Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Proč se vyplatí najmout při koupi staršího domu právníka

Při koupi staršího rodinného domu může nastat řada problémů a komplikací. Kdo si neumí zaplatit za radu, platí pak za škodu. Náklady na právní pomoc proto nejsou rozhodně zbytečné. Co dokáže ošetřit a prověřit dobrý právník a jakým potížím se dá s jeho pomocí předejít, přibližuje v komentáři investiční odborník Vladimír Brůna.

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

První a zásadní radou je, že v případě koupě starší nemovitosti by si kupci měli najmout právníka. Náklady na právní pomoc jsou v porovnání s celkovou cenou nemovitosti zanedbatelné. Je to jako pojistka na novém autě. Lidé platí malý poplatek, ale v případě nehody jim to může ušetřit statisíce.

Smlouvy předkládané realitkami jsou psané pro prodávající

Realitní kanceláře jsou často vnímány jako „most“ mezi kupujícím a prodávajícím. Problém je v tom, že jsou většinou najímány prodávající stranou a jednají tedy více v její prospěch. A podle toho také vypadají předkládané kupní smlouvy.

V dalších případech jde o obecné vzory smluv, které jsou sice rychlé a efektivní, ale nemusí nutně pamatovat na specifické potřeby a práva kupujícího. Byť se často realitní makléř může tvářit jako nápomocný a spolehlivý, v konečném důsledku představuje pro kupujícího vždy riziko. Jeho hlavním cílem je uzavřít obchod, a to často právě na úkor kupujícího.

Při koupi nemovitosti nejde jen o smlouvu

Koupě nemovitosti však není jen o podpisu kupní smlouvy. Je to komplexní proces, který většinou začíná už podpisem rezervace, zahrnuje rešerše v katastru nemovitostí, veřejných registrech, a dokonce i v rodinných vztazích prodávajícího.

KOMENTÁŘ: Investice do starého domu může být past. Na co si dát pozor

V počátcích jednání je dobré se podívat na vlastnickou historii nemovitosti, tedy zjistit, zda například nejde o tzv. rychlý převod. Podívat se za kolik a kdy prodávající nemovitost koupil a za kolik ji teď po krátké době prodává.

Nekončí to však ani podpisem kupní smlouvy. Při zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí mohou nastat komplikace, které celou koupi nemovitosti výrazně znepříjemní. A zde se opět hodí zkušený právník.

Co by měl právník prověřit?

Právník by se měl do kupního procesu zapojit již při sepisování rezervační smlouvy. Už na samém počátku koupě je totiž dobré myslet na to, zda je stranou rezervační smlouvy i prodávající, aby nesl odpovědnost za případné předsmluvní jednání, které by vedlo k neuskutečnění transakce.

Při sepisování samotné kupní smlouvy je v některých případech vhodné zahrnutí tzv. preambule, která určuje případné podmínky, za kterých kupující nemovitost kupuje, například odstranění břemen na nemovitosti a podobně.

Vladimír Brůna

Vladimír Brůna, investiční odborník
  • Je uznávaný investiční odborník.
  • Vysokoškolský diplom získal na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání si prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
  • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
  • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
  • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.

Je také důležité zjistit, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti a zda neexistují právní závady, jako jsou exekuce, zástavní práva a věcná břemena.

Právník rovněž může pomoci sestavit podmínky, které kupující straně umožní odstoupit od smlouvy, pokud se ukáže, že nemovitost je v horším stavu, než bylo prezentováno. Je také dobré pamatovat na situace, kdy může být například pozemek kontaminovaný azbestem nebo dům kulturní památkou. Bude také žádoucí pamatovat na smluvní pokuty pro prodávajícího a náhradu případné škody.

Jaká se dá vyjednat sleva a záruka

Kupující strana má vůči prodávající straně právo na přiměřenou slevu z kupní ceny v případě, že pozemek nemá výměru určenou v kupní smlouvě. Takové ujednání by měl do kupní smlouvy prosadit právník.

Je potřeba také zajistit správné uhrazení kupní ceny, tedy nejprve její uložení do úschovy a vyplacení prodávajícímu až poté, kdy je nemovitost převedena. Významné může být také to, jakou část kupní ceny zahrnuje pozemek a jakou dům, protože stavba má větší pravděpodobnost budoucích vad.

Odpovědnost prodávajícího za vady je vztažena pouze ke skrytým vadám, které prokazatelně existovaly ke dni, od kterého počala běžet zákonem stanovená lhůta pro reklamaci skrytých vad. Proto je vhodnější sjednat ve smlouvě záruku, u které není podstatné, zda uvedená vada existovala ihned na začátku či zda vyvstala až v průběhu trvání záruční lhůty.

Kdy si vyžádat souhlas obou manželů a bezdlužnost

Dejte si rovněž pozor na existenci tzv. rodinné domácnosti, která může vést k neplatnosti smlouvy v případě, že jeden z prodávajících manželů nemá souhlas druhého. Dobré je vyžádat si prohlášení o bezdlužnosti, tedy že na předmětu prodeje neváznou dluhy.

Do kupní smlouvy je také dobré dát povinnost prodávajícího výslovně upozornit kupujícího na vady, o kterých prodávající ví. Kupujícím by mělo být vyžadováno uvedení výměry pozemku v rámci kupní smlouvy.

V případě koupě nemovitosti na hypotéku bývá běžně v plánu zapsat nejdříve zástavní právo banky spolu se zákazem zcizení a zatížení, a teprve následně převést vlastnické právo ve prospěch kupujícího. Zde je nezbytné myslet na to, že sjednaný zákaz zcizení a zatížení musí obsahovat výjimku v podobě plánované kupní smlouvy.

A rada na závěr zní: Nešetřete při koupi nemovitosti na právníkovi, protože jak říká jedno moudré přísloví, „kdo si neumí zaplatit za radu, platí za škodu“.

Autor:
  • Nejčtenější

Začalo to dárkem pro dceru. Dnes mají dva tátové úspěšnou značku

1. června 2024

S výrobou skateboardů Štěpán Malý pohořel a dostal se až do bankrotu. Na radu manželky vytvořil ze...

Spořicí a termínované účty vynášejí méně. Které jsou přesto nejlepší?

5. června 2024

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech klesají napříč bankovním trhem. Přesto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vše zjistí notář a dluhy platit nemusím. Nejčastější mýty kolem dědictví

5. června 2024

Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, zahrnuje ovšem nejen aktiva (majetek), ale také pasiva...

KOMENTÁŘ: Na státní důchod se nespoléhejte. A po reformě už vůbec ne

4. června 2024

Současní penzisté jsou s výší svého starobního důchodu nespokojeni. Vyplynulo to z průzkumu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na koho napsat elektřinu a plyn při pronájmu bytu, radí odborník

30. května 2024

Zdědil jsem byt 3+1 v Praze po rodičích a rád bych ho pronajímal. Můžete mi poradit, zda je...

Okamžité platby jsou i v eurech. Banky hlídají praní špinavých peněz

6. června 2024

Poslat peníze z banky do banky jde dnes během několika sekund. V korunách to umí téměř všechny...

Úroky u hypoték spadnou na čtyři procenta. Tím to nejspíš skončí, říkají analýzy

6. června 2024

Premium Mnozí zájemci o hypotéku stále vyčkávají na další snížení úroků. Ty sice klesají, ale neklesají...

Vše zjistí notář a dluhy platit nemusím. Nejčastější mýty kolem dědictví

5. června 2024

Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, zahrnuje ovšem nejen aktiva (majetek), ale také pasiva...

Spořicí a termínované účty vynášejí méně. Které jsou přesto nejlepší?

5. června 2024

Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech klesají napříč bankovním trhem. Přesto je...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...