Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Kdo bude muset podat daňové přiznání, i když zvolil paušální daň

Máme za sebou první rok fungování nové paušální daně. K tomuto režimu je přihlášeno okolo 65 tisíc daňových poplatníků. Starosti s daňovou agendou však neodpadnou všem. Daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars přibližuje několik scénářů, kdy i paušalisté budou muset podat daňové přiznání a přehledy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V nejjednodušší situaci jsou poplatníci, kterým i na konci roku 2021 zůstaly zachovány podmínky, za nichž se na začátku loňského roku přihlásili do paušálního režimu. 

„Účel paušální daně došel k naplnění, pokud poplatník zůstal osobou samostatně výdělečně činnou, na kterou se vztahují předpisy v oblasti zákonného zdravotního a sociálního pojištění, nestal se plátcem DPH, společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Účel paušální daně došel k naplnění i tehdy, pokud se poplatník nestal dlužníkem a nebylo vůči němu zahájeno insolvenční řízení. A dále v případě, že jeho příjmy ze samostatné činnosti (s výjimkou příjmů nezdaňovaných či zdaňovaných srážkovou daní) nepřesáhly 1 milion korun. Další podmínkou je, že poplatník neměl příjmy ze závislé činnosti (kromě těch zdaňovaných srážkovou daní) a ani jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy v úhrnu nepřesáhly 15 000 korun-

V případě splnění všech podmínek nemusí poplatník nic dělat. To znamená, že nepodává přiznání k dani ani přehledy pojistného. „Jeho daňová i pojistná povinnost bude vypořádána zaplacenými paušálními zálohami k poslednímu dni lhůty pro podání přiznání. Správce daně sám převede částky odpovídající zdravotnímu a sociálnímu pojištění příslušným institucím,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Vydělali jste přes limit? Paušální daň se vám nevyplatí? Expertka radí

Nicméně i tato varianta není podle odborníků zcela „bezbolestná“. Poplatník totiž nesmí zapomenout na povinnost případné úpravy základu daně při přechodu ze standardních způsobů stanovení základu daně na paušální daň. 

„Konkrétní úprava základu daně záleží na tom, zda poplatník v předcházejícím období vedl účetnictví, daňovou evidenci či uplatňoval výdaje paušálem. Základ daně se upravuje například o zůstatky rezerv, opravných položek, pohledávek, dluhů či zásob,“ přibližuje daňová poradkyně.

Úprava základu daně bude provedena formou dodatečného daňového přiznání. A to za období předcházející období, kdy je daň rovna paušální dani. „Na poplatníka se v takovém případě hledí, jako by nebyl v prodlení s podáním tohoto dodatečného přiznání,“ upřesňuje Ivanco.

Paušální režim a podání daňového přiznání

Kdy však musí poplatník podat daňové přiznání, i když byl v roce 2021 řádně přihlášen do paušálního režimu? Scénářů je několik:

  • Když poplatník na konci roku zjistí, že jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy (např. neosvobozené příjmy z prodeje nemovitosti či cenných papírů) v úhrnu přesáhly 15 000 Kč.
  • Když poplatník obdržel příjmy ze závislé činnosti (jiné než zdaňované srážkovou daní, tedy například příjmy z dohody o provedené práce do 10 000 Kč). 

V těchto případech nedojde sice k zániku paušálního režimu, lze i následující rok pokračovat v platbě paušálních záloh, ale za daný rok bude poplatník povinen podat přiznání a přehledy ve standardním režimu.

Modelový příklad 1

Poplatník přihlášený k paušální dani si v roce 2021 vydělal na dohodu o provedení práce 10 tisíc Kč. Z příjmu byla odvedena zálohová daň ve výši 1 500 Kč. Za rok 2021 měl dále příjmy ze samostatné výdělečné činnosti ve výši 650 000 Kč. Výdaje si neevidoval, protože spoléhal na paušální režim.

Vzhledem k tomu, že měl poplatník k příjmům z podnikání ještě příjmy ze závislé činnosti, ze kterých mu byla odvedena zálohová daň z příjmu, bude si muset za rok 2021 podat daňové přiznání. 

K příjmům si bude moct uplatnit výdaje v paušální výši 390 000 (60 procent z 650 000). Dále si odečte slevu na poplatníka (případně jiné slevy a odčitatelné položky) a odečte si zaplacenou zálohu na daň ve výši 12x100 Kč, tj. 1 200 Kč a také zálohovou daň ve výši 1 500 Kč. Výsledná daň bude činit 9 960 Kč. Pokud by měl ale poplatník 1 nebo více dětí, na dani by nezaplatil nic a ještě by od finančního úřadu dostal daňový bonus.
Dále si bude muset podat přehledy na zdravotní a sociální pojištění.

„Poplatník v paušálním režimu, který se chce vyhnout povinnosti podat daňové přiznání, by si měl pohlídat, aby po celé zdaňovací období splňoval podmínky pro vyrovnání daňové povinnosti paušální daní,“ upozorňuje Ivanco.

Daňové přiznání za rok 2021: využijte chytré interaktivní formuláře

Povinnost podat daňové přiznání může v tuto chvíli přinést několik náročnějších momentů. „Prvním je, jakým způsobem bude poplatník schopen stanovit základ daně, jelikož v režimu paušální daně neměl povinnost vést daňovou evidenci,“ říká daňová poradkyně společnosti Mazars.

 Výhodou podání daňového přiznání může být možnost uplatnit případné slevy na dani a odpočty od základu daně, které nejsou při paušální dani možné.

Daňové přiznání a zánik paušálního režimu

V průběhu či na konci roku mohly dále nastat okolnosti, které kromě „pouhé“ nemožnosti vypořádat daň paušální daní vedly k zániku celého paušálního režimu. 

Modelový příklad 2

Poplatník přihlášený k paušální dani měl za rok 2021 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti ve výši 1 200 000 Kč. Výdaje si neevidoval, protože spoléhal na paušální režim. Vzhledem k tomu, že měl poplatník k příjmům z podnikání ještě příjmy ze závislé činnosti, ze kterých mu byla odvedena zálohová daň z příjmu, bude si muset za rok 2021 podat daňové přiznání.

K příjmům si bude moct uplatnit výdaje v paušální výši 720 000 (60 procent z 1 200 000). Dále si odečte slevu na poplatníka (případně jiné slevy a odčitatelné položky) a odečte si zaplacenou zálohu na daň ve výši 12x100 Kč, tj. 1200 Kč. Výsledná daň bude činit 42 960 Kč (základ daně 480 000 Kč, daň 72 000-27 840 (sleva)=44 160-1200 (záloha: 100x12).
Dále si rovněž bude muset podat přehledy na zdravotní a sociální pojištění.

 Těmito okolnosti může být situace, kdy příjmy ze samostatné činnosti za zdaňovací období přesáhly 1 milion Kč, poplatník se stal plátcem DPH, stal se společníkem v. o. s. nebo komplementářem k. s., nabylo účinnosti rozhodnutí o úpadku poplatníka a insolvenční řízení nebylo skončeno, na poplatníka se přestaly vztahovat české předpisy o zdravotním a sociálním pojištění či poplatník přestal být českým daňovým rezidentem a zároveň přestal vykonávat samostatnou činnost na územní České republiky.

„Tyto okolnosti kromě výše zmíněné povinnosti podat přiznání a přehledy ve standardním režimu, mají ještě ten důsledek, že poplatník je povinen oznámit tyto skutečnosti správci daně do 15 dnů od dne, ve kterém tato skutečnost nastala,“ říká daňová poradkyně společnosti Mazars.

Jak dodává, v této situaci poplatník nesmí zapomenout na obnovení placení standardních záloh na daň a pojistné odvody tak, jak vyplynuly z posledních přiznání a přehledů za rok 2020.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Daně 2022: S jakými novinkami musí počítat živnostníci a další OSVČ

Postavit se na vlastní nohy a začít podnikat není vůbec snadné. Je třeba zvládat i spoustu povinností vůči státu. I...

Daně 2022: Co odečíst a jak danit, když nevyděláváte pravidelně

Studenti, rodiče malých dětí, důchodci. Zdánlivě skupiny, které nemají nic moc společného. Daňovou optikou jsou si však...

Dopady vládního balíčku nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrným příjmem

Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České...

S nástupem do zaměstnání získají absolventi i pár tisíc od státu

Během prázdnin a nyní v září nastupuje hodně absolventů do svého prvního zaměstnání. S první výplatou začnou odvádět...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...