Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Jako každý rok čeká daňové poplatníky roční zúčtování daně z příjmu. Vyplnit a odevzdat růžový formulář musejí nejen živnostníci, podnikatelé, umělci a další OSVČ, ale i někteří důchodci, studenti i řada zaměstnanců. Naše interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2021 připadá letos na pátek 1. dubna 2022.

Zaměstnanci, kteří budou podávat daňové přiznání sami a mají pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou i letos využít zjednodušený daňový formulář na dvě stránky.

Zjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2021

(formát XLSX pro Excel)

Pro zaměstnance, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů).

Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars.

Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh. Formuláře vytištěné z Open Office zkontrolujte a případně upravte velikost okrajů stránky.

Pro ostatní daňové poplatníky je určený standardní formulář. Do interaktivních daňových přiznání iDNES.cz stačí vyplnit pouze osobní údaje, příjmy, výdaje a chytrý tiskopis vše potřebné spočítá sám. U obtížnějších políček se vám po najetí kurzoru zobrazí nápověda.

Standardní formulář pro daňové přiznání za rok 2021

(formát XLSX pro Excel)

Funkčnost formulářů otestovala společnost Mazars.

Vyplněné interaktivní daňové přiznání stačí vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad. Odevzdat můžete i černobílou verzi. Daň vypočtená v daňovém přiznání je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání daňového přiznání. Daň je možné zaplatit:

  • bezhotovostní platbou prostřednictvím bankovního příkazu nebo internetového bankovnictví,
  • v hotovosti na finančním úřadu – územním pracovišti,
  • v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky typu A.

Novinky pro daňové přiznání za rok 2021

I letos se připravte na některé novinky. V daňovém přiznání za rok 2021 se proti roku 2020 uplatní vyšší sleva na poplatníka, vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další děti nebo vyšší školkovné. Vyšší zdanitelné příjmy však podléhají již 23procentní sazbě daně z příjmů.

1. Sleva na poplatníka = 27 840 korun

V daňovém přiznání za rok 2021 uplatní všichni daňoví poplatníci slevu na poplatníka v částce 27 840 korun, což je o 3 000 korun více než za rok 2020. Při stejném daňovém základu tedy zaplatí za rok 2021 na dani z příjmu fyzických osob všichni daňoví poplatníci méně než v roce 2020.

Hledáte dobře placenou práci v Nizozemsku? Navštivte internetový portál jobDNES.cz.

Sleva na poplatníka se, na rozdíl od ostatních daňových slev nebo daňových odpočtů, nemusí nijak prokazovat. „Sleva na poplatníka se uplatní vždy v částce 27 840 korun, i když výdělečná činnost trvala několik měsíců nebo daňové přiznání podává například starobní důchodce,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

2. Děti sníží více daňovou povinnost

V daňovém přiznání za rok 2021 se uplatní vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě než v roce 2020. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Na první dítě za celý rok 2021 činí daňové zvýhodnění 15 204 korun, na druhé dítě 22 320 korun a na třetí dítě 27 840 korun. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se tak meziročně zvýšilo o 2 916 korun, na třetí a další dítě o 3 636 korun. Na děti s průkazem ZTP/P náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši.

Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom neplatí daňový poplatník nic na dani z příjmů, a ještě obdrží od státu daňový bonus. V daňovém přiznání za rok 2021 přitom není maximální částka daňového bonusu oproti roku 2020 zastropována.

Další příznivou legislativní změnou pro rodiče s dětmi je zvýšení maximální částky školkovného z 14 600 korun na 15 200 korun na každé dítě. „Rodič uplatňující v daňovém přiznání za rok 2021 daňové zvýhodnění na tři děti si sníží daňovou povinnost o 6 552 korun oproti roku 2020,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

3. Vyšší příjmy = vyšší daň

Pro zdaňovací období roku 2021 platí dvě daňová pásma:

  • Do daňového základu ve výši 1 701 168 korun se odvádí 15procentní daň z příjmu.
  • Z daňového základu nad 1 701 168 korun se odvádí již 23procentní daň z příjmu.

Vyšší daňové 23procentní sazbě daně přitom za rok 2021 podléhají všechny zdanitelné příjmy. „Legislativní změna u daňových pásem se negativně dotkne zejména lidí s vysokými zdanitelnými pasivními příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo z ostatních příjmů, neboť tyto daňové příjmy za rok 2020 solidární dani nepodléhaly,“ doplňuje daňová poradkyně. 

Pro srovnání – za kalendářní rok 2020 podléhaly všechny zdanitelné příjmy 15procentní sazbě daně a z rozhodného příjmu ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti nad 1 672 080 korun se ještě odváděla 7procentní solidární daň.

4. Platí zvýšený limit pro dary

Mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ patří při splnění zákonných podmínek i dary. Při splnění zákonného účelu daru musí částka daru činit alespoň 1 000 korun a maximálně je možné si za rok 2021 uplatnit dary až v hodnotě 30 procent základu daně.

Nezdanitelné položky nesnižují přímo vypočtenou daň z příjmu, ale daňový základ. „U nadstandardních příjmů podléhajících 23procentní daňové sazbě to znamená daňovou úsporu 230 korun z každé tisícikoruny daňových odpočtů, u příjmů podléhajících 15procentní sazbě daně potom úsporu 150 korun z každé tisícikoruny,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ

Kromě daňového přiznání má většina podnikatelů také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně. Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod, jak ho podat, je k dispozici například na webových stránkách ČSSZ nebo ePortálu ČSSZ.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formulář je potřeba nejprve uložit do počítače, a to kliknutím na odkaz pravým tlačítkem myši a volbou „Uložit odkaz jako...“

Pokyny pro vyplnění (vzor VZP ČR)

Autor:
  • Nejčtenější

Spočítejte si na unikátní kalkulačce, jakou cenu má váš rodinný dům

Česká asociace pojišťoven připravila unikátní kalkulačku. Majitelé rodinných domů si na ní mohou sami propočítat, jaká...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Žádný oběd není zadarmo, říká investiční odborník Martin Mašát

Češi začali s inflací konečně více investovat. Mnozí investují sami. „Často si neuvědomují, že vedle skvělých zisků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Využijte výhod stavebka na maximum. Víte, jak na to?

Stavební spoření je finanční produkt určený ke zhodnocování peněz s možností získání výhodného úvěru. Jeho podmínky ale...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Daně 2022: Nezapomeňte v termínu odevzdat přehledy. Co si ohlídat?

Pokud jste už zvládli daně a odevzdali finančnímu úřadu daňové přiznání, teď je před vámi další úkol. Své zdravotní...

Kteří zaměstnanci mají v roce 2023 nárok na daňový bonus na děti

Daň z příjmu fyzických osob výrazně snižuje daňové zvýhodnění na děti. Někteří zaměstnanci díky tomu nezaplatí žádnou...

S nástupem do zaměstnání získají absolventi i pár tisíc od státu

Během prázdnin a nyní v září nastupuje hodně absolventů do svého prvního zaměstnání. S první výplatou začnou odvádět...

Daně 2022: Na nejasné daňové otázky čtenářů odpovídají odborníci

Zbývá posledních pár dní na to, abyste dali dohromady daňové přiznání za loňský rok Jestli je to pro vás těžká...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...