Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přestaňte podporovat nucené práce Ujgurů, naléhají aktivisté na Nike a Apple

  18:30
Nike, Adidas, Apple, Microsoft a Samsung patří mezi 83 nadnárodních korporací, které jsou spojovány s nucenou prací perzekuované muslimské menšiny Ujgurů v továrnách po celé Číně. Kampaň s názvem End Uyghur Forced Labour tyto společnosti vyzývá, aby omezily vazby s dodavateli, kteří s tím mají co do činění.
Úřady obviňují Ujgury z rozdmýchávání napětí a přípravě teroristických útoků v...

Úřady obviňují Ujgury z rozdmýchávání napětí a přípravě teroristických útoků v Číně, Ujgurové se snaží, především kvůli čínským represím, osamostatnit od Číny a vyhlásit svůj vlastní stát Ujguristán, nebo alespoň získat skutečnou autonomii. Podívejte se, jak se žije obyčejným lidem v této oblasti. Samota ve vlaku z města Hotan do Kašgaru | foto: Thomas PeterReuters

Více než 190 organizací z 36 různých zemí se spojilo v nové kampani s názvem End Uyghur Forced Labour (Skoncujme s nucenou prací Ujgurů), která vyzývá k ukončení spolupráce s továrnami v čínské oblasti Sin-ťiang. 

Na nucenou práci Ujgurů upozornil podle BBC australský think tank Australian Strategic Policy Institute (ASPI). Zpráva institutu odhaduje, že v letech 2017 až 2019 bylo na nucenou práci do 27 továren po celé Číně převedeno více než 80 tisíc Ujgurů. Období se shoduje s čínskou kampaní masové internace etnických menšin v Sin-ťiangu, o níž čínská vláda tvrdí, že se jejím prostřednictvím snaží potlačit terorismus a separatismus v zemi.

Někteří Ujgurové byli do továren údajně umístěni přímo z internačních táborů v Sin-ťiangu, kde je podle odhadů odborníků zadržováno, mučeno a „kulturně a ideologicky převychováváno“ více než 1,5 milionu příslušníků etnických menšin. Čína toto obvinění označila za nepravdivé a uvedla, že Ujgurové v centrech získávají vzdělání a vláda jim posléze pomáhá najít zaměstnání.

Módní řetězce i technologičtí giganti

Novináři na spojení západních společností s nucenou prací Ujgurů upozorňovali již v minulosti. Nyní je to ale poprvé, kdy se problém projevuje v tak velkém měřítku a týká se továren a dodavatelských řetězců v celé zemi.

Třiaosmdesát zahraničních a čínských společností, které podle ASPI přímo nebo nepřímo těží ze zneužívání Ujgurů, zahrnují oděvní značky jako Adidas, Gap, Tommy Hilfiger a Uniqlo, výrobce automobilů, například BMW, General Motors, Jaguar a Mercedes Benz a technologické giganty jako Apple, Google, Huawei a Microsoft.

Mnohé z výše uvedených značek tvrdí, že jim problematika není lhostejná. Společnost Nike například uvedla, že problematiku průběžně řeší s dodavateli v Číně, se kterými se snaží identifikovat a vyhodnotit potenciální rizika spojená se zaměstnáváním Ujgurů nebo jiných etnických menšin. Společnost také tvrdí, že nepoužívá materiály přímo ze Sin-ťiangu, který je domovem většiny Ujgurů v Číně.

Také Apple tvrdí, že tento podnět prošetřil. „Na produkčních linkách Apple jsme nenašli žádné důkazy o nucené práci. V monitorování plánujeme pokračovat,“ prohlásila firma.

Z Číny se stává totalita s armádou cenzorů a internačními tábory, varuje zpráva

Politici a aktivisté vyzývají společnosti, aby udělaly víc, pokud nechtějí být spoluúčastníky při porušování lidských práv čínskou vládou. „Značky a maloobchodnici museli odejít už dávno, ale neučinili tak, a proto je tato veřejná výzva k akci důležitá a nezbytná. Nejde jen o ukončení vtahů s jedním konkrétním dodavatelem. Jde opravdu o komplexní přístup,“ upozornila Chloe Cranstonová z organizace Anti-Slavery International, což je jedna ze 180 organizací, která je do této akce zapojena.

Výkonný ředitel projektu Uyghur Human Rights Project Omer Kanat uvedl, že přimět společnosti, aby přesunuly podnikání ze Sin-ťiangu, je zásadní pro přesvědčení čínské vlády, aby změnila svou politiku. „Čínská vláda neudělá nic, dokud to pro ní nebude mít nějaké skutečné dopady,“ řekl Kanat BBC.

Co dělají vlády?

Výzva k akci přichází poté, co se otázkou začaly zabývat také Spojené státy.  Ty uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny. 

Upozornění dostaly i firmy, které obchodují s dodavateli ze Sin-ťiangu. Američtí celní úředníci nedávno zabavili zásilku 13 tun vlasových výrobků z regionu v odhadované hodnotě 800 tisíc dolarů.

Zákonodárci v americkém Kongresu zvažují legislativu, která by výslovně zakázala dovoz ze Sin-ťiangu. Američtí i evropští politici přemýšlí o zákonu, který by nutil společnosti, aby tento problém podrobněji sledovaly. „Společnosti na celém světě musí přehodnotit své operace a dodavatelské řetězce a najít alternativy, které nevykořisťují práci a neporušují lidská práva Ujghurů,“ řekl americký kongresman James McGovern, který vede výbor pro Čínu.

Kanata těší, že mezinárodní hnutí End Uyghur Forced Labour roste a poukazuje na nedávný komentář britského ministra zahraničí Dominika Raaba, který obvinil Čínu z „hrubého a závažného“ porušování lidských práv. „To je povzbudivé. Je to první krok,“ řekl s nadšením Kanat.

Autor:
  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

ČR už není v medu soběstačná. Ubylo včel a smrku, přibývá medu z dovozu

13. června 2024

Produkce medu v ČR v posledních letech prudce klesla. Zatímco do roku 2020 vyprodukovaly včely...

Titul zvýší plat až o desetitisíce, záleží na oboru. Kde jde naopak o praxi?

13. června 2024

Premium Absolvování vysoké školy má výrazný vliv na budoucí finanční ohodnocení. Rozdíl v průměrném...

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...