Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Prestižní univerzity se bojí, že kvůli viru přijdou o bohaté studenty

  16:00
Vzdělávání je jedním ze sektorů, který pandemie covid-19 ochromila nejvíce. Dotace od bohatých absolventů, stravovací a ubytovací poplatky, konference a mnoho dalšího, závisí na platících studentech. Kvůli pandemii ale mnozí stávající studenti studují online a noví se příliš nehrnou.

Přednáška na britské univerzitě Oxford | foto: Getty Images

Koronavirus ukázal, jak je sektor vzdělávání zranitelný, zvláště pak ten na Západě. Stovky let se tisícovky studentů z celého světa sjížděly na západních univerzitách, aby zde mohly společně získávat prestižní vzdělání. Školám díky nim plynuly nemalé příjmy. 

S příchodem koronaviru se ale vše změnilo a univerzity o velkou část těchto příjmů přišly, uvedlo BBC. Studenti byli posláni domů a mnoho kurzů se přesunulo do online prostředí.

Pokud budou současná omezení po celém světě pokračovat, bude velmi těžké najít na podzim nové studenty a ještě těžší bude dostat je na akademickou půdu, do školy. Kromě toho neprobíhají žádné konference a bohatí absolventi, kteří univerzity finančně podporovali, zjistili, že nejsou ani zdaleka tak bohatí, jak si mysleli.

Koronavirus zvláště tvrdě zasáhl anglicky vyučující univerzity, které studentům účtovaly vysoké poplatky za školné, stravování i ubytování. Zahraniční studenty stálo studium na prestižních univerzitách často ještě více než ty tuzemské.

Pro mnohé univerzity tak byli obrovským zdrojem příjmů. Například ve Velké Británii platí vysokoškolští studenti ze zemí mimo Spojené království a EU roční školné až 58 600 liber (1,8 milionů korun), namísto standardních 9 tisíc liber (274 tisíc Kč).

Zlatá střední třída

Pro mnohé země znamená globalizace dovoz levnějšího průmyslového zboží z celého světa. Pro vyspělé ekonomiky jsou jedním z největších ekonomických úspěchů bohatí studenti ze zahraničí. „Vzestup střední třídy po celém světě byl pro západní univerzity darem z nebes,“ říká profesor z Oxfordské univerzity Simon Marginson. 

Mnozí rodiče si díky rostoucím příjmům mohou dovolit poslat své děti na prestižní zahraniční školy. Univerzity v rozvojových zemích totiž obvykle nemají stejnou kvalitu. Studenti, kteří studují v zahraničí, získají prestižní titul, spoustu kontaktů a přátel a navíc se naučí i jazyk.

Cílovými zeměmi jsou obvykle USA, Velká Británii a Austrálie. Všechny tyto země mají vynikající vzdělávací systém a vyučují v angličtině, díky čemuž mohou přilákat platící studenty z celého světa.

V USA začalo poslední akademický rok 360 tisíc studentů z Číny. Odhaduje se, že zahraniční studenti přivedou do americké ekonomiky ročně 45 miliard dolarů. V Austrálii je to pak podle dostupných údajů více než 20 miliard dolarů.

Profesor z Australské národní univerzity v Canbeře Andrew Norton říká, že se země snaží přilákat zahraniční studenty z Asie již od 80. let. Austrálie je pro tyto studenty v mnoha směrech výhodná. „Jsme ve stejném časovém pásmu, klima je atraktivní a existuje zde možnost přistěhování,“ vysvětlil Norton.

Vláda v Canbeře však během koronavirové krize tomuto odvětví příliš nepomohla. Premiér Scott Morrison dokonce zašel tak daleko, že zahraničním studentům vzkázal, aby zvážili návrat do svých domovských zemí, pokud by se během nouzových opatření o sebe nemohli sami postarat.

„Pokud studenti letos nezačnou studovat, pak tu nebudou následující tři roky, což znamená, že univerzity pocítí ztracené příjmy ještě v nadcházejících letech, a to nejen v Austrálii,“ upozorňuje Norton.

V USA je univerzitní sektor masivním podnikem

Některé z nejstarších a nejslavnějších vysokých škol mají v rezervách miliardy, obrovské dotace a pověst, která znamená, že mohou studentům klidně naúčtovat vyšší školné. Ale i tyto univerzity kvůli uzavření trpí.

Mnoho zámořských studentů v USA požaduje slevy za ztracené hodiny. Z prezenčních hodin a poplatků za ubytování a stravování mají přitom americké univerzity nemalé jmění. Vrácení peněz požadují i studenti ve Velké Británii. 

I když se univerzity vrhly alespoň dočasně na online kurzy, nejsou podle profesora Marginsona tak atraktivní. „Studenti budou mít na výběr z prezenční a online výuky. Online výuka ale nemá stejnou prestiž ani u zaměstnavatelů, ani ve společnosti,“ upozorňuje Marginson.

Jak uvedl deník SouthWarkNews, Cambridgeská univerzita ve Velké Británii oznámila, že všechny její přednášky budou během příštího akademického roku online. Stejně jako jiné univerzity po celkem světě totiž nemá jinou možnost.

Společná výuka lidí na jednom místě se ukázala jako dlouhotrvající a úspěšný obchodní model, který účastníkům stále přináší velkou prestiž a výhody. Zatím není jasné, kolik univerzit přežije ztrátu svých příjmů a zda bude výuka online trvalá.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....