Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda vás zaměstnavatel přihlásil k důchodovému pojištění, hradí odvody a odevzdává za vás evidenční důchodové listy. Je to opravdu důležité. Řada lidí si tyto informace nehlídá a při žádosti o penzi se pak nestačí divit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Takovou zkušenost má pan Mirek. Kvůli koronaviru přišel o práci a novou se mu najít nepodařilo. Rozhodl se proto odejít do předčasné penze. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) však zjistila, že jeden z předchozích zaměstnavatelů za něj po dobu tří let neplatil odvody na důchodové pojištění. „Tato firma, u které jsem byl zaměstnaný, již neexistuje. Nenapadlo mě během let průběžně kontrolovat, zda mám v zápočtech na penzi vše v pořádku. Dostanu tak od státu nižší penzi,“ poznamenává čtenář.

Chcete mít vyšší penzi? Najděte si dobrou práci u spolehlivého zaměstnavatele na jobDNES.cz.

Podle ČSSZ drtivá většina zaměstnavatelů svoje povinnosti plní, nikdy však podobné situace, do kterých se dostal pan Mirek, nelze vyloučit. „Přestože pravidelně provádíme kontroly a případné neúplné údaje se snaží naši pracovníci v součinnosti se zaměstnavateli či pojištěnci doplnit, pokud se sejde několik pochybení zaměstnavatele najednou, může se stát, že doba pojištění nebude zaevidována,“ upozorňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí ČSSZ.

Každý si přitom může prostřednictvím ePortálu ČSSZ ohlídat, zda nemá v evidenci ČSSZ nějaké chybějící údaje. „Čím dříve se podaří zjistit, že vedené informace případně neodpovídají skutečnému stavu, tím dříve je možné zajistit nápravu,“ dodává mluvčí.

O digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Několik bank již umožňuje svým klientům přistupovat k elektronickým službám státu prostřednictvím bankovní identity. „Mnoho klientů České správy sociálního zabezpečení tak nově získalo možnost přihlásit se i do ePortálu ČSSZ a rychle si všechny informace ověřit. Navíc na jednom místě, bez nutnosti osobní návštěvy okresní správy sociálního zabezpečení,“ upozorňuje Drmolová.

Proč je důležité kontrolovat, zda mě zaměstnavatel přihlásil k důchodovému pojištění?
Získaná doba důchodového pojištění je jednou ze základních podmínek pro nárok na důchod, a to nejen starobní, ale případně i invalidní. Pokud zaměstnání zaměstnanci nezaložilo účast na důchodovém pojištění, prakticky to znamená, že se taková doba zaměstnání neprojeví v počtu získaných let důchodového pojištění a při odchodu do důchodu to pak může být nemilé překvapení.

Fakta

  • Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit dvě podmínky:
    Dosáhnout stanoveného důchodového věku a zároveň získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
  • Lidé, kteří momentálně nastupují do starobního důchodu, musí mít odpracováno 35 let, během kterých si platili (nebo za ně zaměstnavatel odváděl) sociální pojištění. Kdo nemá dostatečný počet let, musí dál pracovat či podnikat.
  • Od 1. ledna 2018 došlo k „zastropování důchodového věku”, nejvyšší důchodový věk činí 65 let. Kdy dosáhnete důchodového věku, si můžete ověřit na kalkulačce.

Proč si kontrolovat i to, zda mě zaměstnavatel přihlásil k nemocenskému pojištění?
Účast na nemocenském pojištění je základní podmínkou pro výplatu dávek nemocenského pojištění. Nezřídka se stává, že zaměstnanec uzavírá smlouvu, aniž by si byl vědom toho, že mu taková smlouva nezaložila účast na nemocenském pojištění. Na dávky nemocenského pojištění tedy nemusí mít z takového zaměstnání nárok. Došetřování účasti na nemocenském pojištění může navíc prodloužit zpracování dávky.

Jak často bych si měla kontrolovat, zda mám v evidenci ČSSZ vše v pořádku?
Tyto informace doporučujeme kontrolovat s určitým časovým odstupem po nástupu do nového zaměstnání nebo po jeho skončení. Zaměstnavatel má na přihlášení zaměstnance k účasti na nemocenském a důchodovém pojištění 8 dnů. Stejnou lhůtu má zaměstnavatel i při skončení zaměstnání. V některých případech je tato lhůta delší.

A co dělat, když zjistím určité nesrovnalosti?
To, že u aktuálního zaměstnavatele nejste přihlášeni k důchodovému a nemocenskému pojištění, nemusí nutně znamenat, že se jedná o chybu. Obraťte se na svého zaměstnavatele, může se jednat právě o situaci, kdy vám aktuální zaměstnání účast na pojištění nezaložilo. V případě pochybností kontaktujte místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Proč by měli zaměstnanci kontrolovat, i to, zda za ně zaměstnavatel odevzdal evidenční list důchodového pojištění?
Každý zaměstnavatel je povinen vaši pracovní činnost evidovat a následně ji v ročních intervalech České správě sociálního zabezpečení vykazovat prostřednictvím evidenčního listu důchodového pojištění. Stejnopis evidenčního listu důchodového pojištění je zaměstnavatel povinen předat rovněž zaměstnanci.Až na základě odevzdaného evidenčního listu důchodového pojištění je totiž získaná doba důchodového pojištění evidována pro nárok na budoucí důchod.

V Česku žije už 646 tisíc předčasných důchodců. A bude jich přibývat

Při žádosti o důchod lze sice chybějící doby důchodového pojištění doložit stejnopisy evidenčních listů, ale ne všichni si tyto dokumenty uschovávají za několik desítek let své pracovní kariéry. Navíc tento postup prodlužuje vyřízení žádosti o důchod.Zda váš evidenční list důchodového pojištění České správě sociálního zabezpečení skutečně dorazil, zjistíte snadno právě prostřednictvím ePortálu ČSSZ.

Jak získám celkový přehled o svých dobách důchodového pojištění?
Celkový přehled o dobách důchodového pojištění, které Česká správa sociálního zabezpečení eviduje, lze získat rovněž prostřednictví ePortálu ČSSZ.

Můžete si také nechat vyhotovit informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje komplexní informace o získaných dobách důchodového pojištění, kde jsou uvedeny též údaje o tzv. náhradních dobách důchodového pojištění (například doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.). Na jeho sestavení máte nárok jednou ročně. Lze si o něj jednoduše požádat rovněž prostřednictvím ePortálu ČSSZ, nebo si ho můžete nechat zaslat do datové schránky případně poštou na vaši adresu.

11. prosince 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm z deseti pracujících lidí trápí nápor na psychiku

Poslední dva roky daly zaměstnancům zabrat. Ke „klasickým“ pracovním problémům s náročnými šéfy, nesmyslnou náplní...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Důchody se zvedají v průměru o tisícovku. Další valorizace na obzoru

Všem důchodcům již míří do poštovních a datových schránek oznámení, o kolik přesně se jim od června 2022 zvedne penze....

Vdovská a vdovecká penze se krátí. Pozůstalostní penze většinou ne

Vdovský či vdovecký důchod po smrti manžela či manželky čeští senioři a seniorky v plné výši nedostanou. Úřady totiž...

Zajištění na penzi ve III. pilíři? Chce to investovat odvážněji

Lidé u penzijního spoření často vnímají jako bonus jen státní příspěvek. Jsou to ale hlavně výnosy z investic, které...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...