Na Vánoce autem levněji. Cena benzinu by se měla o korunu snížit

  15:24aktualizováno  15:24
Průměrné ceny pohonných hmot v Česku se po růstu v posledních měsících snížily. Cena za naftu i benzin by měla mít stále sestupnou tendenci, na Vánoce by tak řidiči mohli tankovat o korunu za litr levněji než v dnešních dnech. Po Novém roce však podle analytiků pohonné hmoty opět zdraží.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cena benzinu poklesla o 16 haléřů na 33,23 korun za litr, nafta zlevnila o 12 haléřů na průměrných 33,56 korun za litr. Stále se však drží nad benzinem, a to o 33 haléřů. 

Nafta je nyní podle analytika společnosti Starteepo Dušana Jilčíka dražší než benzin především proto, že s nastupujícím podzimem a zimou roste její spotřeba k topným účelům. „Tento stav tak může setrvat až do února. Navíc se blíží Vánoce, které jsou logistickým vrcholem roku a nákladní automobily jsou plně využívány k přepravě zboží do obchodních center,“ dodal.

V následujícím týdnu však má podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka dojít k dalšímu snižování cen pohonných hmot. „Důvodem je propad ceny ropy Brent až na 60 USD za barel,“ uvedl analytik v tiskové zprávě. Dodává, že pokud nenastane opětovný nárůst cen k sedmdesáti americkým dolarům, měly by ceny kolem Vánoc být o korunu levnější.

Pokles ceny ropy v uplynulých týdnech je do značné míry způsoben nárůstem přebytku ropy na světovém trhu. Zásoby v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě, vzrostly nejvíce za posledních 21 měsíců.

Po Novém roce opět vzhůru

Předpokládaný vývoj na světových trzích podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nicméně naznačuje, že ceny pohonných hmot v ČR se po propadu v závěru letošního roku v roce 2019 vrátí k růstu. „Cena benzinu se během příštího roku přiblíží ke 34 korunám za litr,“ dodal.

Tomčiak připomněl, že ceny v ČR jsou dlouhodobě pod celoevropským průměrem. „Kupříkladu v Německu je benzin dražší až o pět korun na litr. Důvodem jsou nižší spotřební daně. ČR si vede dobře také v porovnání s dalšími okolními zeměmi. Levnější pohonné hmoty jsou jenom v Polsku, a to asi o korunu na litr,“ dodal.

USA jedničkou

Přebytek ropy ve světě by se mohl ještě zvýšit. Spojené státy udělily dočasnou výjimku osmi zemím, aby mohly dovážet ropu z Iránu. Mezi tyto země patří i Čína, Indie, Japonsko či Jižní Korea. Tato dočasná výjimka má uvedeným zemím pomoct k hladkému přechodu od importu ropy z Iránu k importu ropy z jiných zemí.

Iránský exportní výpadek celkem bez problémů pokrývají jiné země. Celý kartel OPEC zvýšil v říjnu produkci na 33,3 milionu barelů ropy denně.

V listopadu Spojené státy pravděpodobně vystřídají Rusko na postu největšího producenta ropy na světě. V uplynulých týdnech navýšily těžbu na 11,7 milionu barelů ropy denně. 

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt...

Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Najdete na iDNES.cz