je, že po celou dobu až pětiletého předdůchodu platí za jeho příjemce zdravotní pojištění stát. Předdůchod dále nebrání uzavření pracovní smlouvy, podnikání nebo provozování živnosti. A jeho čerpání nevylučuje přiznání nemocenské dávky či státní podpory v nezaměstnanosti.

Garance minimálně 30 % průměrné mzdy

Ale i předdůchod má své háčky. První je, že ho nelze vybrat jednorázově. Tím by došlo k porušení podmínek státem finančně zvýhodněného produktu, jímž doplňkové penzijní spoření je. Čerpat jej tak mohou lidé pouze prostřednictvím pravidelné měsíční renty, ovšem se zákonem definovanou minimální hranicí.

„Měsíční výplata z předdůchodu musí činit alespoň 30 procent průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí předchozího roku,“ vysvětluje David Kučera.

A objevit se mohou i jiné komplikace, například pokud celková částka na účtu doplňkového penzijního spoření nedosáhne potřebné výše. U předdůchodu na dva rok musí být letos 249 199 Kč, u pětiletého 622 998 korun. Kdo je nemá, má smůlu, i když ne úplně docela. Zájemci o předdůchod mohou ještě před podáním samotné žádosti o něj vložit na svůj penzijního účet mimořádný vklad a tím požadovanou částku dorovnat.

Penzijní připojištění předdůchod vylučuje

Hlavní nevýhodou předdůchodu je, že na něj nemají nárok ti, kteří si šetří na stáří v transformovaných fondech starého penzijního spoření. A takových je v Česku drtivá většina. I pro ně se však najde řešení, a tím je převedení naspořených prostředků z penzijního připojištění do nového doplňkového spoření, což ale lze pouze u téže penzijní společnosti.

„Převod je ohraničen dvouměsíční výpovědní lhůtou počínající ultimem měsíce doručení výpovědi a žádosti o převod,“ upřesňuje finanční poradce.

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Maximálně jeden měsíc pak může trvat převod peněz do doplňkového spoření. Lhůty se přitom u jednotlivých penzijních společností liší.

„Přechod je uskutečněn do jednoho měsíce od podpisu převodové smlouvy a finanční prostředky bude mít účastník na nové smlouvě do 15 dnů od nabytí účinnosti smlouvy o DPS,“ vysvětluje manažer investic a penzí NN Penzijní společnosti Milan Tomášek.

Některé společnosti neuplatňují při převodu dokonce ani výpovědní lhůty, jak potvrzuje například ředitel Conseq penzijní společnosti Richard Siuda: „Pokud klient zažádá o převod z Penzijního připojištění do Doplňkového penzijního spoření, je vznik nové smlouvy již od prvního dne následujícího měsíce po obdržení žádosti. Klienti mohou celý převod včetně sjednání nové smlouvy uskutečnit online na stránkách naší společnosti sami nebo s asistencí finančního poradce.“

Jak přejít ze starého penzijka do DPS

Převod ze starého do nového penzijního spoření lze provést pouze v rámci jedné penzijní společnosti, a to bezplatně. Pokud chce účastník z jakéhokoli důvodu změnit i penzijní společnost, pak musí o převod zažádat až po dokončení vstupu do doplňkového spoření. Teprve potom může žádat prostřednictvím vybrané společnosti o přechod k ní. Počítat přitom musí s delší dobou převodu a poplatkem za jeho uskutečnění.

„Převod prostředků může být podmíněn úhradou poplatku až do výše 800 Kč, není-li účastník u společnosti déle jak 60 měsíců,“ dodává David Kučera.

K žádosti o převod prostředků doloží účastník také souhlas penzijní společnosti, ke které mají být prostředky převedeny. Celková doba převodu se pak pohybuje v průměru kolem tří až čtyř měsíců.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Vyměnit transformovaný penzijní fond za účastnický lze kdykoli

Loni některé účastnické penzijní fondy přinesly až 20% zhodnocení vložených prostředků. I letos budou mnohé z nich...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

Penzijní fondy zaznamenaly kvůli pandemii ztráty, ale už zase rostou

Špatná situace na finančních trzích s příchodem koronavirové krize se v prvním čtvrtletí podepsala i na vývoji hodnoty...

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...