Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Období růstu je pryč. Nevoďte však dojnou krávu na porážku

V investicích se doba růstu a hojnosti pravidelně střídá s časem úpadku. Nelze bez přestání růst. To si přáli politici a centrální bankéři, a proto jsme si prošli experimentem levných peněz. Ty byly dopingem pro ekonomiku, ale pokřivily investování. Teď kvůli tomu bojujeme s inflací. Drobné střadatele inflace znervózňuje. Jak v této době investovat, radí ze své zkušenosti investor Vladimír Brůna.

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

Levné peníze vytvořily dojem, že lze žít na dluh. Každý dluh se ale musí platit. Tyto levné peníze vyvolaly iluzi, že investice musí jenom růst. To si lidé mysleli hlavně o nemovitostech. Některé z nich přestaly růst a jejich hodnota se snížila. Úspěšný investor si musí uvědomit, že nejde jen pořád sklízet. Nemůžeme mít pořád hojnost.

Investice jsou volba mezi dvěma scénáři buď dobře jíte, nebo dobře spíte. To znamená, že rizikové investice jsou výnosnější než konzervativní. Ale neznamená to, že každá riziková investice bude velmi zisková. Může být i ztrátová. Konzervativnější investice má menší potenciál zisku, ale také menší hrozbu ztráty.

KOMENTÁŘ: Investování je maraton, který za vás nikdo neuběhne

Investování neslouží ke zbohatnutí, ale k udržení hodnoty a jejímu postupnému zvyšování. Snaha rychle zbohatnout je spekulace a do investování nepatří. Kdo chce moc, nemá často nic.

Kdo má v těchto časech hotovost, může rychle a levně nakupovat to, co bylo ještě nedávno velmi drahé.

Já teď vyhledávám příležitosti, které nesou pravidelný výnos – dividendu, nájem, úrok. Není vhodná doba spekulovat na růst tržní hodnoty. Možná poklesla tržní hodnota nájemního bytu, ale pokud nechci prodávat a držím byt dlouhodobě kvůli nájmu, není důvod panikařit.

Příklad z praxe Dluhopis s úrokem 9,5 procenta nedával smysl

Nedávno mě oslovil známý s nabídkou dluhopisu s pevným úročením 9,5 % p.a. Podle předložené smlouvy o úpisu dluhopisů mají být závazky emitenta zajištěny dvěma rodinnými domy v ČR. Je potřeba si ale uvědomit, že aby investorovi dali 9,5 % fixního úroku ročně, musí dát ještě 5 % z investované částky tomu, kdo prodává jejich dluhopis. A kromě úroků pro věřitele tam musí zůstat ještě něco na chod firmy a zisk pro majitele, který to nebude dělat zadarmo.

Vladimír Brůna

Vladimír Brůna, investiční odborník
  • Je uznávaný investiční odborník.
  • Vysokoškolský diplom získal na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání si prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
  • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
  • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
  • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.

To znamená, že takový projekt musí mít výnosnost minimálně 20 % ročně. Pak ale vzniká otázka, proč s podobným projektem nejdou do banky a nepůjčí si za 7 % p.a.

V tomto případě to dopadne špatně buď pro věřitele, nebo pro dlužníka. Není prostor, aby byli spokojeni oba. Takže záleží na kvalitě zajištění. Je však možné, že to skončí nechvalně jak pro dlužníka, tak pro věřitele a nasytí se potom někdo třetí, kdo pohledávku výhodně koupí.

Startupy vyžadují znalost a vyjde jen jeden z mnoha

Startupy jsou embrya, které mají nápady, ale mnohdy jen jeden ze sta má opravdu smysl. A takové investice jsou pro opravdu bohaté investory. Ti dají například do třiceti firem po jednom milionu korun – s tím, že jedna z těchto investic se snad ujme a přinese vysoké desítky nebo stovky milionů.

Vsadit ale jen na pár firem je nesmysl. Je nutná znalost prostředí, trhu, a mnohdy i technologie. Nic se v investicích neudělá samo. Když šel například Microsoft v 80. letech na burzu, byl ziskový a rostl na tržbách. V posledních letech se ale uvádí na trh spousta nejistých společností s přepáleným oceněním.

Teď jsem zvažoval investici do konkrétního startupu. Líbil se mi produkt i lidé, kteří stáli za ním. Ptal jsem se proto, jaké informace dostávají investoři, a zjistil jsem, že téměř žádné. Zakladatelé si přesto cenili hodnotu firmy na 400 milionů korun a malovali si budoucí prosperitu. Měsíčně tento startup spálí čtyři miliony korun. Pak je nutné se ptát, čím je projekt financovaný, jestli to jsou třeba nové vklady. Nakonec jsem od investice upustil. Nové vklady můžou také vyschnout a projekt může rychle zkrachovat. Bez transparentního financování a jasného investičního plánu jsou takové investice velmi rizikové.

Moje investiční doporučení pro tuto dobu:

  1. Nedostat se do tlaku. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy.
  2. Důležitý je průběžný příjem z investic, například nájem a úroky.
  3. Snažit se „dojit a nejít s krávou hned na porážku“, tedy být rád, ať investice pravidelně vynáší a zbytečně se jí nezbavovat.
  4. Výnos se počítá jen tehdy, až peníze cinknou na účtu.
  5. Příležitosti přicházejí, je třeba být trpělivý.
  6. Mít hotovost k rychlému nákupu je důležité.
  7. Úspěšní investoři říkají na většinu příležitostí „ne“.
  8. To, co je ve veřejné nabídce, není zajímavé. Většinu zajímavých investic jsem si vytipoval, když majitel do té doby netušil, že by mohl prodávat.
  9. Bez znalosti a dobrého zázemí se neobejdete. Kdo chce sklízet, musí mít „stroje“, tedy znalosti nástroje k realizaci dobré investice.

Jakým investicím věřím

Akcie – jsou základem úspěšného portfolia. Mají většinou největší výnos. Z veřejně obchodovatelných akcií věřím některým firmám z oboru energetiky, potravinářství, automatizaci, farmacie. Skvělí jsou zbrojaři, ale do těch nechci investovat. Vybírám si firmy, které jsou známé tím, že vyplácejí dividendy.

Veřejně neobchodovatelné firmy – nejsou vhodné pro menší investory, ale pro ty zkušené a bonitní. Zde věřím oborům s vysokou přidanou hodnotou a pestrou škálou zákazníků.

Podnikání – pro ty, kdo mají nápad je skvělou investicí vlastní podnikání. Každý v něm může rozvíjet své kompetence.

Nemovitosti – důležité jsou kvalitní nájemní nemovitosti. Nadále věřím i pozemkům, je to skvělý uchovatel hodnoty, půdy totiž ubývá.
Znovu objevuji také investice do orné půdy. Některé vlastníky doba přinutila ornou půdu prodávat a je málo kupujících. Tím pádem jsou lepší ceny. Segmentem budoucnosti je bydlení a služby pro seniory.
Zajímavé jsou i úvěry do nemovitostí se zástavním právem a vysokou hodnotou zajištění. Zde ale nutné počítat s tím, že dlužník může zhavarovat a musím si umět se zástavou poradit.

Zlato a stříbro – na těchto drahých kovech se výrazně nebohatne, patří ale do portfolia. Zlato před pár dny atakovalo historická maxima, ale i přes držbu pěti a více let málokdo vydělal více než 50 %. Zlato beru jako jistotu, která se drží a neprodává. Stříbro je překvapivě pořád velmi levné a jsem za to rád, můžu dokoupit a pořád si myslím, že stříbro jako průmyslový kov má perspektivu.

Kryptoměny – ty nepreferuji. Z investic by měl mít člověk radost, a já nemám radost z toho, že se pálí přírodní zdroje na těžbu něčeho virtuálního. Možná jsem stará škola, ale mám rád hmotné investice a přidanou hodnotu.

Startupy – jsou moderní téma, ale když ale bude investorům vysychat hotovost a budou dražší peníze, dost startupů (bohužel i zajímavých) skončí.

Firemní dluhopisy, nemovitostní dluhopisy – jsou noční můrou, a to nejhorší ještě přijde.

Umění a veterány – jsou jen pro lidi, kteří tomu rozumí a dokážou si tuto investici užít.

Whisky, víno a podobné – pro mě je lepší dát si sklenku dobrého vína, než se strachovat o to, zda jsem dobře koupil a dokážu jednou dobře prodat.

Autor:
  • Nejčtenější

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Za invaliditou bývá nejčastěji nemoc. Výpadek příjmů může dorovnat pojištění

16. května 2024

Obrovský propad v příjmech a současně s tím výrazně vyšší výdaje – to jsou hlavní těžkosti, které s...

Kdy mohou děti dostat od banky virtuální kartu a kdy plastovou

16. května 2024

Banky se předhánějí v nabídkách účtů pro děti. Nabízejí finanční příspěvky a samozřejmě i plastové...

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...