Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Proč se Češi bojí investovat a kdy se to naučíme

Český investor je opatrný. Na bankovních účtech stále držíme velkou většinu svých peněz. A když už jsme schopni měsíčně uspořit nějaké finance, opět sázíme na jistotu se státní podporou a první volbou se stává penzijní připojištění nebo „stavebko“. Proč tomu tak je, rozebírá v komentáři Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh.

„ Češi své západní sousedy v investování v nejbližší době nedoženou,“ říká Jana Brodani. | foto: AKAT ČR

Investování do dluhopisů, akcií a podílových fondů je pro české domácnosti stále ještě neprobádanou oblastí. Rozdíly oproti investorsky rozvinutým zemím, jako je třeba Francie či Velká Británie, kde jsou lidé zvyklí využívat výrazně širší portfolio finančních a investičních produktů, jsou obrovské.

Základní charakteristika českých investorů se přitom od ostatních zemí příliš neliší. Nejčastěji je to muž mezi 35 až 50 lety, takže důvody naší averze vůči investování jsou jinde, nízkou finanční gramotností počínaje, špatnou historickou zkušeností konče.

Český investiční trh má mnohem kratší historii než ten u našich západních sousedů. Desítky let komunistického režimu a výrazně pozdější počátky burzy a obchodování s cennými papíry poznamenaly přirozený vývoj kapitálového trhu naprosto zásadním způsobem. Lidé tu znali pouze vkladní knížky. Navíc když poté dostali možnost investovat v rámci kuponové privatizace, právě z této doby si řada z nich odnesla velmi negativní zkušenosti a investiční fondy nelichotivé renomé.

Češi jsou mnohem méně ochotni podstupovat riziko. Příliš tomu nepomohl ani vývoj mnoha investičních fondů v devadesátých letech a ekonomická krize z roku 2008 a s ní související propady na akciových trzích, které mnozí považují za důkaz toho, že investování je příliš rizikový sport. Aspoň trochu vzdělaný investor nicméně ví, že v případě propadů je třeba nezmatkovat a ukvapeně neprodávat. V dlouhodobém horizontu je totiž riziko rozložené v čase a výsledné výnosy kladné.

Čeští i zahraniční investoři dělají podobné chyby a úplně stejně podléhají stádnímu chování. Mají ve zvyku nakupovat podle historické výkonnosti a cenné papíry tak často pořizují, když jsou nadhodnocené. A naopak, když jsou na nízkých hodnotách, zbytečně je ze strachu z dalších ztrát prodávají. V krátkodobém horizontu mohou sice ztráty na akciových trzích dosáhnout až několika desítek procent, pokud ovšem investor tyto výkyvy přestojí, krátkodobé riziko akciových investic je v dlouhém investičním horizontu více než 10 let bezpečně kompenzováno vysoce nadprůměrnými výnosy. Takové zhodnocení méně volatilní investice jako státní dluhopisy nemohou nabídnout.

Spoření nenese. Kdy se naučíme investovat?

V přehledu produktů v držení českých fyzických osob stále s velkým náskokem vítězí bankovní vklady, a to především netermínované, kde lidé drží více než polovinu celkových úspor. Řadíme se tak v tomto ohledu na nelichotivé šesté místo v rámci zemí OECD.

V roce 2018 dosáhly úspory domácností celkového objemu 3,72 bil. Kč, když...

Z grafu je zřejmé, že roste zájem Čechů o kolektivní investování. Potvrzuje to i statistika Asociace pro kapitálový trh ČR. Investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice dosáhly k 30. červnu 2019 výše 526 miliard korun. Majetek ve fondech kolektivního investování narostl od začátku roku 2019 o více než 10 procent, tedy o 53 miliard korun. Ve druhém čtvrtletí byly favoritem investorů především méně rizikové fondy dluhopisové, které těžily ze své výkonnosti v posledních měsících. Nárůst ovšem zaznamenaly všechny druhy fondů.

Jana Brodani

  • Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou Asociace pro kapitálový trh České republiky.
  • Absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London a postgraduální program na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
  • Od roku 2009 zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA, kde reprezentuje Českou republiku.
  • Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic.
  • Pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Stálé oblibě se těší již zmíněné stavební spoření, na něž připadá více než desetina celkových úspor, a penzijní fondy, které ovšem v porovnání s lety 2013 a 2018 zaznamenaly v úsporách domácností nikoliv nevýznamný pokles, jelikož stagnovaly, zatímco podíl ostatních aktiv rostl. Penzijní připojištění narazilo na určitý strop svého potenciálu s ohledem na skladbu a velikost populace. Hlavní „sex-appeal“ penzijního připojištění spočívá v daňových úlevách a v příspěvcích zaměstnavatele.

Více než 7 procent je také uloženo na smlouvách životního pojištění, které mnozí chybně využívají jako investiční produkt, místo aby sloužilo primárně ke krytí rizik.

Táhnou spíše konzervativní fondy

Konzervativnost Čechů dokládá hned několik statistik. Nejvýraznější část investovaných prostředků nesou fondy smíšené, které investují často do konzervativních státních dluhopisů v kombinaci s rizikovějšími instrumenty, jako jsou akcie či korporátní dluhopisy. Z 526 miliard korun investovaných ve fondech kolektivního investování bylo téměř 35 procent umístěno právě ve smíšených fondech. Přibližně čtvrtina spravovaných aktiv je v dluhopisových fondech a pětina v čistě akciových. Pro porovnání třeba v USA je přibližně 54 procent prostředků alokováno v akciových fondech, což je oproti českému trhu více než 2,5násobně více.

Je zřejmé, že Češi své západní sousedy v investování v nejbližší době nedoženou. Současné minimální úrokové sazby a také alarmující demografická vyhlídka by nicméně mohly mladší generace alespoň popostrčit správným směrem. A zdá se, že to tak je: přístup k investicím zaznamenává velký boom zejména u generace dnešních třicátníků. Potvrzuje to i zpráva UniCredit Bank, z níž vyplývá, že se o investice zajímá 75 procent třicátníků a skoro polovina z nich reálně investuje.

Napomáhají tomu i moderní technologie – díky chytrým telefonům a sociálním sítím jsou lidé velmi dobře informováni a sledují i dění na trzích. Nabídka je široká a lze si vybrat podle různých preferencí. Vždy je však důležité hlídat, aby investice byla u finanční instituce, která je regulovaná a dohlížená Českou národní bankou. Poslední dobou se objevují podvodné nabídky, jež se tváří jako fondy kolektivního investování, ale nedodržují žádnou regulaci a nepodléhají žádnému dohledu. Takovýmto investicím, ať už slibují jakýkoliv výnos, by se měl každý investor zdaleka vyhnout.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...