Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často i pod jedno procento, některé z účastnických fondů naopak přinesly solidní zhodnocení. Což je v době pandemie covid-19 příjemné zjištění, byť vyvolává i mnoho otazníků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z loňských výsledků všech tuzemských účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření vyplývá, že třetina z nich zhodnotila úspory lidí na penzi nad inflaci. Ty nejlepší z nich dosáhly i bezmála roční 8% zhodnocení. Pouze dva byly v záporných hodnotách.

„AXA Akciový srovnávat s dalšími fondy nelze, neboť byl založen teprve v květnu minulého roku. Když se podíváme na výkonnost ostatních dynamických fondů, vidíme poměrně značné rozdíly. Ty lze vysvětlit zejména různým regionálním složením portfolia,“ říká analytik Martin Tománek ze skupiny Partners.

Podle něj lze obecně říci, že fondy, které mají velkou část portfolia zainvestovanou v amerických akciích a v akciích rozvíjejících se trhů, přinesly v minulém roce solidní výsledky. Naproti tomu výkonnostně zaostaly fondy, které drží hodně středoevropských akcií. To se týká fondů NN a Conseq.

A jak si stály transformované fondy? Jejich výsledky oznamují penzijní společnosti až během jara, ale již nyní je jisté, že jejich výnos se bude pohybovat někde kolem úrovně povinně konzervativních účastnických fondů, to je kolem 0 až 1 %.

Zmrtvýchvstání penzijních fondů

Ještě na konci loňského prvního čtvrtletí se zdálo, že penzijní fondy kvůli koronaviru zažijí jeden z nejhorších roků. Pandemie zasadila trhům největší ránu v měsíci březnu, kdy se hlavní světové akciové trhy propadly o více než 30 procent.

Online srovnání penzijních spoření. Získejte až 6 360 Kč od státu každý rok.

„Loňský březen svým způsobem přepsal učebnice financí. Totiž, jak praví investiční folklor, vládu nad akciovým trhem tehdy převzal medvěd. Ale nebyl to ledajaký medvědí trh – investoři zažili nejrychlejší burzovní krach v historii. Americké akcie poklesly o 34 procent během pouhých 23 obchodních dnů,“ popisuje nedávnou historii investiční analytik Tománek.

Podle zástupců penzijních společností stejně jako v roce 2009 i loni situaci na trzích „zachránilo“ uvolnění měnové politiky a finanční podpora centrálních bank a fakt, že většina států si šla na finanční trhy pro nové peníze na krytí svých nových dluhů.

„Zásah centrálních bank dal impuls kapitálovým trhům k růstu, jež s menšími přestávkami pokračoval až do konce roku. Opatření centrálních bank doprovázela přijetí bezprecedentních stimulačních balíčků na podporu ekonomiky ze strany jednotlivých vlád. Posledním pozitivním aspektem bylo schválení používání vakcín proti covidu-19,“ vysvětluje generální ředitel Generali penzijní společnosti Radek Moc.

I proto podle něj tak například americký akciový trh, i přes velký pokles, skončil na konci roku o 15,5 procenta výše než na začátku roku minulého. Optimistický zůstává přitom i letos. A to zejména díky počínající vakcinaci a fiskálním stimulům napříč světem.

„Očekáváme stále nízké základní úrokové sazby, které by měli dále pomoci obnově ekonomiky. Největší potenciál růstu mají odvětví, jež byly nejvíce zasaženy krizí a dosud se nevzpamatovaly z propadu, jako například cestovní sektor, finanční a energetický sektor. Největšími hrozbami jsou nezvládnutí distribuce vakcín, mutace viru a pád cen akcií, jež nejvíce profitovaly v koronavirovém prostředí,“ říká Moc.

Účastnické versus transformované fondy

Na penzi se státním příspěvkem si v Česku spoří zhruba milion a čtvrt lidí. Drtivá většina pak v transformovaných fondech, které mají tu výhodu, že nemohou klesnout do záporných hodnot, ale právě proto je jejich výnos každoročně velice nízký. Nižší než inflace, která při dlouhodobém spoření zásadně ponižuje státní příspěvek. To ale už neplatí u účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření, které v Česku využívá stále mizivé procento lidí, kteří si spoří na penzi. Jedním z hlavních důvodů je, že se bojí ztrát.

„Účastnické fondy, zejména ty dynamické, investují do akcií, a ty mají občasnou vysokou kolísavost přímo ve své DNA. Byly a nadále jistě budou roky, kdy akcie zaznamenají nepříjemný pokles. To je ale naprosto v pořádku. Nicméně platí, že na dlouhém horizontu akcie odměnily investory štědrými nadinflačními výnosy. A o ten dlouhý horizont nám v penzijních fondech jde,“ vysvětluje Martin Tománek s dovětkem, že mnoho dynamických fondů stále drží významnou část svého majetku v hotovosti či v konzervativních investicích.

To se podle něj během pandemie koronaviru ukázalo jako rozumná strategie. „Když portfolio manažer dynamického účastnického fondu nedrží celý majetek fondu v akciích, ale má něco zaparkované i v konzervativních investicích, může využívat jakékoli tržní poklesy k nákupu levnějších akcií,“ dodává. Co se týče výhledu, je zdrženlivý. Investoři musí stále počítat s velkou nejistotou.

„Nevíme, jaké mutace viru se objeví. Nevíme, do jaké míry budou proti nim účinné vakcíny. A také nevíme, jaké procento populace se nechá očkovat. Pokud to nebude dost, protože například mnozí podlehnou šíleným konspiračním teoriím, bude to problém,“ uzavírá Tománek.

Výsledky účastnických fondů za rok 2020
Penzijní společnost a účastnický fondZhodnocení v roce 2020
Axa Akciový*14,41 %
Allianz Dynamický7,56 %
ČSOB Dynamický6,51 %
ČS Dynamický6,10 %
Generali Dynamický5,38 %
Axa Vyvážený5,19 %
ČS Vyvážený4,60 %
Allianz Vyvážený4,55 %
ČSOB Vyvážený4,21 %
ČS Etický**3,90 %
KB Dynamický3,42 %
Generali Vyvážený3,13 %
Inflace*****3,00 %
NN Vyvážený2,79 %
KB Vyvážený2,51 %
Axa Dluhopisový1,65 %
ČSOB Povinný konzervativní fond1,54 %
NN Povinný konzervativní fond1,36 %
Conseq Dluhopisový1,23 %
Allianz Povinný konzervativní fond1,20 %
ČSOB Garantovaný1,14 %
ČS Povinný konzervativní fond1,00 %
KB Spořicí0,91 %
Generali Spořicí0,86 %
KB Povinný konzervativní fond0,77 %
ČSOB Pro penzi***0,64 %
AXA Povinný konzervativní fond0,64 %
Generali Povinný konzervativní fond0,53 %
Conseq Povinný konzervativní fond0,42 %
KB Peněžní****0,25 %
NN Růstový-2,20 %
Conseq Globální akciový-3,92 %
Zdroj: Peníze.cz ; * fond vznikl v květnu 2020, výkonnost je od té doby a není přepočtena na roční;  ** funguje od roku 2018; *** fond vznikl v červenci 2020, výkonnost je od té doby a není přepočtena na roční; **** funguje od konce roku 2019 ; ***** za rok 2020 zatím odhad, na konci listopadu byla inflace za posledních 12 měsíců na úrovni 3,2 %, trend je klesající
Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

Vyměnit transformovaný penzijní fond za účastnický lze kdykoli

Loni některé účastnické penzijní fondy přinesly až 20% zhodnocení vložených prostředků. I letos budou mnohé z nich...

Penzijní fondy zaznamenaly kvůli pandemii ztráty, ale už zase rostou

Špatná situace na finančních trzích s příchodem koronavirové krize se v prvním čtvrtletí podepsala i na vývoji hodnoty...

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...