Nápoje s cukrem zkracují život. Ani sladidla nejsou zdravější, říká studie

  18:36aktualizováno  18:36
Konzumace dvou a víc sklenic uměle slazených nápojů denně zvyšuje riziko smrti v důsledku nemocí oběhového systému. Jedna a více sklenic denně nápoje slazeného cukrem pak zvyšuje počet úmrtí zapříčiněných chorobami zažívacího traktu, včetně jater, slepého střeva, slinivky a střev. S těmito zjištěními přišly závěry studie, které se zúčastnilo půl milionu Evropanů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Výsledky výzkumu publikovaného v odborném magazínu JAMA Internal Medicine ukazují, že účastníci, kteří denně vypili dvě nebo víc sklenic slazených nápojů, byli vystaveni většímu riziku úmrtí v porovnání s těmi, kdo pili jednu sklenici a méně měsíčně.

Jedna z nejobsáhlejších studií svého druhu sledovala stravovací a pitný režim 451 743 mužů a žen v deseti evropských zemích (Británie, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko a Švédsko) v letech 1992 až 2000. Průměrný věk respondentů dosáhl 50,8 let a 71,1 procent účastníků výzkumu byly ženy, uvádí The Washington Post

Budeme hladovět kvůli změně klimatu, z jídla zmizí živiny, tvrdí OSN

„Účastníci studie, kteří pili slazené nápoje ve velké míře, se vyznačovali vysokým indexem tělesné hmotnosti BMI a mnoho z nich bylo zároveň kuřáky,“ říká Neil Murphy z Mezinárodní agentury výzkumu rakoviny (IARC). „Očistili jsme proto statistiky o vliv BMI, kuřáckých návyků a dalších faktorů zvyšujících riziko úmrtí, která by mohla naše výsledky zmást. Pojítko mezi zvýšenou úmrtností a pitím slazených nápojů ale zůstalo,“ doplnil.

„Výsledky této studie jsou významné,“ míní potravinová analytička Sarah Reinhardtová. „Posilují fakt, který na poli výživářství nikoho nepřekvapí: průmyslově zpracované jídlo nacpané umělými ingrediencemi nikdy zdraví nezlepší bez ohledu na to, jak málo je v nich cukru. Naše těla jsou chytřejší,“ doplnila.

Keri Petersonová, poradkyně mezinárodní Rady pro kontrolu kalorií (CCC), však namítá, že četné vědecké studie prokázaly, že sladila používaná v „light“ slazených nápojích jsou jedny z nejbezpečnějších a nejvíce prostudovaných v potravinovém systému. „Bezpečnost sladidel s málo nebo žádnými kaloriemi byla opakovaně potvrzena předními kontrolními a vládními úřady po celém světě,“ tvrdí.

Semafor pro limonády. Nové značení má jasně ukazovat výživové hodnoty

„Uznáváme, že vysvětlení souvislostí mezi uměle slazenými nápoji a zvýšeným rizikem úmrtí může v některých případech být způsobeno přechodem lidí s již zvýšenými zdravotními riziky – z důvodu nadváhy nebo počínající cukrovky – na uměle slazené nápoje s cílem snížit příjem kalorií a cukru,“ nevyloučil námitky Petersonové Neil Murphy.

Podle Americké kardiologické asociace (AHA) jsou slazené nápoje největším zdrojem přidaného cukru v současném stravování. Mluvčí Amerického sdružení nápojářů (ABA) Kevin Keane však poznamenává, že více než polovina koupených nápojů cukr neobsahuje.

Podle Setha Goldmana, šéfa společnosti Honest Tea vlastněné gigantem Coca-Cola, by výsledky studie měly popíchnout velké výrobce nápojů k uvedení alternativ. 

„Zákazník se vyvíjí. Pokud se nápojáři nezmění, přijdou o něj,“ míní.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

Ilustrační foto

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci...

Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Obchodníci ze Saúdské Arábie sledují ceny ropy na světových trzích.

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila...

Utrácet peníze za přípravu na přírodní katastrofy se vyplatí. Čtyřikrát

Obří kus ledu odpadává z čelní stěny ledovce Perito Moreno nedaleko...

Pokud se v příštím desetiletí investuje do přípravy na klimatické změny 1,8 bilionu dolarů, v ekonomických výnosech by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz