Budeme hladovět kvůli změně klimatu, z jídla zmizí živiny, tvrdí OSN

  6:00aktualizováno  6:00
Kvůli klimatickým změnám budou muset zemědělci zapomenout na tradiční plodiny. Jejich skladba se vlivem počasí změní. Na některé bude moc horko, jinde přibudou záplavy, sníh a stoupne vlhkost vzduchu. Navíc bude mít vyšší koncentrace oxidu uhličitého negativní dopad na nutriční hodnotu plodin, tvrdí poslední zpráva mezivládního panelu OSN ke klimatické změně (IPCC).

Předseda Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) Hoesung Lee (Ženeva, 8.8. 2019) | foto: Profimedia.cz

„Šance snížit emise a udržet oteplení planety o méně než dva stupně Celsia rychle mizí. To je hlavní vzkaz této zprávy,“ říká jedna z jejích autorek Pamela McElwee, která přednáší ekologii na Rutgers University v americkém státě New Jersey.

Podle zprávy se sníží nutriční hodnota plodin. Například pšenice experimentálně pěstovaná ve vysoké koncentraci oxidu uhličitého obsahovala o 6 až 13 procent méně bílkovin, o 4 až 7 procent méně zinku a o 5 až 8 procent méně železa.

Němečtí politici zvažují „masnou daň“. Má pomoci v boji za ochranu klimatu

Vzhledem k tomu, že extrémní výkyvy počasí jako letní vlna veder v Evropě nabývají na frekvenci a intenzitě, jsou potravinové systémy už teď vystaveny tlaku. Vědci, kteří sledují klimatickou krizi, už dlouho upozorňují, že s ní může přijít podvýživa, varuje CNN. Ta snižuje schopnost myslet a zvyšuje riziko chronického onemocnění a smrti.

I když je na světě stále mnoho lidí, kteří podvýživou trpí, situace se zlepšuje. Klimatická krize by však mohla tento pokrok zvrátit.

Jídlo ztratí každý rok procento výživové hodnoty

Podle v květnu publikované studie, která sledovala produkci 10 nejvíce pěstovaných plodin (ječmen, maniok, kukuřice, palmový olej, řepka, rýže, sójové boby, čirok, cukrová třtina, pšenice), se v důsledku klimatické krize kalorická hodnota sklizní každý rok snižuje o 35 bilionů kalorií. Jídlo každým rokem ztrácí procento ze své výživové hodnoty. 

Postavte se čelem klimatickým změnám, vyzvali Amazon jeho zaměstnanci

„To znamená, že mizí kalorie pro 50 milionů lidí,“ říká autor studie Deepak Ray z Univerzity v Minnesotě. „V budoucnu to může být víc, pokud se na to nepřipravíme a nesnížíme emise uhlíku,“ dodal.

Klimatická krize má podle Raye na různé regiony různý vliv. Dosud největší dopad do potravinové produkce v důsledku klimatických změn pociťuje Evropa, jižní Afrika, jižní Asie a Austrálie. V USA například ve státě Illinois klesly výnosy z pěstování obilí, ve státech jako Iowa a na středozápadě však produkce narostla.

Pro rozvinuté země nebude takový problém se s dopady vyrovnat. Regiony jako subsaharská Afrika a části Asie či Indie však budou zranitelnější. Nejméně schopné se přizpůsobit budou venkovské oblasti.

Biolog Lewis Ziskadoes, který se na zprávě IPCC podílel, při své dřívější práci pro americké ministerstvo zemědělství zjistil, že rostoucí koncentrace CO2 má negativní dopad například na výživovou hodnotu rýže a že klimatické změny snižují pěstební výnos. 

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Ze značky Prosecco těží masová produkce. Staří vinaři se přejmenovávají

Test prosecca

Na 800 letech tradice výroby Prosecca v oblasti měst Valdobbiadene a Conegliano parazituje levnější masová produkce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz