Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Po smrti partnera přišla o střechu nad hlavou. Bez manželství není dědictví

Pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. Riziko tak hrozí především nesezdaným párům. Zákon totiž s nimi v první třídě zákonných dědiců nepočítá, zařazuje je až do té druhé. Přednost vždy mají děti. A tak se snadno může stát, že partner přijde i o bydlení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Kateřina žila s panem Josefem přes patnáct let v jeho domě. Když partner nečekaně zemřel a začalo se u notáře projednávat pozůstalostní řízení, zjistilo se, že neměl sepsanou závěť. A tak po něm v souladu se zákonem dědily pouze jeho dvě děti. Paní Kateřina, která nebyla jeho manželkou ani dědicem ze závěti, zůstala zcela bez prostředků a nakonec i bez střechy nad hlavou.

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Josefovy děti se k ní sice za života otce chovaly slušně, ale nikdy si spolu úplně do oka nepadli. Proto, jakmile dostaly možnost paní Kateřinu z domu vystěhovat, neváhaly. Dovolily jí jen odnést si osobní věci, tedy oblečení.

„Do rekonstrukce domu jsem investovala všechny své peníze, nakoupila jsem nábytek, televizi a řadu dalšího vybavení. Mám nárok alespoň na nějakou finanční náhradu?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Co nepatří do dědictví

Věci, které do bytu pořídila paní Kateřina, jsou její, nejsou tedy předmětem dědictví a má tak právo si je odnést. „Pokud by se s dědici nedohodla, bude muset prokázat své tvrzení, že věci nakoupila skutečně ona ze svých peněz, tedy předložit například výpis z účtu nebo doklady o koupi,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad.

V krajním případě se může domáhat jejich vydání i soudně, z titulu bezdůvodného obohacení, a to ve lhůtě 3 let od okamžiku, kdy se dozví, že ji děti vystěhovaly a zamezily přístup k věcem.

Horší to je ovšem s investicemi do stavebních úprav a rekonstrukce domu. „Teoreticky je sice může nárokovat, ale pokud s partnerem neuzavřela písemnou dohodu o způsobu vypořádání, bude velmi obtížné prokázat, že to z její strany nebyl například dar,“ upozorňuje advokát.

Děti a manželé mají v dědění přednost

Pavel Strnad

Pavel Strnad
  • Absolvoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Studoval na Universitá La Sapienza v Římě a The John Marshall Law School v Chicagu.
  • Je vedoucím advokátem a zakladatelem AK Polverini Strnad.
  • Specializuje se na právo nemovitostí včetně bankovního financování a insolvenčního práva.
  • Spolupracuje se společností Právní Ochrana Majetku – P.O.M. s.r.o.

Zatímco pozůstalý manžel má i bez závěti dědictví zpravidla zajištěno, nesezdaný partner v případě absence závěti může zůstat naprosto bez prostředků.

„Na partnera se dostane dědictví pouze za podmínek, že zůstavitel neměl děti a nesezdaný partner s ním žil ve společné domácnosti po dobu nejméně jednoho roku před zůstavitelovou smrtí,“ upřesňuje Strnad.

V případě pouhého partnerského soužití, nikoliv manželství, si totiž nejsou partneři vzájemnými zákonnými dědici. Pokud tedy ještě za svého života nesepíšou závěť (nebo neuzavřou dědickou smlouvu), dědit po sobě nebudou. Přednost budou mít vždy děti, které podle zákona dědí v tzv. první dědické třídě.

Lidé, kteří nežijí v manželství, by tak měli myslet na způsob řešení dědictví. A nejen oni. Použití zákonných pravidel v případě neexistence závěti může vést i k extrémním situacím.

„Dědictví tak může připadnout prarodičům nebo praneteřím a prasynovcům. Nebo se vdova stane spoluvlastníkem bytu, ve kterém žila celý život, a který spadal do společného jmění manželů, společně se zůstavitelovou partnerkou, se kterou on žil poslední dva roky ve společné domácnosti,“ doplňuje příklady z praxe advokát.

Bez správně sepsané závěti hrozí, že majetek skončí ve spoluvlastnictví více lidí, tedy například sourozenců, dětí z prvního manželství a dětí ze vztahu s novým partnerem, což může být rizikové zejména u nemovitostí či obchodních podílů.

Bez závěti může váš majetek zdědit společně vdova s milenkou nebo pradědeček

„Dědicové budou mít dříve či později odlišný názor na správu takto zděděného majetku, to může vést ke vzniku sporů a kompletnímu zablokování rozhodování o majetku a ztrátě jeho hodnoty. Zpravidla to negativně ovlivní i vzájemné rodinné vztahy,“ uzavírá Strnad.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Ohrozí dezinformace banky? Musíme vytáhnout do boje, říká šéfka GSFT

Téměř denně zaznamenáváme na sociálních sítích nebo v okrajových dezinformačních médiích výkřiky o tom, že se blíží krach finančního trhu a pády bank. Jejich autoři se buď schválně anebo z...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...