Amazon znovu pod palbou. Jeho dodavatel v Číně vykořisťuje děti

  14:53aktualizováno  14:53
Stovky čínských školáků ve věku šestnácti let pracují do vyčerpání a často nelegálně, aby firma Foxconn, subdodavatel on-line gigantu Amazon, splnila výrobní cíle. Ukazují to dokumenty, které shromáždil britský deník The Guardian. Foxconn pochybení přiznává a chce je napravit.

Ilustrační foto. | foto: AP

Z rozhovorů s pracovníky a dokumentů, které z Foxconnu unikly, vyplynulo, že mnoho dětí pracuje v rozporu s čínským pracovním právem přes noc nebo přesčas. Vyrábějí zařízení Alexa, což je chytrý asistent od Amazonu.

Teenageři, nabíraní ve školách a na technických akademiích v okolí města Cheng-jang, jsou vedeni jako stážisté. Je jich víc než tisícovka ve věku 16 až 18 let. Jejich učitele továrna platí za to, aby děti doprovázeli. Mají také za úkol povzbudit nespolupracující žáky, aby pracovali přesčas nad rámec pravidelných směn, popisuje The Guardian

Amazon opět pod drobnohledem. Brusel prověří, jestli neporušuje pravidla

Některé z dětí tu pracovaly více než dva měsíce, aby během výrobních špiček doplnily potřebné stavy pracovníků. Čínské podniky mohou zaměstnávat studenty nad 16 let, ale ne v noci nebo přesčas.

Foxconn, který také vyrábí telefony iPhone pro firmu Apple, přiznává, že studenti pro něj pracovali v nelegálních podmínkách. Tvrdí, že podniká nezbytné kroky k nápravě situace.

„Zdvojnásobili jsme dohled a monitoring programu stáží v každé partnerské škole, abychom zajistili, že stážisté nebudou moct za žádných okolností pracovat přesčas nebo v noci,“ uvedla firma. „Dřív nastaly kvůli nedbalému dohledu místního managementu situace, které toto dovolovaly. Dotčení stážisté ale dostávali za tyto směny zaplaceno. I tak je to však nepřijatelné a my jsme podnikli nezbytné kroky k tomu, aby se situace neopakovala,“ dodal Foxconn. Společnost chce také zvýšit počet standardních zaměstnanců a přehodnotit výši mezd.

Firma zároveň hájí zaměstnávání studentů s tím, že všichni jsou ve věku, kdy dle zákona pracovat mohou. Navíc takto získávají praktické pracovní zkušenosti v různých oblastech, díky kterým si po dokončení studia lépe najdou práci. Oslovení studenti nicméně tvrdí, že zaměření továrny nemá nic společného s oborem, který studují.

Například 17letá Xiao Fangová, která začala na výrobní lince produktu Amazon Echo pracovat minulý měsíc, studuje informatiku. Jejím úkolem v továrně bylo denně opatřit tři tisíce reproduktorů Echo Dot ochrannou fólií. Učitel jí na začátku řekl, že bude pracovat osm hodin denně pět dní v týdnu. Nakonec z toho ale byly desetihodinové směny šest dní v týdnu.

Apple v Číně netáhne, továrnu výrobce iPhonů masivně opouštějí pracovníci

„Osvětlení pracovní haly je velmi silné, takže je tam fakt horko. Po měsíci jsem si na práci nakonec zvykla, ale pracovat 10 hodin denně je opravdu únavné,“ uvedla.

„Zkoušela jsem říct vedoucímu své linky, že nechci pracovat přesčas. Ten to však řekl mému učiteli, který mi pohrozil, že pokud nebudu dělat přesčas, nebudu se moct stáže ve Foxconnu zúčastnit a bude to mít vliv na mé studium,“ tvrdí dívka. „Neměla jsem na výběr.“

V jednom z dokumentů, které prostřednictvím skupiny na ochranu pracovních práv China Labor Watch unikly na veřejnost, Foxconn vysvětluje: „Neochota stážistů pracovat přesčas ovlivňuje výrobní cíle i jejich pracovní snahu. Studenti musí pracovat přesčas.“

Mluvčí Amazonu, jehož šéf Jeff Bezos je s majetkem přesahujícím 100 miliard dolarů nejbohatším člověkem planety, řekl, že firma nebude tolerovat porušení jejího dodavatelského kodexu. Jeho dodržování Amazon sleduje prostřednictvím nezávislých auditorů. „Pokud zjistíme porušení, podnikneme potřebné kroky včetně žádání nápravy situace,“ uvedl mluvčí. „Obvinění namířená proti Foxconnu vyšetřujeme,“ dodal.

VIDEO: Tvrdý řád, pohyby jako robot. Vyzkoušeli jsme si práci v Amazonu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Peking by to popudilo. Alibaba odložila vstup na hongkongskou burzu

Sídlo internetového obchodu Alibaba.com v čínském Chang-čou (ilustrační snímek)

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu....

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

USA míří do recese, věří třetina ekonomů. Země vzkvétá, míní Trump

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě oznámil novinářům, že dostal dopis...

Do konce roku 2021 se Spojené státy americké dostanou do ekonomické recese. Negativní předpověď vyslala v novém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz