Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec bitcoinové jízdy? Cena spadne zpět na 20 tisíc dolarů, věští analytici

  10:27
Nejznámější kryptoměna bitcoin má za sebou jeden z nejhorších měsíců za poslední dekádu. Za posledních 30 dní se jeho cena propadla téměř o polovinu a zatímco ještě v polovině dubna atakovala 65 tisíc dolarů, nyní se pohybuje kolem 34 tisíc. Podle některých analytiků zlevňování ještě neskončilo a hodnota bitcoinu spadne až na 20 tisíc dolarů.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Další cenový propad očekávají analytici investičních firem Oanda, Evercore a Tallbacken Capital Advisors (TCA), uvedla ve středu agentura Bloomberg. Na reputaci nejrozšířenější virtuální měny se tento týden podepsala zpráva amerického ministerstva spravedlnosti, kterému se podařilo získat zpět část výkupného v bitcoinech, které zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hackerům po nedávném kybernetickém útoku.

To podle odborníků částečně nabouralo rozšířenou představu o „anonymitě” bitcoinu, která byla pro část jeho příznivců klíčová. Důsledkem může být další výprodej a cenový propad. „Bitcoin se nebezpečně blíží hranici 30 tisíc dolarů. Pokud ji prolomí, může to vyvolat obrovské množství panických prodejů,” myslí si analytik společnosti Oanda Edward Moya.

Další investiční stratégové jdou ve svých pesimistických výhledech ještě dál. Rich Ross ze společnosti Evercore a Michael Purves z TCA odhadují, že se potenciální propad zastaví až kolem ceny 20 tisíc dolarů. Na této úrovni byla naposledy v polovině prosince 2020.

Bitcoin v posledních týdnech poznamenal také odliv řady amatérských investorů, které odradil cenový pokles nejvýznamnějších virtuálních měn na trhu. Kromě bitcoinu totiž prudce zlevnilo i ethereum.

Regulace se zpřísní

Hlavním důvodem jsou obavy z přísnější regulace, řada zemí si chce totiž na obchodování s virtuálními měnami posvítit. Americké ministerstvo financí oznámilo, že bude vyžadovat, aby se veškeré transakce v kryptoměnách v hodnotě přes 10 tisíc dolarů hlásily tamnímu daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service).

Obchody s kryptoměnami se letos v ČR zdvojnásobily, táhne bitcoin i ethereum

Čína zakázala finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami a zasáhne i proti samotnému obchodování s virtuálními měnami. A indická centrální banka v polovině května neoficiálně vyzvala finanční instituce a další poskytovatele úvěrů, aby přerušili vazby s kryptoměnovými burzami a obchodníky. Země také chystá zákon, který kryptoměny zakáže a umožní pokutovat každého, kdo s nimi bude v zemi obchodovat.

Bitcoinu neprospívají ani obavy o životní prostředí. Uvolňování virtuální měny do oběhu (tzv. těžba) totiž probíhá pomocí počítačů s vysokým výkonem, které spotřebovávají značné množství elektrické energie. To byl také důvod. proč jeden z nejvýznamnějších zastánců bitcoinu, automobilka Tesla, v květnu přestala přijímat platby v této měně.

Bitcoin

ilustrační snímek

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Na tuto úroveň se vrátila koncem roku 2020 a v dubnu 2021 se vyšplhala až ke 65 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.

15. května 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

6. června 2024

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Hořké plody reforem. Argentinský prezident se na podporu lidí nemůže spolehnout

13. června 2024

Když se Javier Milei loni ucházel o post argentinského prezidenta, oháněl se motorovou pilou, aby...

Čtyři pětiny srážek se v Česku odpaří, říká vědec. V budoucnu to bude více

13. června 2024

Zhruba 80 procent každoročních srážek se v České republice odpaří a tato hodnota se stále více...

Nejvíc elektřiny z větru vyrobili na Karlovarsku. Je to málo, říkají odborníci

13. června 2024  16:01

Větrné elektrárny na území Česka vyrobily loni 700 milionů kilowatthodin elektřiny, ukazuje zpráva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...