Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus poslal mnohá letadla na „hřbitov“ v poušti. Stání je drahé

Přibližně 60 procent všech letadel po celém světě je v současné době uzemněno kvůli pandemii covid-19. Letecké společnosti proto musí řešit, kam s nepoužívanými letadly. Parkování letadel na letištích je drahé a prostor omezený, vhodnou alternativou se tak pro mnohé významné společnosti stávají „hřbitovy letadel“.

Ještě než svět zachvátila pandemie koronaviru, létala většina velkých letadel se dvěma uličkami, které vzlétají z německého Frankfurtu, dálkové trasy do Dubaje, New Yorku nebo Šanghaje. Od propuknutí pandemie ale obří Airbusy A380 od Lufthansy létají jen jedním směrem, do celkem zvláštní destinace.

Let LH9924, který nebyl uveden v žádném letovém řádu, ve středu odletěl na místo, které zpravidla neznají ani ti nejzkušenější odborníci na leteckou dopravu –⁠ do Teruelu.

Pětatřicetitisícové město se nachází v provincii Aragonie ve východním Španělsku, přibližně na půl cesty mezi Madridem a Valencií. Starobylé město, které je mimochodem na seznamu světového dědictví UNESCO, od dob koronavirové pandemie nikdo z turistů nenavštívil.

Pro letecký průmysl se ale stalo důležitým bodem na mapě. Společnost Tarmac Aerosave zde totiž nabízí dlouhodobé parkování pro velká letadla, včetně jejich úplné údržby, uvedla německá televize Deutsche Welle

Město Teruel v Aragonii leží ve výšce 915 m. n. m.

Město Teruel v Aragonii leží ve výšce 915 m. n. m.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Klienti s velkým jménem

Společnost Tarmac Aerosave si díky koronaviru mne ruce. Zájem o její služby totiž v posledních měsících razantně vzrostl. Letecká společnost Lufthansa sem odeslala sedm A380 a půl tuctu svých čtyřmotorových letadel A340-600, které v současné době nepotřebuje. Air France zde zaparkuje několik svých zastaralých A380 a British Airways pět Boeingů 747.

V současné době zde našlo azyl asi 115 letadel. Dostupná parkovací plocha je téměř plná. „Nikdy jsme tady tolik letadel neměli. Další parkovací místa jsme vytvořili v poli tak, že jsme na zem umístili obrovské kovové plechy, řekl ředitel společnosti Tarmac Aerosave Pedro Saez. Plocha o rozloze asi 140 fotbalových hřišť by měla vystačit pro dalších 20 až 25 letadel.

Plány na rozšíření

Zájem o parkování je obrovský a místa v polopouštní krajině dostatek, proto  společnost začala plánovat expanzi. Tu již schválili i regionální vůdci. Dokončení ale bude trvat několik let. To by podle odborníků nemuselo vadit, protože u mnoha letadel se počítá s tím, že budou trvale vyřazena z provozu. 

Společnost Tarmac Aerosave by tak z nich mohla mít prospěch i dlouho poté, co koronavirová krize ustoupí. Společnost se totiž specializuje také na demontáž a recyklaci přebytečných letadel. Časté sucho ve Španělsku tomuto byznysu přímo nahrává, protože minimalizuje nebezpečí koroze hliníku.

Odhady průmyslového portálu Cirium naznačují, že do konce dubna bylo uzemněno téměř 17 tisíc letadel všech velikostí, což je asi 64 procent z celkové globální flotily. 

Americký „hřbitov letadel“ je příliš daleko

Největší a nejznámější „hřbitovy letadel“ se nachází na jihu USA. Jeden na letecké základně Davis Monthan Air Force Base v Tucsonu a druhý v Marana. Oba ve státě Arizona. Pro evropská letadla je to ale příliš daleko.

Mnohé společnosti se zpočátku zabývaly dočasným uzavíráním přistávacích drah na hlavních evropských letištích, ale vzhledem ke zhoršujícímu se finančnímu zdraví se snažily rychle nalézt levnější alternativu.

„Frankfurt je velmi drahý,“ prohlásil nedávno generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr. Jedním z hlavních problémů je podle něj to, že je těžké předvídat, kdy budou letadla znovu potřebovat. Letecké společnosti obecně doufají, že cestovní omezení budou v příštích několika týdnech zmírněna a v červenci již budou moci pomalu zahajovat provoz. 

Poptávka roste i ve Francii

Po Teruelu je druhým největším evropským zařízením letiště Tarbes-Lourdes-Pyrenees v jihozápadní Francii, kde parkování, údržbu a recyklaci letadel provozuje také společnost Tarmac Aerosave. I na tomto letišti společnost zaznamenala velký zájem o parkování letadel, a to nejen v krátkodobém horizontu.  

Svou flotilu A380 parkuje ve Francii například British Airways. Swiss International Air Lines zaparkovala velkou část své flotily na vojenském letišti Dübendorf v blízkosti svého domovského letiště Zürich-Kloten. Letadla, u kterých se předpokládá dlouhodobější parkování, byly zaslány do jordánského Ammánu. 

Největší poptávka po parkování letadel byla zaznamenán na letišti Alice Springs v australském vnitrozemí. Zařízení založil teprve před několika lety bývalý analytik Deutsche Welle Tom Vincent. Od roku 2014 jeho společnost Apas zaparkovala 40 letadel. Až s koronavirovou krizí ale přišel ten opravdový boom. 

Alice Springs je jediné skladiště letadel na dosah v asijsko-pacifickém regionu. Vincent díky současné době získat třináctiměsíční smlouvu, která mu zajistila za parkování jednoho Boeingu 777 téměř 300 tisíc eur (8,3 milionů Kč). 

„Můj telefon nepřestal zvonit, poptávka explodovala,“ řekl Vincent nedávno Financial Times. Jeho zatím největší zakázkou bylo poskytnutí parkování pro čtyři nejnovější A380 Singapore Airlines. „Do konce měsíce plánujeme expanzi, abychom mohli pojmout 70 až 80 letadel,“ dodal Vincent.

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

Zábava na prvním, druhém i třetím místě. Pražský Máj se otevřel hostům

20. června 2024  15:33

Obchodní dům Máj na pražské Národní třídě se po dvou letech dočkal svého otevření a ukázal se ve...

Firmy vyzvaly Fialu, aby přerušil schvalování zákona o kyberbezpečnosti

20. června 2024  15:02

Velké tuzemské firmy vyzvaly premiéra Petra Fialu (ODS), aby přerušil legislativní proces...

Na Mallorce dál bojují s opilci i močícími turisty, regulace nefunguje

20. června 2024  14:58

Mallorca letos očekává rekordní příliv více než dvaceti milionů turistů. Nespokojenost místních...

Výstaváři a veletrhy se sdružili do společného svazu

20. června 2024  14:25

Výstavářské firmy a organizátoři veletrhů se nově spojili do Svazu veletržního průmyslu. Ten nově...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...