Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2021 připadá letos na pátek 1. dubna 2022.
Zaměstnanci, kteří budou podávat daňové přiznání sami a mají pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou i letos využít zjednodušený daňový formulář na dvě stránky.
Zjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2021(formát XLSX pro Excel) Pro zaměstnance, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů). Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars. Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh. Formuláře vytištěné z Open Office zkontrolujte a případně upravte velikost okrajů stránky. |
Pro ostatní daňové poplatníky je určený standardní formulář. Do interaktivních daňových přiznání iDNES.cz stačí vyplnit pouze osobní údaje, příjmy, výdaje a chytrý tiskopis vše potřebné spočítá sám. U obtížnějších políček se vám po najetí kurzoru zobrazí nápověda.
Standardní formulář pro daňové přiznání za rok 2021(formát XLSX pro Excel) Funkčnost formulářů otestovala společnost Mazars. |
Vyplněné interaktivní daňové přiznání stačí vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad. Odevzdat můžete i černobílou verzi. Daň vypočtená v daňovém přiznání je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání daňového přiznání. Daň je možné zaplatit:
- bezhotovostní platbou prostřednictvím bankovního příkazu nebo internetového bankovnictví,
- v hotovosti na finančním úřadu – územním pracovišti,
- v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky typu A.
Novinky pro daňové přiznání za rok 2021
I letos se připravte na některé novinky. V daňovém přiznání za rok 2021 se proti roku 2020 uplatní vyšší sleva na poplatníka, vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další děti nebo vyšší školkovné. Vyšší zdanitelné příjmy však podléhají již 23procentní sazbě daně z příjmů.
1. Sleva na poplatníka = 27 840 korun
V daňovém přiznání za rok 2021 uplatní všichni daňoví poplatníci slevu na poplatníka v částce 27 840 korun, což je o 3 000 korun více než za rok 2020. Při stejném daňovém základu tedy zaplatí za rok 2021 na dani z příjmu fyzických osob všichni daňoví poplatníci méně než v roce 2020.
Hledáte dobře placenou práci v Nizozemsku? Navštivte internetový portál jobDNES.cz. |
Sleva na poplatníka se, na rozdíl od ostatních daňových slev nebo daňových odpočtů, nemusí nijak prokazovat. „Sleva na poplatníka se uplatní vždy v částce 27 840 korun, i když výdělečná činnost trvala několik měsíců nebo daňové přiznání podává například starobní důchodce,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
2. Děti sníží více daňovou povinnost
V daňovém přiznání za rok 2021 se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě než v roce 2020. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Na první dítě za celý rok 2021 činí daňové zvýhodnění 15 204 korun, na druhé dítě 22 320 korun a na třetí dítě 27 840 korun. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se tak meziročně zvýšilo o 2 916 korun, na třetí a další dítě o 3 636 korun. Na děti s průkazem ZTP/P náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši.
Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom neplatí daňový poplatník nic na dani z příjmů, a ještě obdrží od státu daňový bonus. V daňovém přiznání za rok 2021 přitom není maximální částka daňového bonusu oproti roku 2020 zastropována.
Další příznivou legislativní změnou pro rodiče s dětmi je zvýšení maximální částky školkovného z 14 600 korun na 15 200 korun na každé dítě. „Rodič uplatňující v daňovém přiznání za rok 2021 daňové zvýhodnění na tři děti si sníží daňovou povinnost o 6 552 korun oproti roku 2020,“ vypočítává Gabriela Ivanco.
3. Vyšší příjmy = vyšší daň
Pro zdaňovací období roku 2021 platí dvě daňová pásma:
- Do daňového základu ve výši 1 701 168 korun se odvádí 15procentní daň z příjmu.
- Z daňového základu nad 1 701 168 korun se odvádí již 23procentní daň z příjmu.
Vyšší daňové 23procentní sazbě daně přitom za rok 2021 podléhají všechny zdanitelné příjmy. „Legislativní změna u daňových pásem se negativně dotkne zejména lidí s vysokými zdanitelnými pasivními příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo z ostatních příjmů, neboť tyto daňové příjmy za rok 2020 solidární dani nepodléhaly,“ doplňuje daňová poradkyně.
Pro srovnání – za kalendářní rok 2020 podléhaly všechny zdanitelné příjmy 15procentní sazbě daně a z rozhodného příjmu ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti nad 1 672 080 korun se ještě odváděla 7procentní solidární daň.
4. Platí zvýšený limit pro dary
Mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ patří při splnění zákonných podmínek i dary. Při splnění zákonného účelu daru musí částka daru činit alespoň 1 000 korun a maximálně je možné si za rok 2021 uplatnit dary až v hodnotě 30 procent základu daně.
Nezdanitelné položky nesnižují přímo vypočtenou daň z příjmu, ale daňový základ. „U nadstandardních příjmů podléhajících 23procentní daňové sazbě to znamená daňovou úsporu 230 korun z každé tisícikoruny daňových odpočtů, u příjmů podléhajících 15procentní sazbě daně potom úsporu 150 korun z každé tisícikoruny,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.
Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ
Kromě daňového přiznání má většina podnikatelů také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně. Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod, jak ho podat, je k dispozici například na webových stránkách ČSSZ nebo ePortálu ČSSZ.
Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formulář je potřeba nejprve uložit do počítače, a to kliknutím na odkaz pravým tlačítkem myši a volbou „Uložit odkaz jako...“