Ropa je levná, někteří pumpaři však dál drží ceny pohonných hmot vysoko

  1:00aktualizováno  1:00
Paliva pokračují v poklesu. Trend, příznivý pro řidiče, se zřejmě nezastaví dřív než v polovině prosince. Pohonné hmoty zlevní v příštích týdnech o desetihaléře. Motorová nafta u čerpacích stanic zlevňuje už čtvrtý týden v řadě a aktuálně se prodává v průměru za 33 korun a­ 34 haléřů. U nejběžnějšího benzinu Natural 95 pokles ceny podle dat společnosti CCS trvá ještě o týden déle. Jeho cena v průměru klesla na 32 korun a 90 haléřů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Místy je však možné paliva nakoupit za zhruba 30 korun za litr. Tento trend by mohl ještě chvíli trvat, než pokles cen ropy zarazí exportéři snížením produkce.

Současná vlna levnějších paliv souvisí s nadprodukcí ropy poté, co USA, Rusko a Saúdská Arábie zvedly produkce ropy na nová maxima. „V posledních třech měsících se začaly zvedat zásoby ropy, což je možné vidět na statistikách ze Spojených států. To vystrašilo investory, kteří se začali obávat, aby nespadl celý trh, a začali ropu prodávat, čímž se cena snížila na současných 60 dolarů za barel v případě ropy Brent,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ten předpokládá, že během příštího týdne může cena nafty klesnout o 15 až 20 haléřů.

Současné snižování cen paliva může podle odhadů trvat do poloviny prosince, kdy se projeví omezení produkce ropy. Domlouvají se na něm země z ropného kartelu OPEC a Ruska. V tomto týdnu se podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka sejdou země OPEC, po 6. prosinci tak bude zřejmé, o kolik se sníží těžební limity.

Změna cen suroviny pro výrobu paliv se však na konečných cenách pro spotřebitele projeví až s odstupem. Zejména v situaci, kdy dochází ke snižování ceny ropy, nekopíruje cena paliv její hodnotu. „Některé pumpy stále drží ceny nahoře, protože doprodávají staré zásoby nebo chtějí současné situace využít,“ uvedl šéf ekonomického úseku sítě čerpacích stanic Tank ONO Jiří Ondra.

Ta aktuálně prodává natural za 28 korun a 50 haléřů a naftu za 30 korun a 50 haléřů. Při těchto cenách mají pumpaři marži kolem 90 haléřů až jedné koruny na litr paliva. Většinu nákladů na prodej benzinu a nafty tvoří spotřební daně a daň z přidané hodnoty.

Jen zhruba 35 procent z ceny paliva tak určují náklady vstupní suroviny, uvedl analytik společnosti Colosseum Tomáš Turna. Podle něj nynější snižování cen odráží prudký pokles ceny ropy, která v případě ropy Brent klesla o bezmála třetinu.

Nafta je dražší kvůli mrazům

České čerpací stanice nicméně z ­velké části stále žijí ze zásob, které se udělaly v září a v říjnu, uvedl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. V tomto období se začínají firmy předzásobovat topnými oleji a naftou pro nadcházející zimu, což je hlavní důvod, proč je nyní cena dieselu aktuálně vyšší než běžného benzinu.

„Zatímco natural si v období září a října připsal 24 dolarů na tunu, nafta si připsala 56 dolarů na tunu,“ dodal Loula s tím, že pro českého spotřebitele cenu ještě dále prodražovala slabá koruna. Kurz české měny v tomto období spadl z ­21 korun a 60 haléřů za dolar na 22 korun a 90 haléřů za dolar.

Nejvíce platí Pražané

Dalšími důvody dražší nafty je nutnost přidávání nemrznoucích složek a skutečnost, že i mezi českými motoristy je poptávka po naftě mnohem větší než po benzinu a nadále se zvyšuje. Jen během letošního roku by spotřeba nafty měla podle odhadů vzrůst o dvě až tři procenta na 5,9 miliardy litrů. Už nyní přitom podíl nafty na celkovém množství spotřebovaného paliva dosahuje tří čtvrtin, za což vděčí zejména kamionové dopravě, která zatím až na výjimky využívá výlučně dieselové motory.

I přes nynější pokles se ceny paliv na českých čerpacích stanicích drží na vyšší úrovni než na začátku letošního roku. „V ­březnu se průměrná cena benzinu Natural 95 pohybovala okolo 30,5 Kč za litr a průměrná cena nafty okolo 29,7 Kč za litr, a to při spotové ceně ropy Brent okolo 64 amerických dolarů za barel,“ doplnil Turna. Podle něj bude ještě v prosinci klesat zejména cena naturalu, zatímco naftě v dalším poklesu bude bránit zahájení topné sezony.

Tradičně nejvyšší ceny platili řidiči za natural i naftu v hlavním městě. U naturalu se ceny na pražských čerpacích stanicích v minulém týdnu držely o téměř 80 haléřů výše, než byl celorepublikový průměr. Cena za litr naturalu tak v ­Praze dosahovala 33 korun a 68 haléřů. Motorová nafta se v Praze v­ metropoli prodávala bez dvou haléřů za 34 korun, což je o 64 haléřů dráže než průměr.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Brusel chce do deseti let o 30 procent čistší autobusy a náklaďáky

Kamiony zahltili dopravu do přístavu Dover na jihu Anglie při testu...

Výrobci autobusů a nákladních automobilů budou muset do roku 2030 snížit o 30 procent emise oxidu uhličitého ve...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Ilustrační snímek

Spolu se zpřísněním postihů za závažnější dopravní přestupky se do chystané změny zákona o pozemních komunikacích...

Najdete na iDNES.cz