Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milionové částky se dnes platí za podpisy i rukopisy

Sběratelství a investice do podpisů a rukopisů patří ve skupině alternativních investic k těm okrajovým. Za určitých okolností však patří k těm nejzajímavějším, protože spojuje zájem o minulost se znalostí osobních životů významných osobností.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Můj Franz Kafka je jedna z nejlepších věcí, jaké se nacházejí v soukromých sbírkách. Cenu nyní odhaduji na 400 000 korun. Za pět let to může být 500 000 korun. Kafků moc není, mít Kafku je hodně o náhodě,“ říká předseda česko-slovenského Klubu sběratelů autogramů Martin Pros.

Ve sběratelství autogramů jsou ale i podstatně dražší kusy. Ty nejdražší z nich eviduje britský index Paul Fraser Collectibles´ PFC40. Nejlépe vydělávajícím autogramem je podpis zakladatele kultovní skupiny Nirvana Kurta Cobaina, který zemřel roku 1994 ve svých 27 letech. Mezi lety 2018 až 2020 se jeho podpis zhodnotil o 50 procent z 2 000 na 3 000 britských liber. A pak je tu autogram Steva Jobse, zakladatele Applu. Jeho cena roste od roku 2000 každoročně o 24 procent. To je v přepočtu od 15 tisíc korun před dvaceti lety až na nynějších zhruba 1,2 miliónu korun.

„Jeho podpisy jsou dokonce dražší, než jsou autogramy členů legendární skupiny Beatles. Důvodem je skutečnost, že Jobs se velmi nerad podepisoval. Hodnotu také zvedla jeho předčasná smrt ve věku 56 let v roce 2011,“ doplňuje předseda Klubu sběratelů autogramů.

K dalším drahým podpisům patří autogram britské královny Alžběty II., který má cenu 4 500 britských liber. Za ní následuje princ William a teprve až za členy královské rodiny je zakládající člen skupiny Beatles Paul McCartney s cenou 2 950 liber.

Investice z pohledu portfolia manažera

Sběratelství podpisů a rukopisů má i v Česku dlouhou tradici. Mnoho sběratelů už tu bylo za Rakouska-Uherska i první republiky, tradici přerušil až komunistický režim. I přesto se alternativní investice opět vracejí na scénu. Stále více se stávají populární investice do výtvarného umění, vzácných mincí, poštovních známek nebo již zmíněných podpisů.

„Nevím, jestli je populární u alternativních investic, to správné slovo, ale určitě si své investory najdou. Osobně to přisuzuji efektu bohatství, kdy se někteří investoři nespokojí se standardními produkty a hledají něco zajímavějšího,“ říká Ondřej Koňák, portfolio manažer investiční společnosti Partnersis ze skupiny Partners.

„A to nepočítám speciální know-how, které je většinou s alternativní investicí spojeno,“ dodává. Podle něj alternativní investice dávají smysl zejména, jsou-li také hlavním koníčkem investora, který jejich studiem tráví drtivou většinu svého času.

V případě alternativních investic je podle Ondřeje Koňáka třeba mít vždy na paměti výrazně nižší likviditu v kombinaci s výrazně vyššími transakčními náklady. To platí například u prodeje výtvarného umění, mincí nebo drahých kamenů a zejména pak zlata, kde si aukční domy a někteří zprostředkovatelé běžně účtují až 25 procent z prodejní ceny. „Cena zlata je historicky velice volatilní s velice vysokými transakčními náklady,“ upozorňuje.

Nejen podpisy a rukopisy, ale i poznámky

Pokud jde o investice do podpisů a rukopisů většina obchodů se podle  Martina Prose odehrává mezi samotnými sběrateli, nikoli skrz prostředníky. U podpisů či rukopisů pak platí zásada, že čím méně textu napsala osobnost, tím je nižší cena. Podpis cestovatele Emila Holuba tak bude stát například méně, než jsou jeho dopisy. 

Ceněny jsou i poznámky v knížkách, ale i na čemkoliv jiném, třeba kapesníku. Rukopisné poznámky básníka Jiřího Wolkera v učebnicích z právnické fakulty se vydražily za částky přes dvacet tisíc korun. Aukční síň je koupila od potomků profesora, který ho učil. Jsou tu i memorabilie s podpisy. 

Jednou z těch nejdražších sportovních věcí je baseballový míček podepsaný jak herečkou Marilyn Monroe, tak hráčem Joem DiMaggiem během jejich krátkého manželství. Ten dosáhl částky v přepočtu čtyř miliónů korun. „O Joe DiMaggiovi je známé, že si účtováním za podpis různých předmětů vydělal dokonce více než hraním baseballu,“ doplňuje Pros.

Lidé by si podle něj měli dávat pozor na takzvané autopeny. To jsou stroje, které vytváří věrný podpis na předloze, kterou je fotografie či dokument. Poznají se podle jednotného tahu písma a zpravidla i tečky na začátku a konci podpisu. Nemají žádnou cenu s výjimkou autopenu britské královny Alžběty II., když ho v roce 1959 použila vůbec jako první na světě.

Pozor na padělky

Někteří ze sběratelů se v zásadě investicím do podpisů a rukopisů brání kvůli obavám z padělků. Fakt je, že i v této branži lze najít mnoho obchodníků. Vůbec nejdražším podvodem byl dopis Ježíše Krista, v němž odpovídal syrskému králi. Trvalo stovky let, než se ukázalo, že byl vyroben asi ve třetím století. 

V zahraničí existuje několik specializovaných agentur, které vydávají certifikáty o pravosti. Vyplatí se to ale pouze u drahých autogramů. I zde mohou ale pochybnosti zůstat. Americká FBI v devadesátých letech spustila akci s krycím názvem „Bullpen“, která na eBay odhalila rozsáhlou síť vyrábějící padělky autogramů. Masivní akce se účastnilo 400 agentů FBI a výsledkem bylo konstatování, že až 70 procent prodávaných sportovních autogramů je padělek. Na druhé straně ti z investorů do podpisů a rukopisů, kteří pečlivě váží, do kterých osobností zainvestují, dokáží sami určit, zda se jedná o padělek či nikoli.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Anketa: Jaký byl můj největší pracovní omyl či trapas

1. května 2024

Od nečekaných zvratů na pohovorech přes pracovní faux pas po chyby, které je dokázaly posunout...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...