Chyby v daňovém přiznání můžou přijít draho. Na co si dát pozor?

Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kde poplatníci nejčastěji chybují a jaký to může mít dopad z pohledu případných sankcí ze strany úřadů, vysvětluje daňová poradkyně Monika Lodrová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zjednodušeně lze říci, že daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte téměř výhradně příjem ze zaměstnání od jednoho zaměstnavatele a ostatní příjmy nepřevýší částku 6 000 Kč za rok, pokud jste osobou bez příjmů, respektive s celkovými příjmy do 15 000 Kč, nebo jste jako živnostník vstoupili do paušálního režimu a nijak neporušili jeho podmínky.

„Často se v praxi setkávám s tím, že lidé opomenou podat daňové přiznání v situacích, kdy sice realizovali příjem nad uvedené hranice ostatních příjmů, ale přiznání nepodají v mylné představě, že uvedené hranice jsou hranicí zisku nebo čistých příjmů,“ upozorňuje daňová poradkyně Monika Lodrová.

Rozhodující je hrubý příjem

Pro správce daně rozhoduje hranice hrubých příjmů. Například prodáte automobil za kratší dobu než za jeden rok od jeho koupě, byť se ztrátou, nebo cenné papíry za více než 100 tisíc Kč ročně i jen s malým ziskem, pak s největší pravděpodobností budete muset daňové přiznání podat.

Stejně tak jestliže jste ukončili penzijní nebo životního pojištění, na které byly čerpány daňové výhody, uskutečnili obchody s cennými papíry nebo směnili kryptoměny.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Naše interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás.

„V neposlední řadě jsou to také zaměstnanecké akciové programy, v některých případech vzniká povinnost zaměstnance zdanit rozdíl mezi tržní cenou nabytých cenných papírů a úplatou za ně v daňovém přiznání navzdory očekávání, že je za zdanění vždy zodpovědný zaměstnavatel,“ dodává poradkyně.

Řada lidí si své pochybení uvědomí a daňové přiznání podá se zpožděním, jenže za takzvané opožděné tvrzení daně hrozí pokuta. „Ta se počítá z celkové daně (nikoliv doplatku daně), a může být poměrně vysoká, její výše činí 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení až do výše 5 procent celkové daňové povinnosti,“ vypočítává Monika Lodrová.

Monika Lodrová

Monika Lodrová
 • Je certifikovaným daňovým poradcem.
 • Svým klientům poskytuje poradenství v oblasti daní a účetnictví. Specializuje se na mezinárodní zdanění fyzických osob a struktury mezinárodní mobility.
 • Vystudovala zdanění a daňovou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
 • Téměř 10 let pracuje ve společnosti BDO Česká republika.
 • V současné době působí v daňovém oddělení na pozici vedoucí pro daně z příjmů fyzických osob.
 • Pokud jsou například příjmy ve výši 55 tisíc Kč měsíčně a daňové přiznání je podáno s půlročním zpožděním, hrozí celková sankce zhruba 4 tisíce Kč. Jestliže vznikne také nedoplatek daně, hrozí sankce ve formě úroku z prodlení kolem 12 procent daňového nedoplatku za rok.

  Pozor na termíny

  Od loňského roku jsou pro podání daňového přiznání změněny lhůty. Z klasického termínu 1. dubna je za určitých okolností lhůta automaticky prodloužena na první pracovní den v květnu, letos tedy na 2. 5. 2022.
  Aby k prodloužení termínu došlo, musí být podání učiněno elektronicky, tj. například datovou schránkou, kvalifikovaným certifikátem nebo přes portál Moje daně (s ověřenou identitou).

  Pozor ale na platby. „Pokud je přiznání, i elektronicky, podáno před 1. 4., lhůta pro platbu případného nedoplatku daně je právě 1. 4. a nikoliv až 2. 5. Je třeba přemýšlet nad tím, kdy přiznání reálně podáte,“ doporučuje Monika Lodrová.

  Jestliže tedy zaplatíte daň 2. 5., ale přiznání jste podali do 1. 4., hrozí vám úrok z prodlení za pozdní platbu daně ve výši zhruba 12 procent p. a. z daňového nedoplatku, počítaný od 1. 4.

  Nepodceňujte formální náležitosti

  Podáváte daňové přiznání v papírové podobě? Možná se vám to bude zdát jako zbytečná rada, ale zkontrolujte, zda jste je podepsali, a to jak v kolonce podpis, tak na případné žádosti o vrácení přeplatku. Bez těchto dvou podpisů se nejspíš vrácení přeplatku nedočkáte.

  Uvádějte v daňovém přiznání svůj kontakt, ať už telefon či e-mail. Pokud správce daně zjistí nějaké drobné nesrovnalosti, velice často neformálně (tedy telefonicky či e-mailem) vyzve k jejich nápravě. Když kontakt uveden není, nezbývá úřadu nic jiného než zaslat oficiální písemnou výzvu, což může pozdržet například vrácení přeplatku na dani.

  A ještě jedna rada a častá chyba. „V daňovém přiznání mnozí jako svou adresu vyplňují tu, na které se momentálně zdržují, což je s velkou pravděpodobností způsobeno názvem kolonky „adresa místa pobytu,“ míní poradkyně.

  Správce daně zajímá adresa vašeho trvalého pobytu. Chybné vyplnění adresy může vést k tomu, že přiznání podáte na jiný finanční úřad. A důsledek? Zpoždění v podání daňového přiznání, než si úřady mezi sebou přiznání přepošlou a samozřejmě pokuta.

  Doplňte přílohy

  Daňovou povinnost si můžete snížit, pro uplatnění některých odpočtů je ale nutné předložit potřebné dokumenty. Určitým vodítkem může být podpisová strana formuláře daňového přiznání, kde jsou v horní části uvedeny „Přílohy DAP“.

  „Řada příloh v seznamu výslovně uvedena není, a tak je poplatníci k daňovému přiznání nepřikládají, nicméně bez nich obvykle správce daně položky neuplatní,“ varuje Lodrová.

  Pokud chcete odečíst příspěvky na penzijní či životní pojištění, v prvním roce uplatnění výhod zašlete správci daně i kopii smlouvy. Stejně tak u odpočtu uhrazených úroků z hypotečního úvěru musíte nejprve doložit smlouvu o hypotečním úvěru a list vlastnictví z katastru nemovitostí.
  A co bývá častou chybou je, že osoba uvádějící odpočet není vlastníkem nemovité věci ani účastníkem úvěrové smlouvy, ta samozřejmě na žádnou úlevu na dani nárok nemá.

  Někdy chybují i rodiče, když si daňové zvýhodnění uplatňují oba za stejné dítě. Toto však správce daně zpravidla zjistí, data (zejména rodné číslo dítěte) k těmto záležitostem dostupné má.

  Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

  Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

  9. dubna 2024

  Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

  Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

  12. dubna 2024

  Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

  13. dubna 2024

  Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

  Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

  15. dubna 2024

  Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

  11. dubna 2024

  Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

  KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

  16. dubna 2024

  Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

  Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

  16. dubna 2024

  První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

  Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

  15. dubna 2024

  Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

  KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

  14. dubna 2024

  Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

  Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

  Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

  Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

  Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

  Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

  V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

  Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

  Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

  Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

  Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...