Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

  1:00
Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení. V krátké době po sobě svá místa opustili šéfové obou těchto řetězců, oba z osobních důvodů. Za personálním zemětřesením jsou ale zřejmě neshody s pravou rukou majitele ohledně směřování obou typů prodejen.

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nejprve v březnu náhle odešel po 26 letech šéf Kauflandu Patrick Kaudewitz a minulý týden ho následoval nejvyšší ředitel Lidlu Jesper Hojer. 

„Ve skupině Schwarz postupně dochází k přeskupení jednotlivých kompetencí, a tím i moci. Změny byly zahájeny už v roce 2013, kdy se začaly některé pravomoci z firem Lidl a Kaufland z oblasti Správa a finance přesouvat přímo do mateřské skupiny Schwarz,“ uvádí k posledním veletočům Radim Pařík, který zázemí skupiny dobře zná a sleduje. 

Sám působil před lety v mezinárodní centrále Kauflandu v Německu a posléze v Polsku. Hlavním mužem, kdo v zákulisí německé skupiny tahá za nitky, je sedmdesátiletý Klaus Gehrig, pravá ruka Dietera Schwarze, majitele skupiny.

„Gehrig je manažer, který se rychle rozhoduje, není trpělivý a je velmi tvrdý. Nekompromisně požaduje výsledky a netoleruje odchýlení od firemní strategie,“ popisuje Pařík s tím, že každý vysoký manažer těchto řetězců ho „zná“ ze setkání top managementu.

„Nekompromisní“ manažer

Klaus Gehrig působí ve skupině už skoro 50 let. Za jeho vedení se Schwarz stal obrovskou firmou s obratem přes sto miliard eur a s více než jedenácti tisíci obchody asi ve třicítce zemí po celém světě.

Lidl opět láká pokladní. Kdo vydrží tři roky, dostane přes 31 tisíc

Jeho nástupcem se má zřejmě stát Gerd Chrzanowski, který je nyní jeho zástupcem a mimo jiné dostal na starost Kaufland, než bude nalezen nový šéf. Reportovat mu má i dočasný šéf Lidlu Ignazio Paterno.

„Klaus Gehrig například jen v Lidlu za posledních dvacet let ‚spotřeboval‘ devět nebo deset generálních ředitelů,“ ilustruje Pařík akční náturu důvěrníka majitele skupiny s tím, že rošády se dějí i jinde.

Ve zkratce se dá říci, že zatímco Lidlu se vesměs všude daří, a i po Evropě drtí konkurenci, Kaufland je na tom hůře. I proto už v minulosti proběhly personální změny, kdy nejvyšší vedení Kauflandu bylo jak v Německu, tak jinde posilováno lidmi z Lidlu.

Rozjetý Lidl

V číslech to vypadá tak, že tržby Lidlu v Německu rostly za poslední známý rok končící únorem 2018 o téměř pět procent, Kauflandu o necelé procento. „Německo je pro Kaufland největší trh, ale s nejnižším růstem tržeb,“ popisuje Miloš Ryba šéf strategických retailových projektů v britské poradenské společnosti IGD.

„Kauflandu se obecně daří hůře než Lidlu. Pohybuje se totiž v segmentu velkých ploch se širokým sortimentem, kde je změna poptávky hodně razantní. Zjednodušeně řečeno, spotřebitele už tak nezajímá velký výběr jako dříve, obrat v nepotravinářských kategoriích se navíc přesunuje do internetových prodejen,“ popisuje i Tomáš Krásný, který se v retailu pohybuje od 90. let a nyní je partnerem agentury Blue Events.

Podle Radima Paříka se do německých prodejen Kauflandu neinvestovalo posledních dvacet let a v jednu chvíli začal ztrácet v porovnání s pružnější konkurencí, jako je Edeka či Rewe (obchody Billa a Penny).

O regály v obchodních řetězcích se bojuje ostrými lokty i diplomacií

„Tuto investiční zácpu bylo potřeba odpracovat a investovat obrovské finanční prostředky. Každá strategická změna s sebou nese spoustu slepých uliček, do kterých musíte vejít a pak zařadit zpátečku. Změny, pokud hrozí, že ztratíte trh, musíte provádět rychle,“ popisuje Pařík nástrahy prováděných akcí.

Proto se Kaufland v Německu, ale i v dalších zemích včetně Česka, snažil obchody oživit, remodelovat. Do prodejen přidává hlavně obslužné pulty, s lahůdkami nebo rybami, zvětšuje uličky, snižuje regály, vylepšuje vystavení zboží.

Jedním z bodů, kde se zřejmě bývalé vedení Kauflandu střetlo se starou gardou, byl podle lidí z byznysu plánovaný nákup stovky prodejen Realu ze skupiny Metro (v Česku Makro).

„Záleží hodně na nátuře těch, kdo rozhodují, a velké akvizice jsou pro některé lidi hodně sexy. A pro jiné peklo, integrace různých firem a typů prodejen je prakticky těžko zvládnutelný úkol,“ připomíná Tomáš Krásný.

„V Německu nelze stavět nové supermarkety“

Příklady lze nalézt i na českém trhu. Největšími polykači konkurence byly v minulosti Ahold (Julius Meinl, Spar), Tesco (Carrefour) či Billa (Delvita). Všechny zmíněné se následně potýkaly se scelováním formátů pod jednu hlavičku. Dodnes je vidět na jejich výsledcích, že nedosáhnou na miliardové zisky jako jednička Lidl či dvojka Kaufland, mající dlouhou dobu jeden formát, jednu velikost, jeden model prodeje.

Na druhou stranu, jak připomíná Radim Pařík, na německém trhu nejde kvůli regulacím prakticky získat povolení na stavbu nového obchodního domu. Akvizice je tak jedinou cestou, jak plošně vyrůst.

Slováci chtěli více zdanit velké obchodní řetězce. Brusel jim to zatrhl

Podle německých médií mohou za personálním otřesem stát také neshody s majitelem ohledně toho, do jaké míry držet diskontní charakter a jak moc rozvíjet inovace.

Kaufland i Lidl se také loni snažily na německém trhu o rozjetí online prodeje. Internetový prodej potravin je velmi těžká disciplína, nároky na logistiku jsou obrovské a dostat se do plusu bývá běh na dlouhou trať. Všechny řetězce se ale bojí, že je to budoucnost, a tak více či méně tuto formu prodeje testují. Jak Kaufland, tak Lidl své projekty zatím zastavily.

Německému Lidlu dýchá v rodné zemi na záda i další obří diskontní řetězec, Aldi. „Lidl může čelit Aldi Sud, které remodeluje své prodejny a nový koncept zahrnuje moderní design a větší sortiment,“ popisuje Miloš Ryba s tím, že nicméně očekává, že Lidl i v příštích letech poroste dosavadním téměř pětiprocentním tempem. Nárůst potáhnou hlavně kategorie jako bio, hotová jídla a čerstvé potraviny.

Na zahraničních trzích se přitom Lidlu, snad s výjimkou pomalého rozjezdu v Americe, vesměs daří. Česká republika patří k nejrychleji rostoucím zahraničním pobočkám Lidlu hned po Chorvatsku.

Na druhou stranu, podle nedávné studie finančních analytiků společnosti Barclays užírá rychlá zahraniční expanze Lidlu zisky. Za to však nemůže ani tak Evropa jako spíše pomalejší rozjezd na americkém trhu.

VIDEO: Zákulisí rádia hrajícího v obchodech. Takto vám zvyšuje chuť k nakupování:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začíná školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Prázdný talíř za osm eur. Je potřeba dvojnásobná síla, hájí se restaurace

Příplatek v restauraci za prázdný talíř či za výhled na moře. Takové jsou praktiky některých restaurací, které na sociálních sítích spustily bouřlivou debatu. Někteří účastníci diskuse považují praxi...

24. srpna 2024

Za drahé potraviny si mohou Češi sami. Akceptují vysoké ceny, míní expert

Premium

Cenovky u zboží v českých obchodech jsou oproti zahraničí často vyšší, naopak kvalita nezřídka nižší. Přesto čeští zákazníci drahé zboží akceptují a nakupují. „Kdyby si Čech řekl, že něco přestane...

29. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spropitné nepřesahuje deset procent. Hosté raději zaokrouhlují, říká průzkum

Zdražování v restauracích v posledním roce mělo vliv i na výši spropitného. Jeho výše obvykle nepřesáhne deset procent, běžněji ovšem hosté útratu zaokrouhlují na celé číslo. Spropitné hradí...

27. srpna 2024

ANALÝZA: Řecko je na scestí, musí přestavět svůj model cestovního ruchu

S rostoucími teplotami a zvyšujícím se počtem turistů je Řecko pod stále větším tlakem, aby změnilo svůj model cestovního ruchu, který se stává stále neudržitelnějším. Protože celkový počet...

31. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U nás minimálně dva chody. Praktiky italské restaurace vyvolaly kritiku

V Itálii vyvolala kritiku restaurace ve městě Camogli na Ligurské riviéře. Po hostech totiž žádá, aby si objednali nejméně dva chody. To se mnohým samozřejmě nelíbí. Podle agentury ANSA na požadavek...

26. srpna 2024  16:36

Minus 230 miliard. Schodek na příští rok bude kvůli volbám těžké dodržet

Premium

V sobotu muselo ministerstvo financí vládě předložit návrh rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura ujistil, že schodek na příští rok nepřesáhne 231 miliard, víc mu zakazuje zákon....

31. srpna 2024,  aktualizováno  1.9

Přijít o práci bývala ostuda. Dnes se lidé výpovědí chlubí na sociálních sítích

Premium

Bývaly doby, kdy se výpovědí ze zaměstnání téměř nikdo nechlubil. V současné době však existuje mnoho lidí, kteří se otevřeně a často i z vlastní zkušenosti dělí o příběhy s propouštěním na...

1. září 2024

Zavřením Kasáren jsme málem zbankrotovali, říká spolumajitel minipivovaru

V minipivovaru sídlícím v podzemí historického kladenského pivovaru Kročehlavy se vaří pivo tři roky. Nedávno mu však hrozil zánik. „Kvůli konci jeho hlavního odběratele, Kasáren Karlín,“ říká v...

1. září 2024

Světové módní značky v problémech. Bangladéš kvůli záplavám nemá dost bavlny

Výrobci oděvů v Bangladéši mají problémy dokončit včas své zakázky zakázek. Záplavy totiž narušují dodávky bavlny. Bangladéš je jedním z největších center výroby oděvů na světě a už před záplavami...

31. srpna 2024  20:05

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...