Zvyšte mzdu jako my, chvástal se šéf Amazonu. A hned dostal sprchu

  20:01aktualizováno  20:01
Zakladatel Amazonu a nejbohatší muž planety Jeff Bezos vyzval konkurenty z řad řetězců, aby také zvýšili platy svým zaměstnancům. Troufale tím nahrál svým kritikům na smeč. Připomněli mu, že mocná firma má v Americe nulové daňové odvody.

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com | foto: AP

„Dnes jsem vyzval své hlavní rivaly v obchodě (víte, o koho jde!), aby dorovnali naše zvýšení minimálních mezd na 15 dolarů za hodinu,“ utrousil Jeff Bezos, šéf Amazonu, který je v Americe druhým největším privátním zaměstnavatelem.

„Jděte do toho! Nebo ještě lépe, jděte až na 16 dolarů a hoďte nám zpět rukavici,“ napsal v dopise akcionářům a dodal: „Je to způsob konkurence, který prospěje všem.“

Šéf Amazonu se chlubil tím, že sama firma se stala loni lídrem sektoru, který doplácí na nízkou zaměstnanost v USA, když od listopadu zvedla minimální mzdu pro všechny pracovníky včetně těch sezónních na 15 dolarů. Předtím však Amazon kvůli nízkým mzdám čelil tvrdé kritice, a to zejména z úst senátora Bernieho Sanderse.

„Je absurdní, že daňoví poplatníci musejí dotovat nejbohatšího člověka na Zemi, přestože mnoho z jeho dělníků mělo mzdy tak nízké, že museli spoléhat na potravinové lístky,“ řekl loni Sanders a posléze pochválil Amazon za zvýšení platů.

Toho se snažil Bezos nyní využít v tuhém konkurenčním boji, kde řada protivníků nabízí výrazně nižší výdělky. Minimální mzda ve Walmartu je 11 dolarů za hodinu, řetězec Target slíbil mzdu zvýšit na 15 dolarů, ale až od roku 2020.

Co takhle platit daně?

Jenomže jeden z rivalů teď stejně jedovatě vrací úder muži, jehož jmění podle letošních výpočtů magazínu Forbes dosahuje 131 miliard dolarů (2,97 bilionů korun) a jen v loňském roce narostlo o 19 miliard dolarů.

„Hej, rivalové v obchodě (víte koho mám na mysli), co takhle platit daně?“ rýpl si viceprezident pro vnitřní záležitosti Walmartu Dan Bartlett, který dříve pracoval jako poradce prezidenta v administrativě bývalého prezidenta George W. Bushe.

Fotogalerie

Připomněl tak bolavé místo maloobchodního giganta Amazon, který podle dříve zveřejněných informací v letech 2017 a 2018 neodvedl do federálního rozpočtu díky různým daňovým kličkám nic na daních z příjmu. Loňský rok přitom hospodařil se ziskem 11,2 miliardy dolarů.

Kritici poukazují na to, že Amazon umně využívá legislativních děr, daňových úlev a výjimek k tomu, aby svou daňovou zátěž minimalizoval.

Na to, že Amazon na korporátní dani již druhý rok po sobě nic neodvedl, upozornil v únoru Institut pro daňovou a hospodářskou politiku (ITEP). Daňová zátěž pro Amazon se loni navíc snížila díky zákonu o daňových úlevách ze 35 procent v roce 2017 na 21 procent.

„Je obtížné prohlédnout, jak to dělají,“ řekl ředitel ITEP Steve Warmhoff s tím, že vedení Amazonu svou účetní strategii nezveřejňuje. Je tedy těžké říci, jakých úlev firma požívá. Naznačil, že jedním z triků může být i přerušení odpisů, které souvisí s novým zákonem. Nicméně maloobchodní žralok už měl nulový odvod předloni, kdy reportoval zisk 5,6 miliardy dolarů.

Firma podotkla, že jedná zcela v rámci zákona nejen v USA, ale i ve všech dalších zemích, kde působí a zároveň také platí daně. Na dalších daních skutečně Amazon do rozpočtu přispěl. (čtěte Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu)

Za neplacení daní v minulosti Amazon tvrdě kritizoval také prezident Donald Trump. Sliboval zároveň, že daňová reforma, kterou prosadil, těmto praktikám zamezí. To se však podle všeho nestalo.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Twitter překvapil analytiky, přilákal miliony nových uživatelů a zvýšil zisk

Twitter (ilustrační snímek)

Počet měsíčních aktivních uživatelů sociální sítě Twitter vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku na 330 milionů. Ve...

Gillette v reklamě ukázal dívku, která si holí paže. Čelí za to kritice

Reklama na značku Gillette, kde si dívka holí ruce, pobouřila uživatele na...

Má kůže, má cesta, zní slogan nového reklamního spotu, který představil nadnárodní výrobce žiletek Gillette. Na...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Najdete na iDNES.cz