Aerolinky neomezují emise a neplní klimatické cíle, upozorňuje studie

  14:30aktualizováno  14:30
Světové aerolinky nedodrží cíle pařížské klimatické dohody, které se zavázaly splnit, zjistila studie Transition Pathway Initiative. Jediným leteckým dopravcem, který udržuje emise oxidu uhličitého tak, aby se po roce 2020 planeta neoteplila o více než dva stupně Celsia, je podle ní Easyjet.

Žádná z dvaceti největších světových aerolinek nemá cíl snižování emisí po roce 2025. I přesto, že je slíbily omezit s cílem, aby se planeta oteplila maximálně o dva stupně Celsia. Zjistila to Transition Pathway Initiative (TPI) při britské ekonomické univerzitě London School of Economics. Studie se zaměřila na prohlášení samotných firem týkajících se emisí uhlíku. 

Nejlépe si ohledně řízení emise skleníkových plynů vedou společnosti Delta,  United Airlines, Lufthansa a japonská ANA Group, nejnižší emise uhlíku na kilometr a cestujícího vypouští EasyJet, informoval server CNN. Easyjet je jediným dopravcem, jehož objem emisí udrží teplotní cíle po roce 2020 pod dohodnutým limitem, píše britský Independent.

Letecká doprava přispívá ke skleníkovému efektu dvěma procenty. Její objem však rychle narůstá. Mezinárodní asociace letecké dopravy IATA očekává, že v roce 2037 bude počet cestujících letadlem oproti dnešku dvojnásobný a dosáhne 8,2 miliard.

Pokud se tedy mají klimatické změny udržet pod kontrolou, je klíčové, aby aerolinky omezily svou produkci CO2. Podle studie je plnění klimatických cílů navázané na platy manažerů jen ve firmách Delta a Lufthansa.

Plány v odvětví spoléhají na to, že emise „spolknou“ například nově vysazené stromy. Výzkumy Mezinárodní energetické agentury a dalších ale ukazují, že stejně tak je potřeba, aby produkci CO2 omezily samotné aerolinky. Letecké společnosti by podle TPI měly z pohledu přispívání ke klimatické změně řešit nejen emise oxidu uhličitého, ale i další příčiny oteplování, jako je kondenzační stopa.

Investoři, kteří studii TPI podpořili, například Environment Agency Pension Fund, Aviva nebo BNP Paribas Asset Management, leteckým dopravcům vzkazují, že je třeba nespoléhat jen na kompenzační opatření typu sázení stromů a je nutné stanovit si cíle snižování emisí sahající až do roku 2030 a dále. Aerolinky podle investorů musí začít podnikat významné kroky. I na tom bude záležet, které firmy přežijí turbulentní přeměnu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Mezi další opatření, která mají pomoci při snižování emisí, patří zvýšení energetické efektivity či používání jiné formy paliva. Narozdíl od automobilové dopravy, která se elektrifikuje, však v letectví chybí potřebné technologie.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Walmart žaluje Teslu. Tvrdí, že její solární panely způsobují požáry

Ilustrační snímek

Americký maloobchodní gigant Walmart žaluje společnost Tesla kvůli požárům, které údajně způsobily její solární panely....

Ruští vývozci ropy díky Trumpovým sankcím zbohatli

Ilustrační snímek

Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po ruské ropě a ruským...

Peking by to popudilo. Alibaba odložila vstup na hongkongskou burzu

Sídlo internetového obchodu Alibaba.com v čínském Chang-čou (ilustrační snímek)

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz