Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí a pět procent u příbuzných a jinak. Dostupnost bydlení se přitom zhoršuje, zvlášť pro mladé lidi. Měl by s tím něco dělat stát? Nebo je na lidech, aby si poradili sami?
Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov, krátce po svém dostavění v červenci 1938. | foto: ČTK

Spolu s odborníky jsme se podívali do historie a současnosti. Tedy přesněji na to, co pro bydlení dělal stát za první republiky a co dělá nyní. Bytová politika totiž byla v roce 1918 stejně jako dnes palčivý problém. Otázka nových bytů a domů byla ovšem natolik komplikovaná, že se jí politici zabývali téměř po celé trvání první republiky.

„Už v roce 1919 byl vydán první zákon, který podporoval stavbu obytných bytů způsobem státní záruky. V praxi to znamenalo, že náklady na stavbu byly rozděleny mezi vlastní podíl nájemníka, který musel být alespoň 5 % u bytových a 10 % u rodinných domů, a dále běžnou půjčku, která byla úročená, a půjčku se státní zárukou. Nájemné v těchto novostavbách přitom stanovilo ministerstvo sociální péče. A to tak, že bylo o polovinu vyšší než standardní nájemné u ostatních domů ve stejné oblasti. Tento způsob financování měl pokrýt až 15 % úmoru a úroku,“ přibližuje Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky.

Od roku 1920 začala vláda podporovat výstavbu domů, ve kterých byly alespoň čtyři byty. „Soukromníci, kteří se do takových staveb pustili, získali až 40procentní příspěvek na stavební náklady od státu. Přesto zbylých 60 procent znamenalo pro stavebníky často příliš vysokou finanční zátěž. Proto byl v roce 1921 přijat další zákon o daňových odpisech. Součástí tohoto zákona bylo například uvolnění ceny nájemného, volné nakládání s domem, osvobození od domovní daně na 50 let a různé další stavební úlevy, jako například příspěvek na úrok a úmor stavebních nákladů,“ vyjmenovává Vlastimil Nigrin

Díky tomuto zákonu byla změněna i výše nároků na stavební náklady při stavbě vícebytových domů. Pokud v domě bylo osm a více bytů, měl stavebník nárok na proplacení až 80 % stavebních nákladů. „V dalších třech letech byly podmínky jemně zpřísněny, změny se ale pohybovaly pouze v jednotkách procent,“ dodává Nigrin.

Čtěte také

„Dnes existuje poměrně výrazná asymetrie, pokud jde o podporu nájemního a vlastnického bydlení. To sice bylo a je daňově zvýhodněné, nicméně vzhledem k úzkému hrdlu danému stavebními předpisy a složitým povolováním nové výstavby je nabídka nového vlastnického či nájemního bydlení omezená, a ceny v posledních několika letech stouply natolik, že si je zejména mladé rodiny nemohou dovolit. Mladým rodinám do 36 let teď od poloviny srpna stát například umožní čerpat zvýhodněnou půjčku na koupi bytu ve výši 1,2 milionu korun a na stavbu nebo koupi rodinného domu maximálně dva miliony korun. Ale to ani zdaleka nebude stačit ve větších aglomeracích, o Praze už vůbec nemluvě,“ komentuje dnešní situaci Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace.

Štědrost státu na počátku 20. let

Na počátku 20. let minulého století byly státní orgány ke stavebníkům velmi velkorysé až štědré. Například pokud se stavebník dostal v průběhu výstavby do platební neschopnosti, stát se zaručoval za něj splácet celou zbývající anuitu v rámci zaručené zápůjčky.

Jak uvádí publicistka Dana Novotná ve svém článku nazvaném „Zákulisí bytové výstavby za 1. republiky“, stát se zabýval i problémem nucené dražby domu, kdy upřednostňoval sociální aspekt a doporučoval, aby nemovitost s nájemními byty převzal do majetku přímo stát.

„Dvě třetiny obyvatel, kteří si takto pořizovali bydlení, totiž patřily do nižších sociálních vrstev. Šlo především o dělníky a nižší státní zaměstnance a základní úlevy a osvobození při placení náhrad jim byly určeny také proto, že stavěné domy a byty byly poměrně malé. Pokud měl byt více než dva pokoje, byl vlastník považován za movitého a takové sociální výhody od státu nezískal,“ vysvětluje Vlastimil Nigrin.

Jak dnes bydlí Češi:

  • 39 % ve vlastním domě
  • 22 % ve vlastním bytě
  • 24 % v nájemním bytě
  • 10 % v družstevním
  • 5 % u příbuzných, známých a jinak

zdroj: ČSÚ, SLDB 2011

„Z ohlédnutí do historie je patrné, že stát výstavbu bytů výrazně podporoval zárukami a daňovými úlevami už za první republiky a řada tehdy používaných nástrojů je dnes zapomenutá. Naopak se zpřísňují podmínky a získat hypotéku bude pro řadu domácností ještě složitější. Od října 2018 se na doporučení ČNB bude přihlížet i k tomu, kolik žadatel o hypotéku vydělává. Celková výše dluhu by nově neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. Na splátku by měl žadatel vydat nejvýše 45 procent čistého měsíčního příjmu. V praxi to bude znamenat, že pětina žadatelů na hypotéku nejspíš nedosáhne,“ říká analytik Miroslav Zámečník.

1918 až 1945: vybudováno 1,4 milionu bytů

Ale zpět do historie. Zákon o stavebním ruchu z roku 1921 odstartoval obrovský boom stavebních akcí. Řečí čísel bylo v letech 1919 až 1924 vystavěno v tehdejším Československu celkem 4 296 domů s nájemními byty a 24 289 rodinných domů, v nichž bylo celkem 67 605 bytů. Nejčastěji se stavěly byty, které měly tři místnosti, přičemž jedna z nich byla vždy kuchyně, ve větších bytech často spojená s jídelnou. Ta měla v období první republiky nezastupitelnou úlohu. Byl to největší pokoj, ve kterém trávila rodina zdaleka nejvíce času. Zároveň v ní bývalo největší teplo,“ přibližuje Vlastimil Nigrin.

Vůbec nejvíce dostavených bytů bylo v roce 1928, kdy bylo dokončeno více než sto tisíc bytů. Konec dvacátých a první polovina třicátých let však byla nejen v Československu, ale i celosvětově poznamenána velkou hospodářskou krizí. Nedostatek financí se projevil logicky i ve stavebnictví a nastal prudký pokles bytové výstavby. Situace se zlepšila až v roce 1936, nemělo to však dlouhého trvání. Druhá světová válka byla již za dveřmi a po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava výstavba bytů ustoupila úplně do ústraní.

Kvůli nedostatku financí dostávali stavebníci od státu proplaceno až 80 %...
V letech 1918 až 1945 bylo vybudováno 1,4 milionu bytů.

„Celkem bylo v letech 1918 až 1945 v Československu vybudováno 1,4 milionu bytů. Vzhledem k tomu, že se v těchto letech pohyboval počet obyvatel v ČSR mezi 13,5 a 14 miliony, šlo o poměrně vysoké číslo. Výstavba nových bytů se však soustředila do ekonomicky silných oblastí. Například poměr mezi českými zeměmi a Slovenskem byl čtyři ku jedné,“ říká Vlastimil Nigrin.

Co říkají o výstavbě současná čísla

Ročně se v Česku v letech 2009 až 2017 dokončilo průměrně přes 29 tisíc nových bytů. Současným problémem, především ve větších městech, je jejich nedostatek. Podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group například jen Praha potřebuje podle svého strategického plánu ročně více než šest tisíc nových bytů. Dnes se jich v metropoli z potřebného počtu nepovoluje ani polovina. Pokud toto tempo bude pokračovat i nadále, v roce 2050 bude podle odhadů Michaely Tomáškové chybět v hlavním městě více než 50 tisíc bytů.

Průměrná velikost českého bytu je přitom menší, než je standard v Evropské unii. Zatímco průměrný byt v České republice má 78 m², v Evropské unii je to 96 m². Řada českých rodin se tak v bytech tísní a bydlení vnímá jako malé téměř 300 tisíc domácností. Snížená dostupnost bydlení se stala v posledním období velkým společenským problémem, což podvazuje podle odborníků potenciál ekonomického rozvoje.

„Jestli existuje v Česku opravdu horké politické téma, pak je to zvýšení nabídky bytů a vějíře možností, jak se k dostupnému bydlení dostat. Stát v tom má nezastupitelnou roli ve formulaci stavebních předpisů a podpoře nové výstavby. Své si musejí odpracovat i města a obce, zejména tam, kde je poptávka dlouhodobě neuspokojená,“ uzavírá ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

V článku byly použity údaje ze studie „100 let bydlení“, kterou zpracovala Hypoteční banka.

Měl by stát řešit dostupnost bydlení?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. srpna 2018. Anketa je uzavřena.
Autor:
  • Nejčtenější

Pracovní doba podle přání zaměstnance? Co změní novela zákoníku práce

Lepšímu sladění pracovního a rodinného života zaměstnanců by mělo pomoci i rozvrhování pracovní doby zaměstnancem. Co to znamená v praxi a na co si dát pozor, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz...

28. listopadu 2024

Proč často ztrácíme svůj drahocenný čas. Pozor na osm zlozvyků

Premium

Většina lidí si stěžuje na nedostatek času. Jsou přesvědčeni, že by ho potřebovali více, ať již pro sebe, k dokončení nejrůznějších úkolů a povinností, nebo pro svou rodinu. Čas je však v našem...

25. listopadu 2024

Práci chce změnit polovina Čechů. Zhatit kariéru ale může digitální stopa

Kdo by nechtěl získat vysněnou pracovní pozici a zvednout si tak i svůj příjem. Uvažuje o tom polovina zaměstnanců. Pokud si ale myslíte, že při hledání nové pracovní příležitosti je nejdůležitější...

28. listopadu 2024

Když dostanete v práci výpověď, od státu lze získat i pár tisíc korun

Pokud jste letos dostali od svého zaměstnavatele výpověď a po část roku 2024 jste byli nezaměstnaní, je dobré vědět, že od státu máte nárok na roční daňový přeplatek. O jak vysokou částku může jít? A...

27. listopadu 2024

Co hrozí řidičům, když havarují v zimě na letních pneumatikách

Nutnost přezout auto na zimní pneumatiky mnoho řidičů stále podceňuje. Vyjet na silnici s letními pneumatikami a způsobit havárii však může být velmi drahé. Potvrzují to pojišťovny.

26. listopadu 2024

Jak překonat syndrom vyhoření? Změnit práci zpravidla nestačí

Přibližně 30–50 procent českých zaměstnanců uvádí, že zažívají určitý stupeň vyhoření. Mezi časté mylné představy spojené s touto nesnází patří i přesvědčení, že stačí dočasná pauza, ať už v podobě...

2. prosince 2024

KVÍZ: Black Friday vrcholí. Jste experti v nakupování?

Fenomén nákupní horečky zvaný Black Friday neboli Černý pátek má ve Spojených státech a Kanadě téměř stoletou tradici. Úspěšně se zabydlil i u nás. Slevové akce obchodníků trvají zpravidla déle než...

vydáno 1. prosince 2024

Práce na pojišťovnu není cestou pro nás, říká šéfka rehabilitační kliniky

Snem fyzioterapeutky Alice Hamáčkové bylo vždy jít s pacientem celou cestu léčby. Jenže práce v nemocnici to bohužel neumožňuje. Proto brzy zamířila do soukromé sféry a před takřka dvěma dekádami pak...

30. listopadu 2024

Nakupujte bezpečně. Na vánoční nákupy se totiž už „těší“ i podvodníci

Množství nákupů přes e-shopy před Vánocemi i na Black Friday každoročně trhá rekordy. A s nimi také tržby prodejců, bohužel i těch neseriózních a podvodníků. Na co si dát pozor, abyste nenaletěli?...

29. listopadu 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Náhle zemřela produkční legenda Kamil Šír. Před týdnem se stal otcem

V jednapadesáti letech nečekaně zemřel jeden z produkčních pražské kulturní scény. Kamil Šír léta provozoval slavný...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...