Vaše čokoláda má pachuť otrocké práce, viní aktivisté největší značky

  9:36aktualizováno  9:36
Firmy Mars, Nestlé a další, které do svých čokolád a cukrovinek přidávají palmový olej, čelí stížnostem na svého malajského dodavatele. Ten údajně vykořisťuje migranty. Zájmové skupiny usilují u amerických celních úřadů o to, aby byl na dovoz jeho palmového oleje vydán zákaz.

Jeden z největších světových dodavatelů palmového oleje, malajsijská firma FGV Holdings Berhad a její partneři, prý lákají migranty na plantáže a nutí je pracovat v otrockých podmínkách. Tvrdí to zprávy amerického ministerstva práce, zástupců akademické sféry a pozorovatelských organizací. 

Fotogalerie

Podle stížností, které řeší američtí celníci, byli migranti vlákáni do dluhové pasti, museli odevzdat své pasy, nesmí odejít z farem FGV a jsou nuceni podepisovat smlouvy v jazycích, kterým nerozumějí, informuje Washington Post.

Firma zaměstnává přes 20 tisic migrantů na více než 3 200 čtverečních kilometrech malajsijských plantáží a dodává palmový olej největším světovým výrobcům potravin. Mezi jejími zákazníky figurují firmy jako Procter & Gamble, Mars, Nestlé, Hershey, Pepsi a Mondelez. 

„Je děsivé, jak dlouho toto trvá a kolikrát už FGV byla upozorněna, aby problém řešila,“ podotkla Judy Gearhartová, šéfka Mezinárodního fóra pracovních práv, jedné ze tří neziskových organizací, které se obrátily na americké celníky. „Společnosti odebírající palmový olej o těchto problémech věděly od roku 2015. Ti lidé jsou ale stále v pasti a na nucených pracích,“ dodala.

Pro výrobce čokolády případ znamená možná vládní omezení na druhou klíčovou ingredienci jejich výrobku. Pod drobnohledem celních orgánů je už největší světový dodavatel kakaa z Pobřeží Slonoviny. Zaměstnávání dětí by ho mohlo připravit o možnost dodávat do USA.

Aktuální stížnosti dokládají, že FGV vykořisťuje oběti obchodování s lidmi, omezuje jejich možnosti pohybu a neposkytuje jim dost jídla a adekvátní ubytování. Není to poprvé, co se firma musí bránit podobným nařčením. „Počítáme s tím, že napravíme všechny situace, kdy dochází k omezování lidských práv, v daném termínu,“ slíbil šéf FGV Azhar Abdul Hamid v lednovém dopise akcionářů v reakci na dřívější obvinění. 

Firma slíbila, že v budoucnu dostanou pracovníci možnost volně přicházet a odcházet z pracovních prostor a cizincům umožní vrátit se do svých rodných zemí. Zároveň se však nevzdala svého systému najímání pracovníků skrz třetí strany. Tato praktika podle kritiků vede k dluhové pasti a nucené práci.

Amazon znovu pod palbou. Jeho dodavatel v Číně vykořisťuje děti

Podle neziskových organizací ale k nápravě nedošlo.

Palmový olej se dává do sušenek, krekrů, čokolády, cereálií, různých tyčinek, pečicích směsí, donutů, smažených brambůrek nebo margarínu. Něky se používá jako náhrada jiného tuku, jindy slouží k prodloužení trvanlivosti výrobku. Jeho popularita v posledních letech roste. Neobsahuje totiž transmastné kyseliny, jejichž konzumace je spojována s výskytem kardiovaskulárních onemocnění. 

Plantáže palmy olejné, z jejíchž ořechů se olej lisuje, a které se nacházejí převážně v Indonésii a Malajsii a jsou pod palbou kritiky také za bezohledné kácení tropických pralesů.

Velcí výrobci potravin, kteří olej odebírají, tvrdí, že podnikají kroky, jež mají zjistit, aby olej pocházel ze zodpovědných zdrojů. Tedy bez nutnosti ničit přírodu nebo porušovat lidská práva.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Zločinci loví bílé koně, kteří perou peníze. Čím dál víc mezi teenagery

Teenageři u automatů

Třiasedmdesát procent. O tolik za poslední dva roky vzrostl ve Velké Británii počet lidí mezi 14 a 18 lety, kteří...

Zemřel hotelový magnát Hilton, svými miliony přispíval i bezdomovcům

Barron Hilton se svou populární vnučkou Paris.

Ve Spojených státech amerických zemřel tento týden ve věku 91 let hoteliér William Barron Hilton. Hotelový magnát...

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Konec vysedávání v kavárně. Kafe se objedná v aplikaci a jen vyzvedne

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec Starbucks začal stavět novou výdejnu kávy. Nápoj v ní půjde objednat jen přes mobilní aplikaci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz