Socialistka Cortezová peskuje Google a spol. Platili spornou konferenci

  19:10aktualizováno  19:10
Americká levicová politička Alexandria Ocasiová-Cortezová se opřela do společností Facebook, Google a Microsoft. Sponzorovaly totiž konferenci LibertyCon, na které jeden z přednášejících popíral globální oteplování. Podle političky jsou takové dezinformace nebezpečné a firmy by je neměly podporovat.

Nejmladší ženou v dějinách, která byla zvolena do Sněmovny reprezentantů, se stala teprve 29letá demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová. (6. listopadu 2018) | foto: Reuters

V otevřeném dopise Ocasiová-Cortezová, nejmladší členka Kongresu v historii USA, vyzývá velké společnosti ze Silicon Valley, aby takovéto akce přestaly financovat. Kromě ní se pod něj podepsala i další reprezentantka Demokratů, Chellie Pingreeová.

I přes kritické vyznění dopisu v něm však obě političky uznaly, že se zmíněné firmy v posledních letech věnují zmenšení své ekologické stopy a že je sponzorování podobných konferencí v oboru běžné. Jejich sponzoring také nemusí automaticky znamenat, že firma souhlasí se všemi názory, které na nich zazní.

Fotogalerie

„Vzor, který jste svou podporou zodpovědného přístupu ke klimatu nastavili, je bohužel kompromitován vaší podporou této přednášky,“ stojí ve společném prohlášení.

„Šíření dezinformací může být pro naši společnost velmi nebezpečné,“ tvrdí političky. Kampaně, které se snaží popřít klimatickou změnu, přirovnávají k chování tabákových firem, které se snažily popřít rakovinotvorné účinky kouření. „Tím způsobily smrt mnoha lidí,“ píší a doplňují, že se těmto úmrtím dalo předejít.

Podpora akce neznamená podporu agendy

Všechny tři společnosti popřely, že by názory uvedené na dané přednášce jakkoliv korespondovaly s názory firmy, informuje CNBC. „Microsoft se na LibertyConu angažoval jen prostřednictvím snídaně se studenty, týkající se rozšíření širokopásmového připojení k internetu v rurálních oblastech,“ sdělil redmontský think-tank serveru The Verge. Na setkání se probíralo i soukromí na síti.

„To, že podporujeme akci třetí strany, ještě neznamená, že podporujeme její agendu,“ citoval Google investigativní magazín Mother Jones. Facebook pak upozornil novináře na to, že je jeho cílem lidi spojovat, nikoliv rozdělovat.

Přednášku, kvůli níž otevřený dopis vznikl, vedl Caleb Rossiter z neziskové organizace CO2 Coalition, doplňuje agentura Bloomberg. Ta má podle svých webových stránek za cíl seznámit veřejnost s údajnými blahodárnými účinky oxidu uhličitého na planetu Zemi.

V roce 2015 nabízel jeden z podporovatelů této organizace členům Greenpeace, kteří se vydávali za zástupce velkých naftařských společností, že na objednávku vypracuje vědeckou studii, která v negativním světle ukáže opatření zavedená v pařížské klimatické dohodě. Jeho honorář mu měli zaslat právě na účet CO2 Coalition.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Do dvou let zaplaví Evropu třikrát tolik modelů elektroaut než doposud

Jaguar i-Pace při nabíjení ve stanici PRE v obchodním domě Ikea.

Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než ztrojnásobit na 214 z...

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz