Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

  5:00aktualizováno  5:00
Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Nová studie ale varuje, že americký tlak na prvenství v této oblasti může vést ke klimatické katastrofě.

Těžba břidlicové ropy. | foto: Profimedia.cz

Zpráva nekomerční organizace Oil Change International uvedla, že pokud budou Spojené státy pokračovat ve svých plánech na rozšíření vrtů, tak způsobí největší emise oxidu uhličitého na světě. To může vést ke klimatické katastrofě. Na svém portálu o tom napsala americká zpravodajská televize CNN.

„Přesně v době, kdy musíme začít s dekarbonizací, aby se zabránilo katastrofě, Spojené státy stále více a rychleji než jakákoli jiná země rozšiřují těžbu ropy a zemního plynu,“ uvádí zpráva.

Americká ropná produkce se v posledních deseti letech více než zdvojnásobila, většinou díky boomu břidličné ropy. V loňském roce se Spojené státy staly největším světovým producentem ropy, čímž překonaly i Rusko a Saúdskou Arábii. 

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v pátek uvedla, že v roce 2018 vzrostla americká produkce ropy o více než 2 miliony barelů denně, což je největší skok, který kdy zaznamenala jakákoli země. Agentura, která se zabývá prevencí přerušení zásob ropy a shromažďováním informací o ropném trhu, uvedla, že tento růst bude pokračovat i v letošním roce.

Jak napsala CNN, po třech letech poklesu se emise uhlíku ve Spojených státech v roce 2018 prudce zvýšily. Vzrostly o 3,4 %, což je druhý největší meziroční přírůstek za více než dvě desetiletí. Ve zprávě Oil Change International se píše, že v letech 2018 až 2050 by vrtání do nových zásob ropy a zemního plynu mohlo uvolnit 120 miliard tun nového uhlíkového znečištění. To odpovídá emisím oxidu uhličitého téměř 1000 uhelných elektráren.

Problémem je rovněž to, že 90 % nových objemů ropy a plynu bude ve Spojených státech do roku 2050 dobýváno metodou hydraulického štěpení (fracking), což je jedna z nejšpinavějších výrobních metod.

Cíl Pařížské dohody je v ohrožení

Růst ve Spojených státech je v ostrém kontrastu se snižováním, které slibuje Pařížská dohoda o klimatu z roku 2015. Téměř 200 zemí souhlasilo se snížením produkce uhlíku a udržením nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C do konce století. Klíčovými částmi tohoto plánu bylo uzavření uhelných dolů a omezení využívání fosilních paliv.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v loňském roce oznámil, že chce posunout plán své země na zastavení činnosti uhelných elektráren do roku 2023. Spojené království se zavázalo k postupnému ukončení výroby uhelných elektráren do roku 2025. Očekává se, že Německo oznámí podrobnosti ze svého plánu o postupném vyřazení uhlí příští měsíc.

Spojené státy byly v tomto procesu lídrem, dokud prezident Donald Trump v roce 2017 neoznámil,  že USA od Pařížské dohody odstupují.

Zpráva společnosti Oil Change International říká, že pokud se nic nezmění, není šance aby byl cíl Pařížské dohody splněn. „Zastavení nových projektů nebude stačit k tomu, aby se oteplování udrželo pod úrovní 2 °C. K omezení katastrofické změny klimatu musí vláda snížit průmysl fosilních paliv a učinit tak v příštích několika desetiletích,“ dodává zpráva. 

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Konec těžby uhlí v Německu v roce 2038 má cenovku: 1 bilion korun

Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí, konec je stanoven...

První krok k ukončení války. Trump a čínský vicepremiér podepsali dohodu

Prezident Spojených států Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody. Je to zatím...

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla jen o 6,1 procenta, což byl nejnižší růst za devětadvacet let. Informovala o...

Svět se topí v dluzích. Nejvíce si půjčují Evropané a Američané

Roční výše dluhů dosáhla ještě před koncem minulého roku rekordních hodnot v poměru dlužné částky oproti HDP dané země....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz