Detroitu vysychá kasa. Situace je příšerná, přiznal krizový manažer

  9:58aktualizováno  9:58
Americkému městu Detroit hrozí, že bude úplně bez peněz. Jeho zaměstnanci by nemuseli dostat mzdu, důchodci penze a 700 tisícům obyvatelům hrozí horší dostupnost veřejných služeb. Ve své první zprávě to oznámil krizový manažer Detroitu Kevyn Orr, který má "motown" zachránit před krachem.

Krizový manažer Kevyn Orr má rok a půl na to, aby oživil město Detroit. | foto: Reuters

Pokud Detroit nesníží své dluhy, jediným řešením bude krach, napsal list The Huffington Post. Pro to, aby město automobilek zůstalo nad hladinou, bude nutné, aby jeho věřitelé přistoupili na ústupky, řekl Orr. Do konce června bude prý vědět, zda půjde dát městské finance do pořádku, nebo se vyhlásí bankrot.

"Finanční hotovost nám schází, jsme na dně," řekl doslova krizový manažer na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že letos ještě peníze na výplaty jsou, na splácení dalších účtů už však hotovost nebude stačit. "Je to zřejmě o něco horší, než jsem čekal. Je to vážné. Chci říct, že je to příšerné," popsal ostřílený právník své pocity poté, co se seznámil s účetnictvím Detroitu.

V roce 2012 si město půjčilo 80 milionů dolarů od Bank of America, situace se však nezlepšila. Detroit měl koncem dubna v hotovosti 64 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), ale jen díky tomu, že odložil platby v objemu 226 milionů dolarů na penze, úvěry a další závazky.

"Výdaje Detroitu nadále přesahují příjmy navzdory snižování nákladů," upozornil Orr. "Jinými slovy, Detroit utratí více, než získá," dodal.

Olympiáda v restrukturalizacích

Kevyn Orr se role krizového manažera Detroitu ujal v březnu. Zkušený právník vedl například bankrotové řízení automobilky Chrysler, v tak velkém případu, jako je krach města, jehož soukolí roztáčí několik milionů lidí, ale dosud nerozhodoval. Sám tento případ nazval "olympiádou v restrukturalizacích".

Město dluží kolem 14 miliard dolarů, tedy zhruba 280 miliard korun, a jeho problémy denně zasahují do života obyvatel. Lidé si stěžují například na to, že policie nereaguje na nouzová volání, nebo na nefunkční pouliční osvětlení, které nikdo neopravuje (čtěte: Upadající čtvrti Detroitu ovládne tma).

Krizový manažer označil záchranu města za obrovský úkol. Jedno z největších průmyslových měst upadá dlouhodobě, ale v největších problémech se ocitlo teprve před čtyřmi lety po krachu automobilky General Motors. Město se po desetiletí vylidňuje spolu s tím, jak mizí výroba na jeho periferiích.

Orr má na jeho záchranu 18 měsíců. K tomu však má podle listu The New York Times silnější mandát než místní politici, volnou ruku ve výběru svých asistentů a roční odměnu ve výši 275 tisíc dolarů (5,6 milionu korun).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Dopravní zácpy stojí americkou ekonomiku jako dva státní rozpočty ČR

Dopravní zácpa v Chicagu.

Kvůli ucpaným silnicím byla loňská produktivita práce Američanů o 87 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun) nižší. To...

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Najdete na iDNES.cz