Google porazil Amazon. V Austrálii spustil donášku dronem

  20:00aktualizováno  20:00
Startup Wing, který má pod křídly společnost Alphabet, získal jako jeden z prvních povolení pro provozování kurýrní služby pomocí dronů. Služba prošla úspěšným testováním a jakmile ji schválí Australský úřad pro bezpečnost civilního letectví, bude oficiálně spuštěna v australské Canbeře.

Amazon testuje létající drony. Stroje, které trochu připomínají helikoptéru nebo vznášedlo doručí balíček do 16 kilometrů. | foto: Amazon

Cílem služby je během několika minut od přijetí objednávky doručovat pomocí dronů zboží běžné potřeby, jako je například káva nebo zmrzlina. K zadávání objednávek slouží aplikace. Úspěch startupu znamená, že Google porazil Amazon. Generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos chtěl totiž stejnou službu spustit již v roce 2018. Doposud se mu to ale nepodařilo. Napsal o tom server Business Insider.

Společnost Wing, která se loni dostala pod křídla mateřské společnosti Googlu, získala povolení jako první na světě. Spuštění služby pro veřejnost Wing oznámil v úterý na svém blogu. Mluvčí Australského úřadu pro bezpečnost civilního letectví (CASA) potvrdil serveru Business Insider, že agentura kurýrní službu schválila. CASA zároveň sdělila, že je velmi pravděpodobné, že společnost Wing bude první na světě.

Prvenství v oboru si nárokuje také izraelská společnost Flytrex, která v roce 2017 spustila kurýrní službu s drony na Islandu ve spolupráci s největším online prodejcem v zemi AHA.

Wing provozuje projekt v Canbeře asi 18 měsíců a během té doby doručil okolo tří tisíc zásilek. Očekává se, že tato služba bude ve svých začátcích omezena počtem domů v oblasti Canberra. CASA uvedla, že zpočátku bude možné doručovat objednávky přibližně do sta domů.

Mezi oblíbené dodávky patří čerstvé potraviny, káva, zmrzlina a léky. Společnost svou službu testovala například s kavárenskou firmou Kickstart Expresso.

Dalším cílem je Evropa

Proces testování se obešel bez bezpečnostního incidentu, ale úplně bezproblémový nebyl. Australská televize ABC News sdělila, že některé místní obyvatele obtěžoval hluk dronů. Jeden z nich potvrdil, že hluk je slyšitelný i přes zavřená okna s dvojitými skly.

Fotogalerie

Mluvčí CASA médiím sdělil, že služba bude podléhat určitým pravidlům, která mají zaručit bezpečnost. Drony například budou moci létat nad ulicemi a domy, ale ne nad hlavními tepnami. Mohou létat pět metrů nad lidmi a dva metry horizontálně od lidí při dodávání. Lety nejsou povoleny před sedmou hodinou ranní od pondělí do soboty nebo do osmi ráno v neděli. Ti, kterým má být doručena zásilka, obdrží před doručením bezpečnostní instruktáž o tom, jak se chovat v blízkosti dronů.

„Wings už provedl tisíce dodávek v Canbeře se souhlasem CASA. Agentura před schválením pečlivě vyhodnotila bezpečnostní záznamy z těchto zkoušek,“ sdělil mluvčí CASA.

Wing se chce zaměřit také na Evropu. Jak uvedl server The Verge, v letošním roce spustil službu také v Helsinkách. Společnost říká, že si vybrala Finsko jako zkušební místo proto, že Finové jsou proslulí tím, že jsou prvními, kdo přijímají nové technologie.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Restaurace Jamieho Olivera krachují. Může za to brexit, tvrdí britská média

Jamie Oliver a jeho patnáctiminutový falafel wrap.

Skupina restaurací vlastněných proslulým britským kuchařem Jamiem Oliverem v úterý přešla pod nucenou správu. Podle...

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Stavět větrníky na moři je problém. Rejdaři mají málo obřích lodí

Loď pro instalování větrné turbíny na mořské hladině u německého Sassnitzu.

Větrné elektrárny se přesunuly na moře a rostou. Nejnovější větrníky už svou velikostí dotahují Eifellovu věž. Problém...

Najdete na iDNES.cz