Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prestižní univerzity se bojí, že kvůli viru přijdou o bohaté studenty

  16:00
Vzdělávání je jedním ze sektorů, který pandemie covid-19 ochromila nejvíce. Dotace od bohatých absolventů, stravovací a ubytovací poplatky, konference a mnoho dalšího, závisí na platících studentech. Kvůli pandemii ale mnozí stávající studenti studují online a noví se příliš nehrnou.

Přednáška na britské univerzitě Oxford | foto: Getty Images

Koronavirus ukázal, jak je sektor vzdělávání zranitelný, zvláště pak ten na Západě. Stovky let se tisícovky studentů z celého světa sjížděly na západních univerzitách, aby zde mohly společně získávat prestižní vzdělání. Školám díky nim plynuly nemalé příjmy. 

S příchodem koronaviru se ale vše změnilo a univerzity o velkou část těchto příjmů přišly, uvedlo BBC. Studenti byli posláni domů a mnoho kurzů se přesunulo do online prostředí.

Pokud budou současná omezení po celém světě pokračovat, bude velmi těžké najít na podzim nové studenty a ještě těžší bude dostat je na akademickou půdu, do školy. Kromě toho neprobíhají žádné konference a bohatí absolventi, kteří univerzity finančně podporovali, zjistili, že nejsou ani zdaleka tak bohatí, jak si mysleli.

Koronavirus zvláště tvrdě zasáhl anglicky vyučující univerzity, které studentům účtovaly vysoké poplatky za školné, stravování i ubytování. Zahraniční studenty stálo studium na prestižních univerzitách často ještě více než ty tuzemské.

Pro mnohé univerzity tak byli obrovským zdrojem příjmů. Například ve Velké Británii platí vysokoškolští studenti ze zemí mimo Spojené království a EU roční školné až 58 600 liber (1,8 milionů korun), namísto standardních 9 tisíc liber (274 tisíc Kč).

Zlatá střední třída

Pro mnohé země znamená globalizace dovoz levnějšího průmyslového zboží z celého světa. Pro vyspělé ekonomiky jsou jedním z největších ekonomických úspěchů bohatí studenti ze zahraničí. „Vzestup střední třídy po celém světě byl pro západní univerzity darem z nebes,“ říká profesor z Oxfordské univerzity Simon Marginson. 

Mnozí rodiče si díky rostoucím příjmům mohou dovolit poslat své děti na prestižní zahraniční školy. Univerzity v rozvojových zemích totiž obvykle nemají stejnou kvalitu. Studenti, kteří studují v zahraničí, získají prestižní titul, spoustu kontaktů a přátel a navíc se naučí i jazyk.

Cílovými zeměmi jsou obvykle USA, Velká Británii a Austrálie. Všechny tyto země mají vynikající vzdělávací systém a vyučují v angličtině, díky čemuž mohou přilákat platící studenty z celého světa.

V USA začalo poslední akademický rok 360 tisíc studentů z Číny. Odhaduje se, že zahraniční studenti přivedou do americké ekonomiky ročně 45 miliard dolarů. V Austrálii je to pak podle dostupných údajů více než 20 miliard dolarů.

Profesor z Australské národní univerzity v Canbeře Andrew Norton říká, že se země snaží přilákat zahraniční studenty z Asie již od 80. let. Austrálie je pro tyto studenty v mnoha směrech výhodná. „Jsme ve stejném časovém pásmu, klima je atraktivní a existuje zde možnost přistěhování,“ vysvětlil Norton.

Vláda v Canbeře však během koronavirové krize tomuto odvětví příliš nepomohla. Premiér Scott Morrison dokonce zašel tak daleko, že zahraničním studentům vzkázal, aby zvážili návrat do svých domovských zemí, pokud by se během nouzových opatření o sebe nemohli sami postarat.

„Pokud studenti letos nezačnou studovat, pak tu nebudou následující tři roky, což znamená, že univerzity pocítí ztracené příjmy ještě v nadcházejících letech, a to nejen v Austrálii,“ upozorňuje Norton.

V USA je univerzitní sektor masivním podnikem

Některé z nejstarších a nejslavnějších vysokých škol mají v rezervách miliardy, obrovské dotace a pověst, která znamená, že mohou studentům klidně naúčtovat vyšší školné. Ale i tyto univerzity kvůli uzavření trpí.

Mnoho zámořských studentů v USA požaduje slevy za ztracené hodiny. Z prezenčních hodin a poplatků za ubytování a stravování mají přitom americké univerzity nemalé jmění. Vrácení peněz požadují i studenti ve Velké Británii. 

I když se univerzity vrhly alespoň dočasně na online kurzy, nejsou podle profesora Marginsona tak atraktivní. „Studenti budou mít na výběr z prezenční a online výuky. Online výuka ale nemá stejnou prestiž ani u zaměstnavatelů, ani ve společnosti,“ upozorňuje Marginson.

Jak uvedl deník SouthWarkNews, Cambridgeská univerzita ve Velké Británii oznámila, že všechny její přednášky budou během příštího akademického roku online. Stejně jako jiné univerzity po celkem světě totiž nemá jinou možnost.

Společná výuka lidí na jednom místě se ukázala jako dlouhotrvající a úspěšný obchodní model, který účastníkům stále přináší velkou prestiž a výhody. Zatím není jasné, kolik univerzit přežije ztrátu svých příjmů a zda bude výuka online trvalá.

Autor:
  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Zkušenosti s investováním má polovina Čechů. Klesl zájem o akcie, říká průzkum

23. května 2024  11:54

Při ve volbě, kam uložit vlastní peníze, mezi Čechy vyhrává spořicí účet. Zkušenosti s investováním...

Nvidia těží z umělé inteligence. Za čtvrtletí jí vzrostl zisk sedminásobně

23. května 2024  11:28

Americkému výrobci čipů Nvidia vzrostl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk sedminásobně...

Mondeléz dostal pokutu. Firma zneužila dominance, bránila obchodu s čokoládou

23. května 2024  11:21

Americká potravinářská společnost Mondeléz International dostala v Evropské unii pokutu 337,5...

Ceny paliv v Česku dál klesají, nafta je nejlevnější za více než čtvrtrok

23. května 2024  9:30

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 46 haléřů na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...