Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. února 2024 Matěj

Chyby v daňovém přiznání můžou přijít draho. Na co si dát pozor?

Blíží se termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kde poplatníci nejčastěji chybují a jaký to může mít dopad z pohledu případných sankcí ze strany úřadů, vysvětluje daňová poradkyně Monika Lodrová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zjednodušeně lze říci, že daňové přiznání nemusíte podávat, pokud máte téměř výhradně příjem ze zaměstnání od jednoho zaměstnavatele a ostatní příjmy nepřevýší částku 6 000 Kč za rok, pokud jste osobou bez příjmů, respektive s celkovými příjmy do 15 000 Kč, nebo jste jako živnostník vstoupili do paušálního režimu a nijak neporušili jeho podmínky.

„Často se v praxi setkávám s tím, že lidé opomenou podat daňové přiznání v situacích, kdy sice realizovali příjem nad uvedené hranice ostatních příjmů, ale přiznání nepodají v mylné představě, že uvedené hranice jsou hranicí zisku nebo čistých příjmů,“ upozorňuje daňová poradkyně Monika Lodrová.

Rozhodující je hrubý příjem

Pro správce daně rozhoduje hranice hrubých příjmů. Například prodáte automobil za kratší dobu než za jeden rok od jeho koupě, byť se ztrátou, nebo cenné papíry za více než 100 tisíc Kč ročně i jen s malým ziskem, pak s největší pravděpodobností budete muset daňové přiznání podat.

Stejně tak jestliže jste ukončili penzijní nebo životního pojištění, na které byly čerpány daňové výhody, uskutečnili obchody s cennými papíry nebo směnili kryptoměny.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Naše interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás.

„V neposlední řadě jsou to také zaměstnanecké akciové programy, v některých případech vzniká povinnost zaměstnance zdanit rozdíl mezi tržní cenou nabytých cenných papírů a úplatou za ně v daňovém přiznání navzdory očekávání, že je za zdanění vždy zodpovědný zaměstnavatel,“ dodává poradkyně.

Řada lidí si své pochybení uvědomí a daňové přiznání podá se zpožděním, jenže za takzvané opožděné tvrzení daně hrozí pokuta. „Ta se počítá z celkové daně (nikoliv doplatku daně), a může být poměrně vysoká, její výše činí 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení až do výše 5 procent celkové daňové povinnosti,“ vypočítává Monika Lodrová.

Monika Lodrová

Monika Lodrová
 • Je certifikovaným daňovým poradcem.
 • Svým klientům poskytuje poradenství v oblasti daní a účetnictví. Specializuje se na mezinárodní zdanění fyzických osob a struktury mezinárodní mobility.
 • Vystudovala zdanění a daňovou politiku na Vysoké škole ekonomické v Praze.
 • Téměř 10 let pracuje ve společnosti BDO Česká republika.
 • V současné době působí v daňovém oddělení na pozici vedoucí pro daně z příjmů fyzických osob.
 • Pokud jsou například příjmy ve výši 55 tisíc Kč měsíčně a daňové přiznání je podáno s půlročním zpožděním, hrozí celková sankce zhruba 4 tisíce Kč. Jestliže vznikne také nedoplatek daně, hrozí sankce ve formě úroku z prodlení kolem 12 procent daňového nedoplatku za rok.

  Pozor na termíny

  Od loňského roku jsou pro podání daňového přiznání změněny lhůty. Z klasického termínu 1. dubna je za určitých okolností lhůta automaticky prodloužena na první pracovní den v květnu, letos tedy na 2. 5. 2022.
  Aby k prodloužení termínu došlo, musí být podání učiněno elektronicky, tj. například datovou schránkou, kvalifikovaným certifikátem nebo přes portál Moje daně (s ověřenou identitou).

  Pozor ale na platby. „Pokud je přiznání, i elektronicky, podáno před 1. 4., lhůta pro platbu případného nedoplatku daně je právě 1. 4. a nikoliv až 2. 5. Je třeba přemýšlet nad tím, kdy přiznání reálně podáte,“ doporučuje Monika Lodrová.

  Jestliže tedy zaplatíte daň 2. 5., ale přiznání jste podali do 1. 4., hrozí vám úrok z prodlení za pozdní platbu daně ve výši zhruba 12 procent p. a. z daňového nedoplatku, počítaný od 1. 4.

  Nepodceňujte formální náležitosti

  Podáváte daňové přiznání v papírové podobě? Možná se vám to bude zdát jako zbytečná rada, ale zkontrolujte, zda jste je podepsali, a to jak v kolonce podpis, tak na případné žádosti o vrácení přeplatku. Bez těchto dvou podpisů se nejspíš vrácení přeplatku nedočkáte.

  Uvádějte v daňovém přiznání svůj kontakt, ať už telefon či e-mail. Pokud správce daně zjistí nějaké drobné nesrovnalosti, velice často neformálně (tedy telefonicky či e-mailem) vyzve k jejich nápravě. Když kontakt uveden není, nezbývá úřadu nic jiného než zaslat oficiální písemnou výzvu, což může pozdržet například vrácení přeplatku na dani.

  A ještě jedna rada a častá chyba. „V daňovém přiznání mnozí jako svou adresu vyplňují tu, na které se momentálně zdržují, což je s velkou pravděpodobností způsobeno názvem kolonky „adresa místa pobytu,“ míní poradkyně.

  Správce daně zajímá adresa vašeho trvalého pobytu. Chybné vyplnění adresy může vést k tomu, že přiznání podáte na jiný finanční úřad. A důsledek? Zpoždění v podání daňového přiznání, než si úřady mezi sebou přiznání přepošlou a samozřejmě pokuta.

  Doplňte přílohy

  Daňovou povinnost si můžete snížit, pro uplatnění některých odpočtů je ale nutné předložit potřebné dokumenty. Určitým vodítkem může být podpisová strana formuláře daňového přiznání, kde jsou v horní části uvedeny „Přílohy DAP“.

  „Řada příloh v seznamu výslovně uvedena není, a tak je poplatníci k daňovému přiznání nepřikládají, nicméně bez nich obvykle správce daně položky neuplatní,“ varuje Lodrová.

  Pokud chcete odečíst příspěvky na penzijní či životní pojištění, v prvním roce uplatnění výhod zašlete správci daně i kopii smlouvy. Stejně tak u odpočtu uhrazených úroků z hypotečního úvěru musíte nejprve doložit smlouvu o hypotečním úvěru a list vlastnictví z katastru nemovitostí.
  A co bývá častou chybou je, že osoba uvádějící odpočet není vlastníkem nemovité věci ani účastníkem úvěrové smlouvy, ta samozřejmě na žádnou úlevu na dani nárok nemá.

  Někdy chybují i rodiče, když si daňové zvýhodnění uplatňují oba za stejné dítě. Toto však správce daně zpravidla zjistí, data (zejména rodné číslo dítěte) k těmto záležitostem dostupné má.

  Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

  Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

  22. února 2024

  „Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

  Mladí nadšenci z Beskyd uspěli u zákazníků i v soutěži. Obrat firmy roste

  17. února 2024

  Mikuláš Dohnal a Jakub Najdek jsou milovníci kávy. Už na vysoké škole začali provozovat e-shop s...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

  22. února 2024

  Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

  Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

  21. února 2024

  Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Denně pomáhá tisícům lidí s budoucím důchodem. Jak využívat aplikaci IDA

  21. února 2024

  Premium Stále víc lidí v aktivním věku se zajímá o svou budoucí penzi. Informativní důchodová aplikace...

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

  Dermacolu se daří. Reportáž z rodinné firmy, která expanduje do světa

  24. února 2024

  U zrodu značky Dermacol stála Věra Knoblochová. Začalo to snahou pomoci malé holčičce. A ani po 57...

  Nižší spotřeba českých domácností krotí drahotu. Sázíme na střídmost

  23. února 2024

  Pokles nákupního apetitu Čechů přispěl ke zkrocení vysoké inflace. Lidé dávají obchodníkům jasně...

  Potřebujete půjčku do výplaty? V nabídkách jsou obrovské rozdíly

  23. února 2024

  Premium Nemoc, rozbité auto nebo domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete. Děje se to denně. Ne pro...

  Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

  22. února 2024

  Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

  Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

  Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

  Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

  Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

  Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

  Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

  Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

  Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

  Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

  „Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...