Na Vánoce autem levněji. Cena benzinu by se měla o korunu snížit

  15:24aktualizováno  15:24
Průměrné ceny pohonných hmot v Česku se po růstu v posledních měsících snížily. Cena za naftu i benzin by měla mít stále sestupnou tendenci, na Vánoce by tak řidiči mohli tankovat o korunu za litr levněji než v dnešních dnech. Po Novém roce však podle analytiků pohonné hmoty opět zdraží.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cena benzinu poklesla o 16 haléřů na 33,23 korun za litr, nafta zlevnila o 12 haléřů na průměrných 33,56 korun za litr. Stále se však drží nad benzinem, a to o 33 haléřů. 

Nafta je nyní podle analytika společnosti Starteepo Dušana Jilčíka dražší než benzin především proto, že s nastupujícím podzimem a zimou roste její spotřeba k topným účelům. „Tento stav tak může setrvat až do února. Navíc se blíží Vánoce, které jsou logistickým vrcholem roku a nákladní automobily jsou plně využívány k přepravě zboží do obchodních center,“ dodal.

V následujícím týdnu však má podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka dojít k dalšímu snižování cen pohonných hmot. „Důvodem je propad ceny ropy Brent až na 60 USD za barel,“ uvedl analytik v tiskové zprávě. Dodává, že pokud nenastane opětovný nárůst cen k sedmdesáti americkým dolarům, měly by ceny kolem Vánoc být o korunu levnější.

Pokles ceny ropy v uplynulých týdnech je do značné míry způsoben nárůstem přebytku ropy na světovém trhu. Zásoby v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě, vzrostly nejvíce za posledních 21 měsíců.

Po Novém roce opět vzhůru

Předpokládaný vývoj na světových trzích podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nicméně naznačuje, že ceny pohonných hmot v ČR se po propadu v závěru letošního roku v roce 2019 vrátí k růstu. „Cena benzinu se během příštího roku přiblíží ke 34 korunám za litr,“ dodal.

Tomčiak připomněl, že ceny v ČR jsou dlouhodobě pod celoevropským průměrem. „Kupříkladu v Německu je benzin dražší až o pět korun na litr. Důvodem jsou nižší spotřební daně. ČR si vede dobře také v porovnání s dalšími okolními zeměmi. Levnější pohonné hmoty jsou jenom v Polsku, a to asi o korunu na litr,“ dodal.

USA jedničkou

Přebytek ropy ve světě by se mohl ještě zvýšit. Spojené státy udělily dočasnou výjimku osmi zemím, aby mohly dovážet ropu z Iránu. Mezi tyto země patří i Čína, Indie, Japonsko či Jižní Korea. Tato dočasná výjimka má uvedeným zemím pomoct k hladkému přechodu od importu ropy z Iránu k importu ropy z jiných zemí.

Iránský exportní výpadek celkem bez problémů pokrývají jiné země. Celý kartel OPEC zvýšil v říjnu produkci na 33,3 milionu barelů ropy denně.

V listopadu Spojené státy pravděpodobně vystřídají Rusko na postu největšího producenta ropy na světě. V uplynulých týdnech navýšily těžbu na 11,7 milionu barelů ropy denně. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Berňák vymění IBM, daňový IT systém je nejzastaralejším ve veřejné správě

Ilustrační snímek

Berní úřad plánuje, že se od příštího roku zbaví dlouholetého monopolního dodavatele klíčového daňového IT systému,...

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Najdete na iDNES.cz