Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Vaše čokoláda má pachuť otrocké práce, viní aktivisté největší značky

  • 41
Firmy Mars, Nestlé a další, které do svých čokolád a cukrovinek přidávají palmový olej, čelí stížnostem na svého malajského dodavatele. Ten údajně vykořisťuje migranty. Zájmové skupiny usilují u amerických celních úřadů o to, aby byl na dovoz jeho palmového oleje vydán zákaz.

Jeden z největších světových dodavatelů palmového oleje, malajsijská firma FGV Holdings Berhad a její partneři, prý lákají migranty na plantáže a nutí je pracovat v otrockých podmínkách. Tvrdí to zprávy amerického ministerstva práce, zástupců akademické sféry a pozorovatelských organizací. 

Podle stížností, které řeší američtí celníci, byli migranti vlákáni do dluhové pasti, museli odevzdat své pasy, nesmí odejít z farem FGV a jsou nuceni podepisovat smlouvy v jazycích, kterým nerozumějí, informuje Washington Post.

Firma zaměstnává přes 20 tisic migrantů na více než 3 200 čtverečních kilometrech malajsijských plantáží a dodává palmový olej největším světovým výrobcům potravin. Mezi jejími zákazníky figurují firmy jako Procter & Gamble, Mars, Nestlé, Hershey, Pepsi a Mondelez. 

„Je děsivé, jak dlouho toto trvá a kolikrát už FGV byla upozorněna, aby problém řešila,“ podotkla Judy Gearhartová, šéfka Mezinárodního fóra pracovních práv, jedné ze tří neziskových organizací, které se obrátily na americké celníky. „Společnosti odebírající palmový olej o těchto problémech věděly od roku 2015. Ti lidé jsou ale stále v pasti a na nucených pracích,“ dodala.

Pro výrobce čokolády případ znamená možná vládní omezení na druhou klíčovou ingredienci jejich výrobku. Pod drobnohledem celních orgánů je už největší světový dodavatel kakaa z Pobřeží Slonoviny. Zaměstnávání dětí by ho mohlo připravit o možnost dodávat do USA.

Aktuální stížnosti dokládají, že FGV vykořisťuje oběti obchodování s lidmi, omezuje jejich možnosti pohybu a neposkytuje jim dost jídla a adekvátní ubytování. Není to poprvé, co se firma musí bránit podobným nařčením. „Počítáme s tím, že napravíme všechny situace, kdy dochází k omezování lidských práv, v daném termínu,“ slíbil šéf FGV Azhar Abdul Hamid v lednovém dopise akcionářů v reakci na dřívější obvinění. 

Firma slíbila, že v budoucnu dostanou pracovníci možnost volně přicházet a odcházet z pracovních prostor a cizincům umožní vrátit se do svých rodných zemí. Zároveň se však nevzdala svého systému najímání pracovníků skrz třetí strany. Tato praktika podle kritiků vede k dluhové pasti a nucené práci.

Amazon znovu pod palbou. Jeho dodavatel v Číně vykořisťuje děti

Podle neziskových organizací ale k nápravě nedošlo.

Palmový olej se dává do sušenek, krekrů, čokolády, cereálií, různých tyčinek, pečicích směsí, donutů, smažených brambůrek nebo margarínu. Něky se používá jako náhrada jiného tuku, jindy slouží k prodloužení trvanlivosti výrobku. Jeho popularita v posledních letech roste. Neobsahuje totiž transmastné kyseliny, jejichž konzumace je spojována s výskytem kardiovaskulárních onemocnění. 

Plantáže palmy olejné, z jejíchž ořechů se olej lisuje, a které se nacházejí převážně v Indonésii a Malajsii a jsou pod palbou kritiky také za bezohledné kácení tropických pralesů.

Velcí výrobci potravin, kteří olej odebírají, tvrdí, že podnikají kroky, jež mají zjistit, aby olej pocházel ze zodpovědných zdrojů. Tedy bez nutnosti ničit přírodu nebo porušovat lidská práva.

10. července 2017