Postavte se čelem klimatickým změnám, vyzvali Amazon jeho zaměstnanci

  10:22aktualizováno  10:22
Přes 3500 zaměstnanců Amazonu adresovalo svému šéfovi a nejbohatšímu muži planety Jeffu Bezosovi dopis, kde požadují, aby snížil uhlíkovou stopu a přestal podporovat těžaře fosilních paliv.

Dopis firmu vyzývá, aby přestala poskytovat služby cloudového computingu, které podporují těžaře ropy a plynu v dobývání fosilních paliv. Zaměstnanci také Amazon upozornili, že nezveřejnil žádný plán na dosažení nulových emisí uhlíku v čase požadovaném vědci a že jeho plán stoprocentně se spoléhat na obnovitelnou energii nemá žádný konečný termín.

Akce je dosud nejvýznamnější zaměstnaneckou výzvou k boji s klimatickými riziky v technologickém průmyslu. Dosud se aktivisté z řad technologických pracovníků ve veřejných kampaních soustředili na témata sexuálního obtěžování na pracovišti a výše mezd.

Manželka šéfa Amazonu bude po rozvodu čtvrtou nejbohatší ženou světa

„Amazon má dost zdrojů a vlivu na to, aby světu ukázal, jak je možné a nutné řešit klimatickou krizi,“ napsali zaměstnanci představenstvu Amazonu a nejvyššímu šéfovi Jeffu Bezosovi. „Věříme, že pro Amazon je toto historická příležitost, jak stát se svými zaměstnanci bok po boku a dát světu najevo, že jsme připraveni být v ochraně klimatu lídry,“ pokračuje dopis.

Výzva obviňuje Amazon ze zdržování nutných změn. Dokládá to finančními dary, které společnost v roce 2018 vyplatila 68 kongresmenům, kteří hlasovali proti klimatické legislativě.

Pracovníci svou firmu také vyzvali, aby ukončila veškerá zákaznická řešení vytvořená na míru těžařům ropy a plynu, přestala využívat fosilní paliva a omezila znečišťování zranitelných lokalit.

Fotogalerie

Zaměstnanci Amazon tlačí, aby společnost schválila usnesení akcionářů o nutnosti mít plán na snížení své uhlíkové stopy. O usnesení z konce loňského roku by se mělo hlasovat příští měsíc. 

Všech 3541 lidí, kteří reprezentují 0,5 procenta zaměstnaneckého arsenálu firmy, se pod dopis podepsalo. To je nevídané, zvlášť v tak velkém měřítku. Loni v listopadu například stovky zaměstnanců Googlu protestovalo proti způsobu, jak řeší sexuální obtěžování na pracovišti. Pod protestem se ale objevilo jen pár jmen.

Google porazil Amazon. V Austrálii spustil donášku dronem

Mluvčí Amazonu dopis nekomentoval, ale zdůraznil, že společnost podniká mnoho kroků v boji proti klimatickým změnám. „Letos už jsme oznámili, že zveřejníme velikost své uhlíkové stopy, společně s tím spojenými cíli a programy. Také jsme oznámili naší vizi Shipment Zero, jejímž cílem je přepravovat zásilky s nulovými emisemi uhlíku s tím, že do roku 2030 bude polovina přepravy bezemisní,“ řekl.

Tento týden Amazon oznámil, že postaví další tři větrné elektrárny. Svůj poslední projekt na podporu obnovitelné energie firma zveřejnila před dvěma lety.

„V rámci našeho poslání stát se nejvíc zákaznicky orientovanou společností na Zemi věříme, že ve všem, co děláme, musí být ohled na životní prostředí absolutní prioritou,“ napsali zaměstnanci. „Máme sílu ovlivnit celá odvětví a být v boji s klimatickými změnami inspirací,“ dodali.

Amazon zkouší doručovat zásilky autonomním vozítkem (25. 1. 2019).


Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Vypuštěné balonky se v Británii zamotávají do trolejí, vlaky se zpožďují

V roce 2018 řešila správa britských železnic na 619 případů spojených s...

Nejen pro dětské oko je to radostný pohled - barevné balonky naplněné heliem poletující ve větru. Pro správce...

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur. Pomoc slibuje i Česko

Katedrála Notre-Dame v Paříži je v plamenech. Propadla se střecha a zřítila...

Požárem zdevastovaná pařížská katedrála Notre-Dame mobilizuje finanční dárce nejen ve Francii. Podporu přislíbily...

Najdete na iDNES.cz