Za hospodářský rok 2017/2018 vyprodukovala Brazílie více než 51 milionů šedesátikilových pytlů kávových zrn, uvedl web BBC s odvoláním na Mezinárodní kávovou organizaci. Se skoro až o polovinu nižší produkcí je světovou dvojkou Vietnam, následuje Kolumbie.
Pro některé státy, jako je například Honduras, který minulý rok vyprodukoval přes 8,3 milionu pytlů, je export kávy naprosto klíčový. Podle nadace Fairtrade Foundation přibližně 25 milionů drobných zemědělských podniků vyprodukuje až 80 procent světové kávy. Celkem se pěstuje ve více než padesáti zemích.
Zatímco většina největších producentů jsou rozvojové země, žebříček deseti států s nejvyšší spotřebou kávy tvoří převážně evropské státy. První příčku kupodivu neobsadily Spojené státy americké, kde člověk narazí na Starbucks, McCafe či Dunkin Donuts na každém rohu.
Na prvních pěti místech se nacházejí severské státy. První je Finsko, ve kterém spotřebuje člověk v průměru 12,5 kilogramu kávy za rok. Následuje Švédsko, Island, Norsko a Dánsko. Prvním mimoevropskou zemí v pořadí je Austrálie.
Studie se zaměřila i na ceny kávy. Podle Mezinárodní kávové organizace stojí kofeinové potěšení nejvíce zákazníky ve Velké Británii (ve srovnání států EU, Norska, Švýcarska, Ruska a USA). V roce 2016 zaplatili za libru (téměř půl kilogramu) pražené kávy 16,29 dolaru, v přepočtu zhruba 330 korun.
Následuje Malta a Itálie. Česká republika se v této tabulce umístila na osmé příčce s cenou 6,14 dolaru, tedy téměř 130 korun. Slovensko skončilo na desátém místě s cenou 5,74.