Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Expert: Účet dlouhodobých investic má být lepší než penzijko. Co čekat?

Spořit na stáří se ukazuje jako nutnost. Spoléhat se jen na státní penzi totiž nelze. Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic. Bude tento nový chystaný projekt pro lidi výhodný? A v čem bude jiný oproti stávající možnosti spořit na důchod v „penzijku“? Nad tím se zamýšlí v komentáři Aleš Poklop, šéf Asociace penzijních společností.

Aleš Poklop | foto: archiv Aleše Poklopa

Vláda připravuje účet dlouhodobých investic. Míní tím produkt, kterým se mají lidé sami zajistit na stáří, protože jim ta samá vláda nedokázala ani v druhém volebním období a při několikaletém ekonomickém růstu zajistit důstojný starobní důchod. Náhradový poměr je u nás stále ostudný, nedosahuje ani 50 procent. Znamená to, že nástupem do důchodu se vaše příjmy zmenší v průměru na méně než polovinu.

Nový produkt nazvaný účet dlouhodobých investic má fungovat v rámci zákona o kapitálovém trhu na principu rizikovějšího investování za cenu daňových úlev. Jenže právě ty daňové úlevy jsou, jak potvrzuje samotná ministryně financí Alena Schillerová, úplně stejné jako u již existujícího „penzijka“. Výhoda má podle ní být v tom, že se jedná o produkt investičního typu, který umožní investovat do aktiv s potenciálem vyššího zhodnocení (akcií, dluhopisů či podílových fondů).

Opět nemusíme chodit daleko. S „penzijkem“, konkrétně s doplňkovým penzijním spořením se na penzi velmi dobře zajišťuje už téměř půldruhého milionu Čechů, protože v něm přesně toto mohou dávno udělat. Tedy zvolit si, jak zhodnotí své uložené peníze. Akcie znamenající nejvyšší výnos, ale i tomu úměrnou míru rizika, naleznou v dynamických fondech, zlatou střední cestou vyvážených fondů je pak mix akcií a dluhopisů. A samotné dluhopisy, které jsou relativně bezrizikové, ale také nejméně výnosné, najdou v konzervativních fondech.

Na důchod spoří stále víc lidí. Nové penzijní spoření připsalo 5% zisk

Uložené peníze je možné mezi jednotlivé typy fondů dělit (tomuto nastavení bude odpovídat i výsledek investice) a osm penzijních společností sdružených v asociaci znamená v doplňkovém penzijním spoření nabídku 31 různě odvážných, a tím i různě výdělečných investičních fondů. Podle jejich dlouhodobých meziročních výsledků si snadno odvodíte, jak se vám vyplácí a případně zda není čas přejít k jinému fondu, ke konkurenční penzijní společnosti, nebo přidat či ubrat na podílu akcií vůči dluhopisům.

Aleš Poklop

  • Je prezidentem Asociace penzijních společností ČR.
  • V červnu 2010 byl jmenován generálním ředitelem a předsedou představenstva Penzijního fondu České spořitelny.
  • Od transformace na penzijní společnost v  roce 2013 je předsedou představenstva Česká spořitelna - penzijní společnosti.
Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR

Pojďme tedy zkusit najít výhody oproti „penzijku“ jinde. Nový účet dlouhodobých investic musí mít jeho účastník pro naplnění podmínek aspoň pět let, stejně jako „penzijko“. A vybrat jej může nejdříve v 60 letech. Opět identická podmínka. „Penzijko“ s sebou ale nese zásadní výhodu – můžete z něj čerpat i předdůchod coby pojistku v situaci, kdy několik let před nástupem do státního starobního důchodu už na trhu práce nenacházíte uplatnění nebo už prostě pracovat nemůžete (třeba ze zdravotních důvodů).

Ani příspěvkem zaměstnavatele účet dlouhodobých investic penzijní spoření nepředčí. U obou produktů může firma přispívat v rámci firemních benefitů.

Že by tou zásadní výhodou oproti penzijnímu spoření byly vyšší, a tedy výhodnější státní příspěvky? U „penzijka“ je to maximálně 230 Kč měsíčně. Ne, ani tady nenalezneme hledaný důvod, proč namísto penzijního spoření zvolit účet dlouhodobých investic. Tato parlamentem schvalovaná novinka totiž státní příspěvky nenabízí vůbec žádné.

Na závěr drobná rekapitulace a příklad. V doplňkovém penzijním spoření, někdy také nazývaném nové „penzijko“, si budete spořit řekněme 35 let a zvolíte si dynamický fond. Tato strategie přináší roční zhodnocení v průměru 5 %. Měsíčně si budete ukládat 1 000 Kč, takže dosáhnete na nejvyšší státní příspěvek 230 Kč. Ze svého tedy za ta léta naspoříte 420 000 Kč. Stát vám přidá 96 600 Kč a fond vám při výnosu 5 % vynese 850 290 Kč, což je dvojnásobek vámi vloženého. I se státními příspěvky tak máte na prahu penze celkem 1 366 890 Kč, což vám při nastavení výplaty na deset let přidá ke státnímu důchodu měsíčně navíc 11 391 Kč. Takže vám jej téměř zdvojnásobí.

A to není v tomto příkladu započítán příspěvek zaměstnavatele, který v ČR činí průměrně přes 1 000 Kč měsíčně a celkovou naspořenou částku zásadně zvyšuje. Dostává jej každý čtvrtý účastník „penzijka“.

Od novinky zvané účet dlouhodobých investic tedy více peněz od českých střadatelů v penzijním systému neočekávám. Bohužel dojde pouze k rozmělnění toho, co jsou Češi ochotni na své penze odkládat.

Autor:
  • Nejčtenější

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

22. února 2024

Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Denně pomáhá tisícům lidí s budoucím důchodem. Jak využívat aplikaci IDA

21. února 2024

Premium Stále víc lidí v aktivním věku se zajímá o svou budoucí penzi. Informativní důchodová aplikace...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

KVÍZ: Fondy uzavřené, akciové, nebo ETF. Jste experti na investování?

25. února 2024

Hodnotu úspor uchováte jen díky správnému investování. Investování vám také může pomoci zabezpečit...

Dermacolu se daří. Reportáž z rodinné firmy, která expanduje do světa

24. února 2024

U zrodu značky Dermacol stála Olga Knoblochová. Začalo to snahou pomoci malé holčičce. A ani po 57...

Nižší spotřeba českých domácností krotí drahotu. Sázíme na střídmost

23. února 2024

Pokles nákupního apetitu Čechů přispěl ke zkrocení vysoké inflace. Lidé dávají obchodníkům jasně...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...