Krizový manažer Kevyn Orr má rok a půl na to, aby oživil město Detroit.

Krizový manažer Kevyn Orr má rok a půl na to, aby oživil město Detroit. | foto: Reuters

Detroitu vysychá kasa. Situace je příšerná, přiznal krizový manažer

  • 52
Americkému městu Detroit hrozí, že bude úplně bez peněz. Jeho zaměstnanci by nemuseli dostat mzdu, důchodci penze a 700 tisícům obyvatelům hrozí horší dostupnost veřejných služeb. Ve své první zprávě to oznámil krizový manažer Detroitu Kevyn Orr, který má "motown" zachránit před krachem.

Pokud Detroit nesníží své dluhy, jediným řešením bude krach, napsal list The Huffington Post. Pro to, aby město automobilek zůstalo nad hladinou, bude nutné, aby jeho věřitelé přistoupili na ústupky, řekl Orr. Do konce června bude prý vědět, zda půjde dát městské finance do pořádku, nebo se vyhlásí bankrot.

"Finanční hotovost nám schází, jsme na dně," řekl doslova krizový manažer na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že letos ještě peníze na výplaty jsou, na splácení dalších účtů už však hotovost nebude stačit. "Je to zřejmě o něco horší, než jsem čekal. Je to vážné. Chci říct, že je to příšerné," popsal ostřílený právník své pocity poté, co se seznámil s účetnictvím Detroitu.

V roce 2012 si město půjčilo 80 milionů dolarů od Bank of America, situace se však nezlepšila. Detroit měl koncem dubna v hotovosti 64 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), ale jen díky tomu, že odložil platby v objemu 226 milionů dolarů na penze, úvěry a další závazky.

"Výdaje Detroitu nadále přesahují příjmy navzdory snižování nákladů," upozornil Orr. "Jinými slovy, Detroit utratí více, než získá," dodal.

Olympiáda v restrukturalizacích

Kevyn Orr se role krizového manažera Detroitu ujal v březnu. Zkušený právník vedl například bankrotové řízení automobilky Chrysler, v tak velkém případu, jako je krach města, jehož soukolí roztáčí několik milionů lidí, ale dosud nerozhodoval. Sám tento případ nazval "olympiádou v restrukturalizacích".

Město dluží kolem 14 miliard dolarů, tedy zhruba 280 miliard korun, a jeho problémy denně zasahují do života obyvatel. Lidé si stěžují například na to, že policie nereaguje na nouzová volání, nebo na nefunkční pouliční osvětlení, které nikdo neopravuje (čtěte: Upadající čtvrti Detroitu ovládne tma).

Krizový manažer označil záchranu města za obrovský úkol. Jedno z největších průmyslových měst upadá dlouhodobě, ale v největších problémech se ocitlo teprve před čtyřmi lety po krachu automobilky General Motors. Město se po desetiletí vylidňuje spolu s tím, jak mizí výroba na jeho periferiích.

Orr má na jeho záchranu 18 měsíců. K tomu však má podle listu The New York Times silnější mandát než místní politici, volnou ruku ve výběru svých asistentů a roční odměnu ve výši 275 tisíc dolarů (5,6 milionu korun).