Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Doplňkové penzijní spoření úspory zhodnotí, staré fondy nepřekonají inflaci

Počet účastníků v nových účastnických penzijních fondech vloni stoupl o více než dvanáct procent. Vzhledem k tomu, že v transformovaných penzijních fondech starého penzijního připojištění zůstává drtivá většina Čechů, to ale stále není dost.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doplňkové penzijní spoření (DPS) v loňském roce navzdory krizi úspěšně rostlo. Ke konci roku si v něm spořilo 1 281 406 účastníků. To je o 12,5 procenta více než v roce 2019 (meziročně +141 972 účastníků). Objem investovaných peněz účastníků v DPS loni dosáhl výše 78,5 miliardy korun. To je růst o 18,4 miliardy korun (meziročně +30,7 procenta).

Chcete si spořit na důchod co nejvíce? Najděte si na portálu jobDNES.cz zaměstnavatele, který vám na to přispěje.

„Nárůst počtu střadatelů v nových účastnických fondech DPS o 12,5 procenta je pořád ale relativně malý. V těchto fondech spoří sotva třetina všech budoucích penzistů. 450 miliard korun je investováno v transformovaných fondech starého penzijního připojištění,“ vysvětluje ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Podle něj většina těch, kteří si spoří na stáří se státním příspěvkem, zůstává ve starém penzijním připojištění, a tak přichází jak o hodnotu investovaných peněz, tak státního příspěvku. „Výsledkem je pak jejich každoroční reálná ztráta vůči inflaci,“ upřesňuje Mašát.

To, že vzhledem ke konzervativnímu složení investičních portfolií transformovaných fondů nelze očekávat za loňský rok jejich zhodnocení nad inflaci, potvrzuje i prezident Asociace penzijních společností (APS) Aleš Poklop.

Apeluji na všechny, kterým zbývá ještě delší doba spoření, aby zvážili přechod do nových účastnických fondů DPS. Zhodnocování naspořených prostředků má při dlouhodobém spoření větší dopad na konečnou naspořenou částku než třeba státní příspěvky. Ty jsou přitom u starých i nových fondů stejné. Přestup nic nestojí,“ doporučuje Poklop.

Výsledky penzijních fondů

Spoření na penzi v číslech

4 415 759 lidí si celkem spořilo na penzi, z toho 
3 134 354 v transformovaných fondech,

1 281 406 v účastnických fondech.

Průměrná výše příspěvku střadatelů překonala hranici jednoho tisíce korun.

319 307 účastníků (24,9 procenta) dostává příspěvek zaměstnavatele.

1 099 korun byl průměrný příspěvek zaměstnavatele.

77 837 smluv mají účastníci mladší 18 let.

17 253 nových smluv vloni sjednali zákonní zástupci svým dětem.

4 985 lidí pobíralo předdůchod.

11 879 korun činila průměrná výše předdůchodu.

527,89 miliardy korun činily celkové prostředky účastníků.

Zdroj: Asociace penzijních společností, data ke konci roku 2020

Podle údajů Asociace penzijních společností i navzdory pandemii covidu-19 vyvážené fondy doplňkového penzijního spoření loni zhodnotily investované prostředky účastníků okolo čtyř procent, ty dynamické pak kolem šesti procent. 

Záporné zhodnocení dopadlo na účastnické fondy, které vsadily na akcie ve střední Evropě, kde se v roce 2020 dočkali ztrát. To se ale týkalo pouze dvou penzijních účastnických fondů na českém trhu.

„Koronavirový rok tak ukázal, že nové fondy umějí prostředky zhodnocovat daleko lépe než fondy starého penzijního připojištění, které musí ze zákona investovat velmi konzervativně,“ upřesňuje Poklop.

Transformované fondy trpí svojí garancí kladného zhodnocení (hodnota investice nesmí klesnout do záporných hodnot, pozn. red.). To je nutí investovat velice konzervativně, aby jejich cíl neohrozil náhlý výkyv ceny rizikovějších aktiv.

„To znamená, že se jejich výnos odráží od základní krátkodobé sazby nastavované Českou národní bankou, která se po většinu minulého roku pohybovala na 0,25 procenta. Tento výnos zdaleka nestačí na pokrytí inflace, a tak mají sice střadatelé zaručenou takzvanou kladnou nulu, ale inflace jim jen za rok 2020 ubrala z reálných úspor v transformovaných fondech asi 3 procenta,“ vysvětluje Martin Mašát.

Dodává, že není těžké si spočítat, jak reálná ztráta účastníků v transformovaných fondech rychle narůstá s každým rokem. Situace se přitom hned tak nezlepší. Státní dluhopisy, do nichž  investují zejména transformované fondy, byly loni bity extrémně nízkými výnosy kvůli expanzivní politice centrálních bank.

„Naštěstí se blýská na lepší časy a výnosy dluhopisů rostou. Důvodů je několik, dlouhodobě vyšší inflace, než jsou očekávání České národní banky, a extrémně rostoucí zadlužení Českého státu,“ upřesňuje ekonom Partners.

Loni dosáhl celkový zisk transformovaných fondů 3,8 miliardy korun. Přesné zhodnocení účastníků penzijního připojištění bude známé až po valných hromadách fondů, které se budou teprve konat. Odborníci odhadují, že transformované fondy peníze účastníků v průměru zhodnotí pod jedno procento. 

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Chcete do penze dříve? A víte, jak na to?

Možná už počítáte roky, které vám zbývají do důchodu. Těšíte se, že si konečně užijete vnoučat nebo se budete věnovat...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

Odborník: Bez reformy se důchody značně sníží, odkládejte si na penzi včas

Průměrná výše důchodu činila v červnu letošního roku 14 427 Kč, řada penzistů však na tuto částku nedosáhne. A pokud...

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...