Socialistka Cortezová peskuje Google a spol. Platili spornou konferenci

  19:10aktualizováno  19:10
Americká levicová politička Alexandria Ocasiová-Cortezová se opřela do společností Facebook, Google a Microsoft. Sponzorovaly totiž konferenci LibertyCon, na které jeden z přednášejících popíral globální oteplování. Podle političky jsou takové dezinformace nebezpečné a firmy by je neměly podporovat.

Nejmladší ženou v dějinách, která byla zvolena do Sněmovny reprezentantů, se stala teprve 29letá demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová. (6. listopadu 2018) | foto: Reuters

V otevřeném dopise Ocasiová-Cortezová, nejmladší členka Kongresu v historii USA, vyzývá velké společnosti ze Silicon Valley, aby takovéto akce přestaly financovat. Kromě ní se pod něj podepsala i další reprezentantka Demokratů, Chellie Pingreeová.

I přes kritické vyznění dopisu v něm však obě političky uznaly, že se zmíněné firmy v posledních letech věnují zmenšení své ekologické stopy a že je sponzorování podobných konferencí v oboru běžné. Jejich sponzoring také nemusí automaticky znamenat, že firma souhlasí se všemi názory, které na nich zazní.

Fotogalerie

„Vzor, který jste svou podporou zodpovědného přístupu ke klimatu nastavili, je bohužel kompromitován vaší podporou této přednášky,“ stojí ve společném prohlášení.

„Šíření dezinformací může být pro naši společnost velmi nebezpečné,“ tvrdí političky. Kampaně, které se snaží popřít klimatickou změnu, přirovnávají k chování tabákových firem, které se snažily popřít rakovinotvorné účinky kouření. „Tím způsobily smrt mnoha lidí,“ píší a doplňují, že se těmto úmrtím dalo předejít.

Podpora akce neznamená podporu agendy

Všechny tři společnosti popřely, že by názory uvedené na dané přednášce jakkoliv korespondovaly s názory firmy, informuje CNBC. „Microsoft se na LibertyConu angažoval jen prostřednictvím snídaně se studenty, týkající se rozšíření širokopásmového připojení k internetu v rurálních oblastech,“ sdělil redmontský think-tank serveru The Verge. Na setkání se probíralo i soukromí na síti.

„To, že podporujeme akci třetí strany, ještě neznamená, že podporujeme její agendu,“ citoval Google investigativní magazín Mother Jones. Facebook pak upozornil novináře na to, že je jeho cílem lidi spojovat, nikoliv rozdělovat.

Přednášku, kvůli níž otevřený dopis vznikl, vedl Caleb Rossiter z neziskové organizace CO2 Coalition, doplňuje agentura Bloomberg. Ta má podle svých webových stránek za cíl seznámit veřejnost s údajnými blahodárnými účinky oxidu uhličitého na planetu Zemi.

V roce 2015 nabízel jeden z podporovatelů této organizace členům Greenpeace, kteří se vydávali za zástupce velkých naftařských společností, že na objednávku vypracuje vědeckou studii, která v negativním světle ukáže opatření zavedená v pařížské klimatické dohodě. Jeho honorář mu měli zaslat právě na účet CO2 Coalition.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Najdete na iDNES.cz