ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Světová produkce vína bude nejnižší za 60 let, ale zásoby jsou stále velké

  • 5
Celosvětová produkce vína v letošním roce klesne na nejnižší úroveň od roku 1961, předpovídá Mezinárodní organizace pro révu a víno. Hlavní příčinou je slabá sklizeň, která potrápila vinaře na jižní polokouli i v řadě evropských zemí. Globální produkce vína má klesnout na 244 milionu hektolitrů.

„Extrémní klimatické podmínky, jako jsou brzké mrazy, silné deště a sucha, opět výrazně ovlivnily produkci na světových vinicích,“ uvedla ve své zprávě Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Úhrnná produkce tak nejspíš bude nejnižší od roku 1961, kdy se dostala dokonce jen na úroveň 214 milionů hektolitrů.

OIV také dodala, že i přes meziročně nižší produkci by se světový trh s vínem mohl dostat do rovnováhy. Zásoby některých zemí jsou totiž vysoké a globální spotřeba vína v posledních letech spíše klesá. Analytici proto výraznější dopad na spotřebitelské ceny neočekávají.

V prostředí Evropské unie by produkce vína měla letos klesnout asi o sedm procent na 150 milionů hektolitrů, čímž půjde o třetí nejnižší úroveň od počátku století. Evropská unie přitom stojí za až 60 procenty světové produkce vína.

Největší meziroční propad produkce se očekává v případě Itálie a Španělska, kde tamní vinaři letos hojně bojovali se suchem a plísněmi. Výnosy v Itálii oproti loňsku klesnou nejspíš o čtrnáct procent a ve Španělsku o dvanáct procent.

Patnáctiprocentní meziroční nárůst produkce naopak hlásí Rumunsko a poměrně se dařilo i portugalským vinařům. V České republice bude letošní produkce vína asi o sto milionů hektolitrů nižší než loni. Za posledních pět let se ale česká produkce propadla už o dvě stě milionů hektolitrů.

Místo bílého červené. Teplejší klima donutí jihomoravské vinaře ke změně

Ve Francii, která letos na postu největšího producenta vína na světě nejspíš vystřídá Itálii, bude objem produkce pravděpodobně stejný jako loni.

Nepříznivé počasí výrazně zasáhlo produkci vína také v Austrálii, Argentině, Chile, Jihoafrické republice a Brazílii. Poklesy produkce v těchto zemích se podle OIV budou v letošním roce pohybovat v rozsahu od deseti do třiceti procent. Zvlášť v Chile se produkce vína meziročně citelně propadla, a to až o pětinu. I Chile totiž bojovalo se suchem i vlnou lesních požárů.

Vývoj produkce v České republice v milionech hektolitrů. (zdroj: OIV)
201820192020202120222023
0,70,50,60,60,60,5

Naopak se letos daří Spojeným státům americkým, kde by se produkce měla zvýšit o dvanáct procent na 25,2 milionu hektolitrů.

Mezinárodní organizace pro révu a víno ale zároveň uvedla, že informace o produkci z některých ekonomik ještě nemá k dispozici. Řadí se k nim mimo jiné i Čína, která se v roce 2022 na globální produkci vína podílela 4,2 procenta. Čínská produkce vína ale v posledních letech setrvale klesá.

,