Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

KOMENTÁŘ: Účet dlouhodobých investic? Na důchod spořte mimo standardní systém

Nové možnosti spoření na důchod by měl nabídnout tzv. účet dlouhodobých investic. Bude pro drobné či větší investory přínosem? „Největším rizikem celého systému je skutečnost, že stát může kdykoliv v průběhu investice změnit pravidla hry,“ říká ve svém komentáři investor a analytik Jan Rohrbacher.

Jan Rohrbacher | foto: archiv Jana Rohrbachera

Co se týká nynějších penzijních fondů, platí, že 70 procent účastníků drží své finanční prostředky ve starších transformovaných fondech. Ty sice garantují nemožnost ztráty v nominální hodnotě, ale zároveň je jejich výnos nižší než samotná inflace. Pokud k tomu dojde několik let po sobě (jako v posledních letech), efekt složeného úročení má na výkonnost takové investice výrazně negativní dopad.

V rámci změny třetího pilíře se mluví o možnosti zavedení účtu dlouhodobých investic. Návrh má širokou podporu a čeká na své projednání ve Sněmovně. Stát by v rámci tohoto účtu daňově zvýhodňoval investice do akcií, dluhopisů či do podílových fondů a netají se velkými ambicemi s jeho využíváním.

Mají investoři důvod přecházet?

Významným přínosem by mohla být garance, že výnos fondu neklesne pod míru inflace. Pravděpodobnost návratu státních dluhopisů České republiky do kladných reálných hodnot je však malá. Dorovnání výnosu fondu alespoň na míru inflace je dosud nevyřešenou otázkou.

Zkušení větší investoři nemají důvod do takových fondů přecházet. Daňová pravidla bezpochyby znají – jde jak o příjmy z pronájmu či zisky z prodeje nemovitostí, tak zdanění zisku z obchodování s cennými papíry či z přijatých dividend. Případným využitím fondů kvalifikovaných investorů je řada investorů schopna zajistit si investici prakticky jakýmkoliv směrem. 

Faktorem, který by mohl tuto skupinu investorů pozitivně motivovat, by byla vyšší daňová odpočítatelnost investice. Návrh však počítá se zachováním stávajícího limitu ve výši 50 tisíc ročně.

Jan Rohrbacher

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor mezinárodní obchod, studoval na Arizona State University.
  • Řadu let je aktivním obchodníkem, zejména na poli burzovních opcí a futures.
  • Spoluzakládal fond Charles Bridge.
  • Je lektorem vzdělávacího portálu Trhy.cz.

I menší investoři, kteří pravidelně investují řádově tisícovky korun měsíčně, již podobné podílové fondy využívají, přičemž se blíží horní hranici využití státních příspěvků a daňové odpočítatelnosti. Jsou a budou si vědomi potenciálních rizikových faktorů. Budou klást řadu dotazů ohledně správce fondu – jeho zaměření, historie či spolehlivosti. 

Bude je zajímat, zda budou možné obchody s již nakoupenými položkami, respektive bude zaručena likvidita? A pokud ano, za jakých podmínek?

Šance pro nové účastníky se nejspíš nekoná

Rychlé získání nových účastníků s nulovým nebo minimálním finančním vzděláním není reálné. Je jim nejprve nutné vysvětlit vztah mezi výnosem, rizikem a likviditou. Z tohoto pohledu lze pochopit, že se tito lidé primárně zaměří na rizika. Teprve poté, až jim budou vysvětlena a jimi akceptována, přikročí ke kroku dva – k pohledu na potenciální výnosy. Principiální otázkou je, proč by tito lidé vlastně chtěli realizovat, či případně navyšovat své investice.

Hlavní cílovou skupinou by tedy měli být lidé, kteří se již účastní třetího pilíře. V případě penzijního připojištění je u nich velkou motivací státní podpora. S jakou pravděpodobností zvýší své investice tímto směrem, když i zde budou mít zaručenu nulovou likviditu? Významné zvýšení jejich příspěvků je tedy málo pravděpodobné. Částečně pomoci by ale mohla garance výnosů na úrovni inflace.

Nový systém – tak, jak je navržen – nezvýší významným způsobem výše investic za účelem zajištění důchodu. Platí, že kdo chce kapitálovém trhu zhodnocovat své prostředky, už tak dávno činí a jistě nebude čekat na spuštění nového penzijního spoření.

Největším rizikem celého systému je skutečnost, že stát může kdykoliv v průběhu investice změnit pravidla hry. Klíčovým parametrem v rozhodování je tedy postoj každého individuálního investora k riziku za nulové likvidity. Je tedy vhodnější vytvářet rezervy na důchod mimo standardní systém a jím nabízené produkty. Jaké typy investičních nástrojů použít, to již závisí na individuálním rozhodnutí každého budoucího důchodce. Každopádně možností je k tomu v dnešní době celá řada.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přestalo je bavit spravovat cizí IT systémy. Tak vyvinuli vlastní

Na začátku stála touha tří mladých vývojářů mít vlastní softwarovou firmu a dělat si věci po svém. Dnes má firma...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny energií zvýší i obnovená smlouva. Lidé o ní často ani nevědí

Premium Datum konce fixace cen energií se vyplatí zapsat do kalendáře, zadat jako upomínku do telefonu či online diáře....

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

KOMENTÁŘ: Jak investovat v dobách dvouciferné inflace

Aktuálně dvoucifernou inflaci nemá smysl překonávat za každou cenu. Hrozilo by totiž příliš velké investiční riziko....

Ekonom: Na trhu je útlum úvěrů, ale roste zájem o životní pojištění

Klesá zájem o úvěry na bydlení. Banky začaly být více ochotny se s klienty podělit o výnosy z vkladů u ČNB ve formě...

Podílové fondy rostly i v červenci. Situace růžová ale není

Finanční trhy v průměru přidávaly i v červenci. Což se pozitivně promítlo také do výkonu podílových fondů, do kterých...

Jak se stát šťastným investorem. Sedm praktických rad pro začátečníky

Máte volné peníze? Investujte! Zdánlivě snadná rada řadu lidí spíše vyleká. I když zatím nemáte žádné zkušenosti,...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...