Rozdejte „řepné dluhopisy“. Pomohou zdraví lidí i planety, říká komise

  5:00aktualizováno  5:00
Britská učená společnost tvrdí, že potravinářství potřebuje radikální změnu, aby se odvrátila klimatická katastrofa a zpomalil nárůst obezity a cukrovky. Její nápad má lidi přivést ke zdravé stravě, umožní jim také rozhodovat, co se bude pěstovat v jejich okolí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Faiyo

Každý obyvatel Británie by mohl dostávat měsíční dividendu na nákup čerstvých, zdravých a v konkrétním regionu vyprodukovaných potravin. Tak vypadá jeden ze zajímavých návrhů reformy zemědělství, který by zároveň měl zmírnit klimatické změny a vylepšit zhoršující se veřejné zdraví.

„Řepný dluhopis“ by motivoval lidi, aby nakupovali zdravé jídlo z lokálních zdrojů, a nepodporovali tak neudržitelné praktiky konvenčního zemědělství, jenž produkuje obrovská množství nezdravého jídla a přispívá k degradaci životního prostředí. Tvrdí to zpráva komise sestavené britskou Královskou společností umění, řemesel a obchodu (RSA).

Kromě držení vládou financovaných dluhopisů by se lidé také stali podílníky v potravinovém systému jejich regionu, a měli tak vliv na rozhodnutí, jaká výroba se bude podporovat - zda místní, sezónní, bio, bezplastová nebo třeba fair trade, vysvětluje deník Independent

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Výzkum komise RSA zapojil zemědělce, supermarkety, stejně jako skupiny zabývající se zdravím a životním prostředím. Jeho autoři vedli také rozhovory s tisícovkami obyvatel venkova. 

Poukázal na to, že zemědělská a hospodářská politika se v posledních 70 letech snažila vyrábět potraviny s nízkými náklady. To ale přineslo nezamýšlené důsledky, kvůli kterým se zvýšily náklady jinde. „Intenzivní zemědělství nemusí být nutně také více produktivní nebo výnosnější,“ tvrdí závěrečná zpráva z výzkumu.

Ačkoli Británie má jedny z nejlevnějších potravin v Evropě, má také nejvyšší míru potravinové chudoby. Nejchudší desetina domácností by za jídlo musela utratit 74 procent příjmu, který jim zbude po uhrazení nákladů na bydlení, aby naplnila požadavky tzv. Eatwell Guide (státní návod, kolik čeho konzumovat, aby měl člověk vyvážený jídelníček).

Cukrovka druhého typu, která bývá spojována s přílišnou konzumací sacharidů a přidaných cukrů, v Británii ukousne 10 procent zdravotnického rozpočtu. Odhaduje se, že v roce 2035 toto číslo vzroste na 17 procent. 

Zároveň zemědělství vytváří 83 procent světových emisí čpavku, které přispívají ke znečištění vzduchu, a také 11 procent skleníkových plynů. 

„Času moc nezbývá. Kroky, které podnikneme v příštích 10 letech, jsou klíčové. Abychom zachránili přírodu a obnovili zdraví a blahobyt jak lidí, tak planety,“ píše se ve zprávě.

Autor:
Témata: Manchester, Davos, RSA, obezita

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Miliardy dolarů za Prasátko Peppa. Hasbro kupuje majitele populární pohádky

Oblíbená kreslená postavička Prasátko Peppa v Číně čelí cenzuře.

Americký výrobce hraček Hasbro koupí kanadskou mediální a distribuční firmu Entertainment One (eOne) za čtyři miliardy...

Nekonečný příběh miliardového přehmatu. Adularya se neprodala ani napotřetí

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká...

Nedokončený turecký projekt Adularya, na kterém se podílely české firmy, se nepodařilo prodat ani napotřetí. Stejně...

Digitální měna od Facebooku ztrácí podporu. Finančníci se bojí regulace

Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů posuzuje rizika zavedení nové...

Projekt virtuální měny Libra, který chce v příštím roce spustit společnost Facebook, se ocitá pod stále větším tlakem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz