Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

  14:04aktualizováno  14:04
Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji likvidují. Teď navíc i pro jednotlivce, kteří nemají se dřevem nic společného. Firma, která kůrovcem postižené stromy kácí pro Lesy ČR, totiž vydává dluhopisy na nákup potřebných strojů. Vyplácí osmiprocentní úrok.

Náklady na likvidaci kůrovce šplhají do miliard ročně. Kvůli napadení kůrovcem bylo loni podle údajů Českého statistického úřadu vytěženo 25,69 milionu metrů krychlových dříví. Z toho největší vlastník – Lesy ČR – pokácel 10,73 milionu metrů krychlových, tedy necelých 42 procent.

Letos to bude zřejmě o něco méně. „Lesy České republiky za prvních sedm letošních měsíců vytěžily čtyři miliony metrů krychlových kůrovcového dříví. Ve zbývající části roku počítáme přibližně se stejným množstvím,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Letošní náklady Lesů ČR na těžbu a obnovu lesa odhadujeme na 700 milionů korun,“ doplnila.

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

Tam, kde jeden utrácí, druhý vydělává. Vlastníci lesů si na likvidaci kůrovcové kalamity totiž najímají lesnické firmy, pro které je sanace postižených lesů byznys. „Jedná se o desítky firem a smluv, které jsme vybrali na základě veřejných soutěží,“ uvedla za Lesy ČR jejich mluvčí. Část dříví také bylo prodáno v rámci takzvané aukce nastojato. To si pak těží kupující na své náklady.

Firma Wood Union, která je subdodavatelem jednoho z vítězů tendrů, má tolik zakázek, že vydává už druhou emisi dluhopisů. Získané peníze použije na nákup strojů na zpracování dřeva a na aukce dřeva. „Zakázka, na které pracujeme, je vyhraná a uzavřená na 3,5 roku a náš objemový cíl – minimální závazek – je 4 000 kubíků měsíčně,“ upřesňuje její šéf Jaroslav Dvořák.

Než se rozhodl pro dluhopisové financování, první volbou byla banka. „Máme však malou historii, a tak jediné, co mi nabídli, byl kontokorent s úrokem 18 procent ročně, ještě k tomu v malém objemu, asi jen 1 000 000 korun,“ informuje Dvořák. „Zkoušel jsem i leasingovky, tam zase měli problém se staršími stroji, které jsem na začátku kupoval. Oproti tomu je pro mě tedy dluhopisové financování výrazně levnější a hlavně dosáhnu na objemy a účely, které potřebuji,“ dodává.

Investoři dostanou celkem šestkrát úrok, naposledy v polovině roku 2022. Minimální investice je přitom 50 tisíc korun, výnos osm procent ročně.

Kůrovec může letos napadnout polovinu lesů v Česku, varuje Brabec

„Inzerce této emise je o 20 procent úspěšnější, než u emisí s podobnými parametry. Myslíme si, že je to díky tomu, že se pan Dvořák s investory osobně potkává, ukazuje jim přímo na místě své stroje i výsledky. Mohou si tak jeho podnikání přímo ‚osahat‘,“ konstatuje Ondřej Marek z portálu Dluhopisy.cz, kde se dají tyto cenné papíry koupit. „Navíc investoři, kteří se rozhodnou od společnosti Wood Union dluhopisy zakoupit, mají kromě ručitelského prohlášení jednatele a majitele společnosti, pana Dvořáka v zástavě stroje, které se z emise nakoupily,“ zdůraznil.

Fotogalerie

Léta kůrovcových „žní“

Byznys s napadeným dřevem jen tak neutichne. V Česku lze totiž podle mluvčí Lesů ČR kůrovcovou kalamitu očekávat i v dalších letech, a to i v případě, že bude víc pršet. Třeba společnost Wood Union investory láká na to, že má díky kůrovcové kalamitě těžební zakázky na šest až deset let dopředu.

Kácení je přitom podle Evy Jouklové jedinou cestou, jak zabránit rozšiřování kůrovcové kalamity. „Včasné nalezení kůrovcem napadených stromů, těžba, asanace a odvoz dříví z lesa je jediný způsob, jak zabránit dalšímu šíření kůrovce,“ tvrdí. „Pokud se strom nepokácí a nezasanuje se, kůrovec se šíří geometrickou řadou. Hubí pak nejen smrky, ale i borovice a modříny všech věkových kategorií. Tomu je třeba zabránit,“ doplnila mluvčí Lesů ČR.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu taxislužeb

ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct taxislužeb ve třech městech: v Praze, Brně a Ostravě je figuranti využili k cestě z centra...

Pozor na fiktivní e-maily České pošty. Oznamují balík s logem státní firmy

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

V e-mailových schránkách uživatelů v Česku se začaly objevovat klamavé zprávy s logem České pošty, které je informují,...

Test školních přezůvek: Žádné módní výstřelky, vyhrála česká klasika

Ilustrační snímek

Každé tři měsíce nový pár. Zřejmě nic jiného nebudete na prvním stupni základní školy měnit tak často jako školní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz